میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۴
 
 
یادگار دیروز، گره‌گشای امروز
پایان شهریور و آغاز مهر ماه در تاریخ انقلاب اسلامی ملت ایران سالهاست که با واژه‌ای بزرگ و ماندگار به نام هفته دفاع مقدس همراه شده است...
پایان شهریور و آغاز مهر ماه در تاریخ انقلاب اسلامی ملت ایران سالهاست که با واژه‌ای بزرگ و ماندگار به نام هفته دفاع مقدس همراه شده است. ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ بود که دشمن بعثی با حمایت دهها قدرت جهانی تجاوزی گسترده را به خاک ایران آغاز کرد تا به زعم صدام سه روزه بعد نهار را در تهران بخورد اما این توهم هرگز محقق نشد و مردان و زنان ایران زمین حماسه‌ای ۸ ساله را رقم زدند که نام ایران و ایرانی را در جهان ماندگار گردد. امروز در حالی ملت بزرگ ایران در هفته دفاع مقدس، یاد و خاطره آن روزها را پاس می‌دارد و به شهدیدان و جانبازان آن دوران‌ها ادای احترام می‌کند که نگاهی واقع بینانه بر سالهای دفاع مقدس بیانگر این حقیت است که درسها و تجربیات آن دوران نه تنها از تاریخشان نگذشته است بلکه گره‌گشای مشکلات و کاستی‌های امروز کشور می‌باشد.
یکی از مفاهیم قابل توجه در آن دوران را در واژه عقلانیت می‌توان جستجو کرد. عقلانیت در این حوزه به این معناست که ملت بزرگ ایران در دوران دفاع مقدس با آگاهی از حقایق جاری در نظام بین‌الملل برای احقاق حقوق خود به جای دل بستن به مذاکره و وعده‌های بیگانگان با تکیه بر خداوند و داشته های درونی وارد میدان شده، و توانستند حماسه‌ای بزرگ را رقم زنند. شاید بتوان گفت که بی‌توجهی به این مولفه مهم و چشم بستن از ظرفیت‌های داخلی و دل بستن به وعده‌های خارجی زمینه ساز برجامی شد که نه تنها دستاوردی برای کشور نداشت بلکه با زمینه ساز هزینه‌های بسیار برای کشور شد. نمود امروز بصیرت و عقلانیت را در مبارزه با کرونا می‌توان مشاهده کرد که کادر درمان و متخصصان ایرانی به جای دل بستن به وعده‌های خارجی که هرگز نیز عملی نشد، برای رفع نیازهای پزشکی و درمانی کشور اقدام کردند که نتیجه آن نیز پایان تحریم واردات واکسن به کشور پس از دست یابی ایران به واکسن بومی کرونا بود.
نکته دیگر در رفع مشکلات که می‌توان آن را در زمره دستاوردهای دفاع مقدس یاد کرد، مقوله عدالت است. چنانکه رهبر انقلاب تاکید کرده‌اند هیچ کاری بدون پیوست عدالت به نتیجه مطلوب نخواهد رسید چرا که این عدالت است که زمینه ساز وحدت و همدلی سراسری و نیز تقویت روحیه جهادی و ایثارگری میان افراد می‌شود.به عنوان نمونه در دوران دفاع مقدس تفاوتی میان جیره‌های رزمندگان نبود و همه سهمی به نسبت مساوی و عادلانه دریافت می‌کردند. بعد دیگر عدالت آن بود که نه تنها سربازان بلکه فرماندان در ردیف اول نبرد حضور داشتند و دوشادوش مردم به مقاومت در برابر دشمن می‌پرداختند. شاید بتوان گفت که یکی از حقله‌های مفقوده امروز جامعه مسئله عدالت باشد که شکاف طبقاتی را به شدت افزایش داده است. مولفه‌ای که دلسردی مردم از تحقق عدالت و مبارزه با فساد را می‌تواند به همراه داشته که نتیجه آن کاهش مشارکت مردمی در رفع مشکلات کشور می‌تواند باشد. امروز وقت آن است که مسئولان در کنار مردم و همسنگ و همتراز مردم در میدان مبارزه با مشکلات و سختی‌ها و تحریم‌ها حضور داشته‌ باشند تا همچون دوران دفاع مقدس شاهد حمایت‌های گسترده مردم در حراست از کشور در برابر تروریسم اقتصادی دشمنان و البته رفع ضعف‌های مدیریتی داخلی باشند.
نکته و درس مهم دیگر در دوران دفاع مقدس آزادی نه به معنای آنچه در فرهنگ غربی از آن یاد می‌شود بلکه به معنای آزادگی است که بر اساس آن ملت‌ها نه در چارچوب دیکته‌ها و خواسته‌های بیگانگان بلکه بر اساس تفکر و اراده خویش برای رفع مشکلات کشورشان گام بر می‌دارند. آزادگی که نه با تسلیم شدن در برابر دشمن که با فرهنگ جهاد و شهادت یعنی جان دادن یکی برای دادن به دیگران رقم می‌خورد. فرهنگ آزادگی که در آنها انسان‌ها نه برای منافع مادی بلکه برای نجات دیگر به میدان می‌روند چنانکه نمود امروزین آن را در جان فشانی کادر بهداشت و درمان کشور می‌توان مشاهده کرد که در دوران کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمان جان می‌دهند تا به همنوعانشان جانی دوباره دهند.
به هر تقدیر می‌توان گفت آنچه امروز گره گشای مشکلات کشور است احیای دوباره یادگارهای دیروز یعنی همان فرهنگ دفاع مقدس است که با تکیه بر عقلانیت و بصیرت، عدالت و آزادی خواهی حماسه‌ای بزرگ را رقم زدند و امروز نیز می‌توانند مرتفع کننده نیازهای کشور باشند و نام ایران و ایرانی را بار دیگر بر قله عزت و سربلندی جهانی طنین انداز سازد.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 119764
 
Share/Save/Bookmark