میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۳
 
 
خطیب‌زاده در پاسخ به سیاست روز:
نقض قطعنامه ۲۲۳۱به معنای پایان حضور ایران در برجام است

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اگر اعضای برجام به نحوی از انحاء بخواهد قطعنامه ۲۲۳۱ یا تعهداتش در توافق را نقض کند، پاسخ ایران متناسب خواهد بود، گفت: نقض قطعنامه توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در این توافق است.
سعید خطیب زاده در نشست خبری دیروز و در پاسخ به سوال خبرنگارما درباره اظهارات وزیر دفاع انگلیس عنوان کرده که از لغو تحریم‌های تسلیحاتی می‌توانیم استفاده ابزاری کنیم، و موضع وزارت خارجه گفت: آنچه انگلیس تا الان انجام داده همراه و هم‌راستا با کشورهای دیگر عضو برجام بوده، هم در برجام، شورای امنیت و کمیسیون مشترک برجام. آنها می‌دانند که تعهد قطعی نسبت به برجام دارند.
وی تصریح کرد: اگر طرفی بخواهد به نحوی از انحاء بخواهد قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض یا تعهداتش در برجام را نقض کند، پاسخ ایران متناسب خواهد بود.
خطیب‌زاده بیان کرد: ایران به روشنی گفته است نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط اعضای برجام به معنای پایان حضور ایران در برجام خواهد بود و آنها این را می‌دانند و حتما با آخرین شانس‌ها برای حفظ برجام بازی نخواهند کرد.
به تازگی؛ بن والاس وزیر دفاع انگلیس در مصاحبه با شبکه العربیه، با بیان از نظر انگلیس هنوز هم برجام بهترین راه برای مهار کردن تهدید ایران برای منطقه است، گفت اما علی‌رغم رأی ممتنع کشورش به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران، انگلیس می‌تواند در آینده نزدیک به این موضوع نگاه ابزاری داشته باشد.
خطیب‌ زاده در ابتدای سخنانش درباره فعالیت‌های دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: فردا وزیر خارجه هند در مسیر سفر به روسیه چند ساعتی را در تهران توقف خواهد کرد و با وزیر خارجه ایران دیدار خواهد داشت. وزیر خارجه ایران هم طی روزهای آینده سفرهایی را خواهد داشت که به محض نهایی شدن اعلام خواهند شد.

اهداف سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت: سفر وزیر خارجه سوئیس در چارچوب سفرهای عادی وزرای خارجه دو کشور است و به دلیل کرونا چند وقتی به تعویق افتاد. ما روابط، کمی-کیفی عمیقی با سوئیس داشته‌ایم. سوئیس فقط حافظ منافع آمریکا نیست، بلکه حافظ منافع در عربستان، و کانادا هم هست. رژیم ترامپ نشان داده که از هیچ فرصتی برای فشار حداکثری بر ایران دست بر نمی‌دارد. قبل از سفر گروسی هم با او دیدار کردند تا او را از سفر به ایران منصرف کنند. منابع ایران در خارج بسیار زیاد است، آمریکا سعی می‌کند این منابع وارد کانال سوئیس نشود، ما سنگ اندازی‌های آمریکا را شاهد هستیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره تلاش برای احداث پایگاه جاسوسی امارات و رژیم صهیونیستی در منطقه که یکی از اهداف آن رصد تحرکات دریایی ایران عنوان شده است، بیان کرد: امارات عربی متحده دو اشتباه راهبردی دارد. یک اشتباه شناختی و یکی اشتباه محاسباتی. اشتباه شناختی نسبت به جایگاه خودش در منطقه و جهان دارد و اشتباه شناختی نسبت به جایگاه اسرائیل و آمریکا در دنیای در حال گذار دارد. دسته دوم اشتباهات این کشور محاسباتی است که تصور می‌کند می‌تواند از خارج از منطقه در این روزها امنیت بخرد.
