میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
نیویورک تایمز:
اربعین آزمونی برای قدرت نمایی ایران در عراق
اربعین آزمونی برای قدرت نمایی ایران در عراق
 

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به راهپیمایی میلیونی اربعین نوشت این مراسم به آزمونی برای قدرت ایران در عراق تبدیل شده است. نیویورک تایمز در این گزارش با عنوان اربعین " آزمونی برای قدرت آفرینی ایران در عراق" نوشت حضور چشمگیر ایران در مراسم اربعین فرصتی است برای نقش آفرینی تهران و ارسال این پیام که نفوذ ایران تا چه حد است. نیویورک تایمز با ادعای آنکه اربعین امسال نوعی درگیری سیاسی نیز بوده است، می افزاید از نظر ایران، این مراسم فرصتی برای نقش آفرینی اش در عراق و میزان نفوذ منطقه ای آن است. نیویورک تایمز با اشاره به کمک های تدارکاتی ایران به زائران کربلا افزود عراق از این امر استقبال کرده است، اما درخواست ایران را برای اعزام نیروهای پلیس برای تامین امنیت رد و اعلام کرده بود: "نیروهای ما که داعش را شکست دادند، قادر به تامین امنیت زائران هستند؛ ما نمی خواهیم هیچ کشور خارجی وارد عراق شده و از آن محافظت کند."
"از زمان سرنگونی صدام در سال ۲۰۰۳، که به افزایش قدرت شیعیان منجر شد، یک مساله مهم برای عراق و منطقه میزان نفوذ پذیری آن در قبال ایران بوده است. ایران به تدریج نفوذ خود را از طریق احزاب سیاسی، مبارزان و روحانیون شیعه در عراق گسترش داده و در شهرهای مذهبی نظیر نجف، کربلا و سامرا، سرمایه گذاری کرده است."
نیویورک تایمز افزود زمانی که داعش یک سوم عراق را در سال ۲۰۱۴ تسخیر کرد، ایران به کمک عراق شتافت و با حمایت از شبه نظامیان، و کمک نیروهای کرد و آمریکایی، این گروه تروریست را از عراق خارج کرد. ایران، از عراق به عنوان دروازه ای برای نفوذ منطقه یاد می کند – نخستین ایستگاه در پل ارتباطی به سمت گروه های نیابتی اش در سوریه و لبنان. البته اخیرا نیز عراق برای بقای ایران نقش اساسی داشته است زیرا از تحریم های آمریکا علیه تهران معاف شده است. نیویورک تایمز با اشاره به انتخابات اخیر عراق افزود بزرگ ترین برنده انتخابات حزبی بود که از حمایت مقتدا صدر روحانی شیعه برخوردار است، اما سکان دار اصلی قدرت نماینده گروهی از شبه نظامیانی هستند که با ایران ارتباط دارند. سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه است که توانست توافقی را نهایی کند که براساس آن نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان عراق بر مسند قرار گرفتند. "و چهار سال پس از جنگ با داعش، شبه نظامیان تحت الحمایه ایران در منطقه حضور دارند. این شبه نظامیان با ۱۲۵ هزار نیرو عملا بخشی از نیروهای امنیتی دولت محسوب می شوند." به نوشته نیویورک تایمز، عراقی ها از دستاوردهای اربعین امسال احساس غرور می کردند اما ایران هم که ایستگاه های خیریه را در مسیر پیاده روی اربعین ساخته و میلیون ها دلار صرف بازسازی عتبات عالیات در عراق کرده، اعتبار به دست آورده است.
نیویورک تایمز به نقل از یک عراقی ۵۰ ساله که میزبان زائران ایرانی بود، می افزاید: "تا زمانی که ایرانی ها میهمان ما و زائر در اینجا هستند، از حضورشان استقبال می کنیم. آنها میهمان امام حسین (ع) هستند. حتی اگر دشمنی برای زیارت امام حسین (ع) بیایید، از وی استقبال می کنیم." در عین حال به گفته سخنگوی سپاه، زائران عراقی نیز از ۲۲ میهمان سرا، ۲۵۰ استراحتگاه، ۴ بیمارستان صحرایی و ۱۴ مرکز اورژانس که ایران در مسیر کربلا احداث کرده بود، استفاده کردند. نیویورک تایمز در پایان به نقل از روح الله حدادی زائر ۳۸ ساله ایرانی نوشت: "همه چیز امید بخش و بسیار دوستانه است. ما دوست داریم به اینجا بیاییم. برخی می گفتند بغداد ناامن است ولی ما در هرجا قدم می زنیم، رفتار نیروهای امنیتی بسیار دوستانه است. اربعین مدینه فاضله است، اربعین به همه تعلق دارد.

کد مطلب: 111357
 
Share/Save/Bookmark