میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
آغاز تولید صنعتی داروی درمان میگرن با پایه گیاهان دارویی
پایان میگرن برای اولین‌بار در جهان به دست متخصصان ایرانی
پایان میگرن برای اولین‌بار در جهان به دست متخصصان ایرانی
 

روز گذشته با برگزاری مراسمی، از داروی درمان میگرن با حضور دکتر بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و برخی از محققان رونمایی شد.
این دارو با عنوان میگرن‌کات تولید شده است. میگرن‌کات دارویی است حاصل ۲۵ سال مطالعات محققان ایرانی و بین‌المللی که متشکل از عصاره ترکیب گیاهان دارویی مختلف مانند اسطوخدوس، اکلیل، الملک،‌ بنفشه، رازیانه، گشنیز و مرزنجوش است که در منابع طب سنتی ایران و کتاب‌های قانون و منابع غربی از آن‌ها به عنوان رفع‌کننده سردردهای میگرنی نام برده شده است. این دارو علاوه بر اثربخشی مثبت و درمان سردردهای میگرنی به کاهش شدت سایر سردردها در زمان درد کمک می‌کند.
داروی میگرن‌کات به شکل اسپری بینی با حامل اتانول است. از مزایای الکلی بودن پایه این دارو می‌توان به خلاقیت و پایداری بهینه ترکیبات مواد موثره دارو، افزایش نفوذپذیری دارو در مخاط بینی جهت تقویت اثرات محلی و سیستمیک دارو،‌ پاکسازی مجاری تنفسی بدون تاثیر منفی در سلول‌های مژک‌دار بینی و تضمین سلامت دارو در طول عمر آن اشاره کرد.
این شرکت پیش از اینها موفق به تولید پودرهای درمان سردرد میگرن شده بود و اکنون برای اولین بار در جهان اسپری بینی برای مهار سردرد و درمان میگرن را تولید کرد.

درمان قطعی میگرن با داروی دانش‌بنیان ایرانی
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تاکنون ۵۱۰ محصول دانش‌بنیان ایرانی تولید و وارد بازار شده‌اند.
بهزاد سلطانی با بیان اینکه ۲۰۰ هزار نمونه از این اسپری تاکنون تولید و در ۱۳۰ داروخانه توزیع شده است، اظهار کرد: این دارو به همت یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با ۵ میلیارد تومان تسهیلات از صندوق نوآوری شکوفایی تولید شده است.
وی ادامه داد: این دارو درمان قطعی دارد و مسکن نیست، با تولید این دارو مشکلات بسیاری از بیماران حل خواهد شد زیرا بیماران مبتلا به میگرن از مشکلات بسیاری رنج می‌برند.
سلطانی عنوان کرد: این شرکت دانش‌بنیان ایرانی ۷ داروی دیگر را در دست تولید دارد که با اتمام مراحل از مجوزهای تولید، وارد بازار خواهد شد. وی با بیان اینکه تاکنون این صندوق هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات اعطا کرده است، گفت: ۹۹۴ شرکت دانش‌بنیان به نتیجه فنی و موفق رسیدند که شرکت تولیدکننده میگرن گاز یکی از آنهاست؛ همچنین چند روز پیش یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی در انزلی کشتی تولید شده ایرانی را به آب انداخت.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: با راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان مشکلات کشور حل و اشتغال‌زایی خواهد شد همچنین از خروج ارز جلوگیری می‌شود. وی با بیان اینکه در ایران ۱۲ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم، اکنون ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند و سالانه ۱.۲ میلیون نفر به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی افزوده می‌شود و ما چهارمین یا پنجمین کشور به لحاظ فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم پایه پزشکی و مهندسی در دنیا هستیم.
سلطانی ادامه داد: بالاترین بیکاری اکنون در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است و این در حالی است که ما تنها ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان داریم و برای هر ۴ هزار نفر یک شرکت دانش‌بنیان ایجاد شده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: با راه اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان ۷۰هزار شغل ایجاد شده است و تا کنون بیش از ۱۲ محصول جدید دانش‌بنیان ایران با موفقیت تولید و وارد بازار شده است که این نوع شرکت‌ها ۷۴ درصد از مزایای صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کردند.
وی با بیان اینکه ما در اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان سختگیری می‌کنیم، گفت: با سختگیری قصد داریم تا از سوءاستفاده‌ها جلوگیری کنیم و اگر ارزیابی‌ها در اعطای تسهیلات به دقت صورت گیرد منجر به تولید محصول خواهد شد. سلطانی با بیان اینکه موج اول فناوری در کشور راه‌اندازی شده است، گفت: بسیاری به ما می‌گویند که چرا شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولاتشان را تبلیغ نمی‌کنیم و ما در این راستا در صداوسیما هر شب یک شرکت و یک محصول دانش‌بنیان را معرفی می‌کنیم.