وی با بیان اینکه ما اشتباهات محاسباتی و شناختی در منطقه زیاد داشتیمِ، اظهار داشت:‌صدام حسین بارزترین آن بوده است.به طور جدی انتظار داریم امارات عربی متحده اشتباهات خود را تصحیح کند و ایران در مورد امنیت ملی خود با هیچکس شوخی ندارد و به شفافیت از همه مجاری ممکن این موضوع به اطلاع همسایه ما در خلیج فارس رسیده است.
وی درباره تصمیم صربستان و کوزوو برای انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس، گفت: قیافه‌ای که از جلسه ترامپ دید متعجب بود. جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده و از حل منازعات بین صربستان و کوزوو استقبال کرده است. خطیب‌زاده بیان کرد: اینکه دولت ترامپ به خاطر مسائل داخلی در آمریکا و انتخابات این کشور بخواهد از هر چیزی سوء استفاده کند وقیحانه و دور از شئونات دیپلماتیک و حتی بدیهیات اخلاقی است و آنها برای چیز دیگری جمع شده بودند و ترامپ با دستورکار دیگری آن اعلام را انجام داد و ما این سوء استفاده را محکوم می‌کنیم و هرگونه انتقال سفارتخانه‌ها به بیت المقدس برخلاف قطعنامه ۲۲۳۴ است و فکر می‌کنم این همراهی جامعه جهانی را ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات لاوروف وزیر خارجه روسیه مبنی بر آمادگی این کشور برای کمک به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا خاطرنشان کرد:‌ به نیت دوستان و طرف‌های همکاری در روسیه شک نداریم، ولی آنچه محل شک است، نیات و اعمال و اقدامات آمریکاست و ما براساس اعمال کشورها قضاوت می‌کنیم.
خطیب‌زاده بیان کرد: بدیهی است مسیر سیاست‌های ما نسبت به آمریکا تغییر نکرده و ایالات متحد همچنان گردنکشی می‌کند و تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران اعمال می‌‌کند و هیچ حیا و شرمی ندارد که علنی بگوید به گرسنگی این ملت نشسته است و طبیعی است تا این تغییر نکند سیاست ایران هم تغییری نخواهد کرد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر خارجه چین درباره برجام و صحبت از توافق جدید، خاطرنشان کرد:‌ایران به طور روشن سیاست‌های خود را اعلام کرده است. گزارش آژانس هم بیرون آمده. ایران کاملا پنج گام کاهش تعهدات هسته‌ای را در چارچوب برجام انجام داده است و آژانس راستی آزمایی کرده است. البته همه اقدامات ایران برگشت پذیر است، منوط به اینکه طرف‌های دیگر به تعهداتشان عمل کنند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در چند ماه اخیر شاهد حملات ترکیه به اقلیم کردستان و شمال عراق برای مقابله با پ.ک.ک بودیم و اینکه ایران گاها حملاتی به این مناطق داشته که باعث ویرانی روستاهای اقلیم و کشته شدن مردم مناطق مرزی شده است و آیا ایران با ترکیه در این زمینه هماهنگی داشته است؟ خاطرنشان کرد:‌ موضوع کردستان برای ایران موضوع یک وطن است و هر آنچه رخ دهد موضوع کردی نبینید. گروه‌های تروریستی هستند که از مرزهای مشترک عراق، ایران و ترکیه سوء استفاده می‌کنند و برخی کمپ‌ها را در داخل خاک عراق زدند و از آنجا حملاتی را علیه مرزداران غیور ایرانی انجام می‌دهند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت آنلاین بیان کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران مثل دیگر اعضای سازمان ملل متحد دعوت دارد و کسی میزبان کسی نیست. بررسی‌ها انجام می‌شود که در چه سطحی مشارکت کنیم و مقدمات آن در حال انجام است.
