میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۹
 
 
سیاست روز سوء مدیریت متولیان در تامین معیشت مردم را بررسی می‌کند؛
سایه بی‌تدبیری بر سرسفره مردم
سایه بی‌تدبیری بر سرسفره مردم
 

طی روزهای اخیر وزیر جهاد کشاورزی ایران را در جرگه جزو ۱۰ کشور اول تولیدکننده مرغ و تخم‌مرغ خواند که این کالا که به عنوان یک کالای اساسی در سبد معیشت مردم وجود دارد رشد قیمتی قابل توجهی را در طول یکسال اخیر تجربه کرده است .
محمود حجتی همچنی در سخنان خود به این مساله اشاره داشته است که ایران در گذشته جز واردکنندگان محصولات لبنی بوده است اما خوشبختانه طی سالهای اخیر با اقداماتی که انجام شده، ایران جزء صادر کنندگان محصولات لبنی منطقه قرار گرفته است.

آیینه آمار
مهرماه سالجاری بود که رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذاراستان تهران با بیان اینکه تخم‌مرغ طی روزهای آتی حدود۶درصد گران می‌شود اعلام کردکه به دلیل درگیری باآنفلوانزا وممنوعیت صادرات کالاهای اساسی،صادرات تخم مرغ متوقف است.
ناصر نبی‌پوردر آن زمان اعلام کرد که هم اکنون میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۷۰۰۰ تا ۷۱۰۰ تومان است و با توجه به آغاز سال تحصیلی و افزایش تقاضا برای این کالا، پیش‌بینی می‌شود قیمت تخم مرغ طی روزهای آینده بین ۵ تا ۶ درصد افزایش یابد.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران تاکید کرد که افزایش تقاضا دلیل این مساله است و تولید هیچ مشکلی ندارد و روال عادی خودش را طی می‌کند.
نبی پور همچنین مدعی شد که همه نهاده ها فراوان هستند، کمبودی نیست فقط قیمت آنها گران است و مشخص نیست طی یک تا دو ساعت آینده چه اتفاقی برای قیمت ها رخ می دهد.
این ادعای وی درحالی مطرح شد که تا پیش از آن بانک مرکزی در گزارش های رسمی خوداز گرانی قابل توجه مرغ و تخم مرغ خبر داده و اعلام کرده بود در طول یکسال اخیر قیمت تخم مرغ بیش از ۶۰ درصد و قیمت مرغ بالای ۲۱ درصد با رشد قیمتی مواجه بوده است.
البته ناگفته نماند که با گذشت کمتر از یک هفته این پیش بینی محقق شده و این متولی در مصاحبه ای به تشریح دلایل گرانی محصول پرداخت و گفت :اختلالات ایجاد شده در حمل و نقل موجب رسوب تخم مرغ در مرغداری ها شده است،همچنان با این مشکل مواجه هستیم و نمی توانیم «دان» مورد نظر مرغ‌داری ها را تامین کنیم.
وی در آن زمان مدعی شد که با دریافت حواله‌ از شرکت پشتیبانی امور دام،مقداری نهاده دریافت می‌کنیم و متاسفانه برای حمل و نقل تخم مرغ نیز دچار مشکل شده ایم و همین مساله باعث شده قیمت تخم مرغ حدود ۴۰۰ تومان درب مرغداری افزایش یابد.
در آن زمان یعنی چیزی در حدود یک هفته قبل نبی پور اعلام کرد که میانگین قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری بین ۷۴۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان است و دراین زمینه دولت باید تدابیر لازم را اتخاذ کند.

دومینوی گرانی
البته در کنار این رشد قیمتی نکته قابل توجه همراهی سایر کالاها و مواد لبنی با این رشد قیمتی بود به طوریکه در هفته مورد گزارش که خیلی هم دور نیست بانک مرکزی اعلام کرده که در گروه لبنیات بهای پنیر پاستوریزه ۰ رشد داشته است و نسبت به هفته مشابه سال قبل ۳۸.۴ درصد، تخم مرغ ۶۱.۲ درصد، برنج ۱۲.۶ درصد، حبوب ۴.۱ درصد، میوه‌های تازه ۸۶.۳ درصد، سبزی‌های تازه ۴۰.۱ درصد، گوشت قرمز ۴۶.۸ درصد، گوشت مرغ ۲۱ درصد، قند و شکر ۲۵.۶ درصد، چای ۲۲.۷ درصد و روغن نباتی ۱۱.۴ درصد رشد داشته اند.
حال اگراین آمار و ارقام و ادعاهای متولیان را کنارهم قراردهیم چند نکته قابل توجه مطرح خواهد شد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سرانه مصرف تخم ۲ کیلو بیشتر از سرانه جهانی
طبق آمار سالانه ۹۰۰ هزارتن تخم مرغ در کشور تولید می شود و سرانه مصرف تخم مرغ در کشور ۱۱.۵ کیلوگرم است که این رقم ، ۲ کیلوگرم بیشتر از سرانه جهانی است. متولیان تا پیش از این پیش بینی کرده بودند که در سالجاری ۹۰۰ هزارتن تخم مرغ در کشور تولید شود.
این آمار را در کنار این حرف متولیان که هیچ گونه مشکلی از نقطه نظر تولید تخم مرغ و مرغ وجود ندارد قرار دهید و در نهایت ادعای حجتی مبنی بر رتبه ایران در جایگاه ۱۰ رتبه برتر در جهان به منظور تولید مرغ و تخم مرغ قرار دهید نکته ای که حاصل می شود آن است که اگر تولید مشکلی ندارد و نیاز داخل هم تامین است ،پس آنچه منجر به بروز مشکل در کشور و بازار این دو محصول شده است چیزی نیست جز عدم مدیریت و یا به سخن بهتر سوئ مدیریت متولیان که همچنان نیز ادامه دارد.

کد مطلب: 106335
 
Share/Save/Bookmark