میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
طرح مصادره اراضی اطراف مسجد ابراهیمی تصویب نهایی شد
هدیه اسلام‌ستیزانه پومپئو به نتانیاهو

همزمان با سفر پومپئو وزیر خارجه آمریکا به سرزمین‌های اشغالی، کمیته موسوم به هماهنگ‌کننده امور رژیم صهیونیستی در کرانه باختری طرح مصادره اراضی اطراف مسجد ابراهیمی در الخلیل را تصویب کرد.
کمیته موسوم به هماهنگ‌کننده امور رژیم صهیونیستی در کرانه باختری از تصویب طرح مصادره زمین‌های اطراف مسجد ابراهیمی در الخلیل در راستای اجرای پروژه‌ای صهیونیستی خبر داد.مقامات رژیم صهیونیستی به اطلاع تشکیلات خودگردان و طرف‌‌های مربوطه رسانده‌اند که این تصمیم را ظرف شصت روز از زمان ابلاغ دستور اجرایی خواهند کرد. پیش‌تر، «نفتالی بنت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در۱۴ اردیبهشت طرح مصادره بخش‌هایی از زمین‌ها و اماکن تاریخی در نزدیکی مسجد ابراهیمی در الخلیل را به صورت نهایی تصویب کرده بود.
هدف از این اقدام ساخت شهرک و نیز ایجاد آسانسوری بزرگ است که رفت‌وآمد شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجد ابراهیمی را آسانتر می‌کند. بر این اساس شهرداری الخلیل سلب صلاحیت شده و مسؤولیت اراضی مصادره شده به نهاد صهیونیستی موسوم به اداره امور مدنی در کرانه باختری واگذار می‌شود.سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به تصمیم نهایی رژیم صهیونیستی مبنی بر تصرف اراضی اطراف حرم ابراهیمی، این اقدام را تحریک‌کننده احساسات فلسطینی‌ها خواند.
این اشغالگری در حالی صورت گرفت که وزیر خارجه آمریکا دیروز به همراه تعدادی از مسئولان آمریکایی وارد اراضی اشغالی شد.وی در بدو ورودش به اراضی اشغالی خطاب به نتانیاهو گفت: تو شریکی "فوق العاده" هستی و مثل بقیه کشورها پنهان کاری نمی‌کنی.وی مذاکراتش با نخست وزیر اسرائیل را حول محور کرونا و ایران و طرح معامله قرن دانست.وزیر خارجه آمریکا قرار است با بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی سفید هم دیدار کند. این در حالی است که در ادامه بحران سیاسی صهیونیست‌ها گانتص رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی که با نخست‌وزیر فعلی این رژیم برای تشکیل کابینه چرخشی توافق کرده، از سمت خود استعفا داد. در این میان همزمان با سفر پومپئو یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید از نظر واشنگتن زمان‌بندی مشخصی برای الحاق مناطق شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری وجود ندارد. پایگاه خبری «آکسیوس» به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشت از نظر دولت ایالات متحده به ریاست «دونالد ترامپ»، تاریخ تعیین‌شده از سوی تل‌آویو (یکم جولای) برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به فلسطین اشغالی، لازم‌الاجرا نیست. لازم به ذکر است تک‌تیراندازان صهیونیست دیروز یک فلسطینی را در اردوگاه «الفوار» در جنوب الخلیل شهید و چهار نفر دیگر را زخمی کردند.وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد، «زید فضل قیسیه» (۱۵ ساله) به ضرب گلوله مستقیم نظامیان رژیم صهیونیستی از ناحیه سر هدف گرفته شد و به شهات رسید.سخنگوی رسمی جنبش «فتح» فلسطین درباره طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، به رژیم صهیونیستی هشدار داد که در صورت اجرایی کردن این طرح، خود و تمام منطقه را در گرداب «خشونت» فرو خواهد برد. در این میان «محمد اشتیه» نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین از اتحادیه اروپا خواست که مخالفت خود با توطئه رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری را به اقدامات عملی تبدیل کند.
اشتیه تأکید کرد که «ائتلاف سیاسی که در اسرائیل تشکیل شده، ائتلاف، الحاق است، نه ائتلاف صلح و گفت‌وگوی موجود بین احزاب داخلی این ائتلاف، درباره الحاق شهرک‌های صهیونیستی یا الحاق دره‌هاست».
وی گفت: «جهان نباید به اسرائیل اجازه بدهد که به نقض حقوق [بین‌الملل] ادامه دهد... اکنون زمان آن است که مواضع به اقدامات تبدیل شود و حمایت از راهکار دو دولتی به شناسایی کشور فلسطین، متوقف کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی و مجازات آن بدل شود». این مسئول فلسطینی از اروپا خواست که پیشنهاد فلسطین برای برگزاری کنگره بین‌المللی صلح برای فلسطین را بپذیرد و پس از آنکه آمریکا، اعتبار خود را در جریان فرآیند سیاسی از دست داد، اروپا نقش میانجی را ایفا کند.

کد مطلب: 113751
 
Share/Save/Bookmark