دسترسی‌های درخواستی آژانس ربطی به برجام ندارد
وی در پاسخ به سوال دیگری بیان کرد:‌ ما دو نوع رابطه با آژانس داریم، یک رابطه پادمانی است و یکسری هم تعهدات خاص قید شده در برجام است. البته موضوع دسترسی‌های درخواستی آژانس در چارچوب موافقتنامه پادمان است و ربطی به برجام ندارد. مادامی که در چارچوب توافق هستیم و در چارچوب مقررات آژانس، نزدیک با آژانس کار می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که چه موضوعی در مذاکرات بین ایران و سوئیس برای ایران اهمیت بیشتری دارد؟ اظهار داشت: ما به یک یا دو اولویت خاص برنمی‌گردیم در حوزه‌های مختلف با سوئیس در ارتباط هستیم. دارو و درمان و همکاری‌‌ها مربوط به کرونا، موضوعات منطقه‌ای و نقش سوئیس در حافظ منافعی همه در اولویت هستند و گفت‌وگوهای ما با سوئیس به همین خاطر به طور منظم برگزار می‌شود.
وی درباره تحولات بلاروس خاطرنشان کرد: این تحولات موضوع داخلی است و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران فکر می‌کنیم این موضوع داخلی در فضای آرام و بدون تنش و بدون دخالت خارجی بهتر حل می‌شود و امیدواریم مردم و دولت بلاروس آن در رابطه نزدیک این موضوع داخلی را مدیریت و حل کنند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره فعال شدن مکانیسم ماشه و اینکه اگر آمریکا این مکانیسم را فعال کند ایران برنامه‌ای دارد؟ بیان کرد: آمریکا تحت گردنکشی‌های رژیم ترامپ از همه معاهدات بین‌المللی و تمام تعهداتش خارج شده حتی آنهایی را که کنگره تصویب کرده است و این به یک رژیم یاغی برمی‌گردد.
وی با اشاره به اظهارات درباره باقی ماندن برجام علیرغم همه تلاش‌های آمریکا افزود: این نشان می‌دهد فرزندان این ملت با چه دقت و ظرافت و قدرتی مذاکره کردند. البته طبیعی است هر آنچه در برجام می‌خواستیم به دست نیاوردیم و آنها هم هر آنچه را می‌خواستند به دست نیاوردند. سه بار آمریکا در شورای امنیت با شکست مواجه شد و تاریخ قضاوت کرد و فقط ایران نگفت که آمریکا عضو برجام نیست، بلکه همه گفتند که آمریکا عضو برجام نیست از جمله اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت و متحدان ایالات متحده آمریکا.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره سفر وزیر دفاع هند و اهمیت همکاری ایران با روسیه و هند در حوزه نظامی و مبارزه با تروریسم در افغانستان خاطرنشان کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران یک سیاست خارجی واحد دارد که در آن سیاست، دیپلماسی دفاعی، فرهنگی، علمی و .. وجود دارد. در این سیاست خارجی یکی از اصولش سیاست خارجی متوازن است. با تمامی کشورهای همسایه خودمان به دنبال حسن همجواری هستیم.
وی افزود: روابط ما با هند چند لایه و عمیقی است. دوستانی که کریدور جنوب - شمال ایران را پیگیری می‌کنند کریدوری است که هم نقشه ترانزیت باستانی تجارت ادویه است و هم نگاه بسیار عمیق تاریخی در این همکاری‌ها نهفته است. یکی از همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم است. ایران مایل است به عنوان یکی از قدرت‌های تاثیرگذار منطقه نقش خود را در متوازن کردن تحولات منطقه ایفا کند و اینها در همین چارچوب تعریف می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه درباره برگزاری نشستی در بیروت با حضور گروه‌های فلسطینی خاطرنشان کرد: دفاع از فلسطین مظلوم یک اصل خدشه ناپذیر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. مفتخریم در دنیایی که بسیاری با ظالم هستند ما با مظلوم هستیم و به این مسیر خود ادامه خواهیم داد.
وی افزود: از این هوشمندی گروه‌های فلسطینی استقبال می‌کنیم و امیدواریم به راه‌حل پایداری برسد. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 115236
 
Share/Save/Bookmark