سالانه ۸۴۰ هزار تومان هزینه هر بیمار میگرنی ایرانی
مدیرعامل شرکت تولیدکننده داروی میگرن‌کات گفت: هر ایرانی سالیانه ۸۴۰ هزار تومان هزینه دارو و درمان میگرن می‌کند.
رمضانی با بیان اینکه میگرن جزو۱۰ بیماری ناتوان‌کننده جهان است، گفت: میگرن به ۲ صورت اتفاقی با چهار تا ۲۱ حمله در ماه و مزمن با ۱۵بار در ماه رخ می‌دهد؛ البته در میگرن اتفاقی شدت حمله بیشتر است. وی ادامه داد: اغلب میگرن با سردرد‌های تنشی و خوشه‌ای همراه و موجب رنج بیماران می‌شود و هزینه بسیار زیادی به بیماران تحمیل می‌کند.
رمضانی با بیان اینکه ۱۱.۶۷ درصد ایرانی‌ها از میگرن رنج می‌برند، افزود: ۹ و نیم میلیون ایرانی از میگرن رنج می‌برند و جمعیت میگرنی در جهان ۸۰۰ میلیون است.
مدیرعامل شرکت تولیدکننده اسپری درمان میگرن در جهان در ادامه به هزینه‌های میگرن اشاره کرد و گفت: براساس تحقیقات در آمریکا، میگرن ۲۱ میلیون دلار هزینه به دنبال دارد که نصف آن به بیمه‌ها تحمیل می‌شود. وی افزود: سالیانه هشت هزار میلیارد تومان هزینه میگرن در ایران است و هر ایرانی ۸۴۰ هزار تومان سالانه و ۷۰ هزار تومان هزینه هر بیمار میگرنی است و شاهد رشد خودکشی بین بیماران میگرنی هستیم.
رمضانی تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی میگرنی‌ها این است که بیماران به دلیل مصرف بالای دارو گرفتار مسمومیت می‌شوند و داروی میگرن روی آنها موثر نخواهد بود.
مدیر عامل شرکت تولیدکننده داروی میگرن‌کات در رابطه با این دارو و این موضوع که آیا بیمه از آن حمایت می‌کند، گفت: یک ماه اخیر تصمیمی گرفته شد که در مبنای آن داروهایی که به نسخه احتیاج نداشته باشند از بیمه خارج می‌شوند و به دلیل آنکه این دارو در بخش بدون نسخه قرار دارد بیمه شامل حال آن نمی‌شود.
رمضانی درخصوص فرآیند درمانی این دارو گفت: همه فرآیند این دارو به کمک ۶ بطری اسپری است و بیشترین میزان قابل مصرف دارو برای پیشگیری از بروز سردرد و سپری کردن فرآیند درمان از ۹ صبح الی ۱۲ شب هر سه ساعت یک پاف در حفره بینی است و حداقل میزان مصرف روزانه سه پاف در هر حفره بینی است که به طور کل مدت زمان مصرف هر بطری اسپری حدود ۱۰ روز است. وی در رابطه با اثر درمانی این دارو بیان کرد: این دارو دارای ۲ اثر علامتی و علتی است، اثر درمانی علتی دارو به این صورت است که با استفاده از این دارو می‌توانید درمان میگرن خود را مشاهده گر باشید و اثر علامتی آن به این صورت است، هر کس با استفاده از آن اثر تسکین دهندگی آن را به خوبی مشاهده می‌کند.
رمضانی با بیان اینکه نرم‌افزار تلفن همراه این دارو در حال شکل‌گیری است، برای این دارو نرم‌افزار تلفن همراهی تهیه شده است، بیمارانی که این دارو را خریداری کرده‌اند و در حال استفاده آن هستند می‌توانند علائم میگرن خود را در آن وارد کنند و به صورت کاملا رایگان مشاوره‌های لازم را دریافت کنند.
مدیرعامل شرکت تولیدکننده داروی میگرن‌کات ادامه داد: این نرم افزار نه تنها برای بیماران میگرنی ایران بلکه برای تمام بیمارانی است که به دنبال درمان میگرن خود هستند.
وی با بیان اینکه این دارو هیچ عارضه‌ای ندارد، گفت: هیچگونه اثر مضری بر اثر مصرف میگرن‌کات در بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مثل سر و قلب و عروق دیده نشده است، اما برای جلوگیری از بروز احتمالی هرگونه مشکلی محدودیت مصرف را برای بانوان باردار قرار داده‌ایم. رمضانی یادآور شد: فرمولاسیون این دارو را فقط ما داریم و در حال حاضر ۱۳۰ داروخانه در تهران این دارو را می‌فروشند و همچنین در برخی از شهرها مانند اصفهان، قم و رشت در دسترس بیماران است و در افق ۶ ماهه آینده قرار است، تمام داروخانه‌های کشور به این دارو مجهز شوند.

نویسنده: محسن رجبی

کد مطلب: 103635
 
Share/Save/Bookmark
 


احمری
۱۳۹۸-۰۲-۰۹ ۱۳:۰۴:۲۳
سلام میگرن فقط قرض بدون عوارض ارگوتامین C بقیش الکی و سیاسی کاری پولی است