میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۴
 
 
نخست‌وزیر فرانسه تعلیق افزایش مالیات بر سوخت را تائید کرد
ماکرون کیش شد
ماکرون کیش شد
 

اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های لیبرالیستی ماکرون جواب داد و در نهایت نخست‌وزیر فرانسه دیروز از تعلیق شش ماهه افزایش مالیات بر سوخت خبر داد.
ماکرون رئیس جمهور فرانسه که این روزها بارها از سرکوب مردم توسط پلیس استقبال کرده بود در نهایت نتوانست در برابر اعتراض‌های مردمی مقاومت کند چنانکه «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه دیروز در جریان کنفرانس خبری گفت که کشورش افزایش مالیات بر سوخت را به مدت ۶ ماه تعلیق می‌کند.
وی گفت که این مدت زمان با هدف برقراری صلح و به منظور بررسی نیازهای مردم در نظر گرفته شده است. مالیات‌ها در فرانسه بالاترین رقم در اروپاست و باید در این زمینه شفاف‌سازی صورت گیرد.فیلیب همچنین گفت که از ۵ دسامبر تا اول مارس مذاکراتی صورت می‌گیرد تا خواسته‌های مردم مورد بررسی قرار گیرد و اعتراض‌های اخیر نشان داد که مردم نمی‌خواهند که هزینه‌های آنان افزایش یابد. «فرانک ریستر» وزیر فرهنگ فرانسه پیشتر به خبرنگاران گفته بود که فیلیپ ژستی توام با مصالحه خواهد گرفت. شبکه خبری فرانس ۲۴ اعلام کرد که دولت فرانسه به صورت رسمی دیدار با گروه جلیقه زردها را که برای امروز برنامه ریزی شده بود را لغو کرد.
لازم به ذکر است ده‌ها راننده معترض خودروهای امدادی چندین خیابان مرکز پاریس را مسدود کرده و از دولت این کشور خواستند طرح اصلاحات اقتصادی را لغو کند. شمار زیادی از رانندگان معترض آمبولانس شماری از جاده‌های منتهی به پاریس را مسدود کرده بودند، با پارک خودروهای خود در خیابان «شانزلیزه» پاریس، عبور و مرور در این منطقه را متوقف کردند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد ده‌ها دستگاه آمبولانس و خودروی امداد وسط خیابان شانزلیزه پارک شده است. تعدادی از این خودروها نیز به آتش کشیده شده است.
معترضین فعالیت بازار «رانژیس» پاریس را هم که بزرگترین مرکز عمده‌فروشی مواد غذایی در جهان است و نقش مهمی در چرخه غذایی فرانسه و اروپا دارد، متوقف کردند. روسیه به اعتراضات اخیر فرانسه واکنش نشان داد. بنا بر اعلام مسکو، اعتراضات در فرانسه یک موضوع داخلی است. روسیه با بیان این مطلب افزود: پاریس در روابط دوجانبه و امور بین الملل شریک مهمی برای ما محسوب می شود. نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که با ادامه اعتراضات در فرانسه، محبوبیت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور کاهش یافته و به ۲۳ درصد افت کرده است. نظرسنجی مشترک موسسه اینفوپ و فیدیوسیال حکایت از آن دارد که با شدت گرفتن اعتراضات «جلیقه زردها»، علاوه بر مکرون، محبوبیت «ادوار فیلیپ» نخست وزیر فرانسه نیز کاهش یافته است.
این نتایج نشان داد میزان محبوبیت مکرون در نظرسنجی انجام شده در آخر هفته تقویم میلادی به ۲۳ درصد رسید که ۶ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است. محبوبیت نخست وزیر فرانسه با ۱۰ درصد کاهش، در نظرسنجی جدید به ۲۶ درصد رسید. بر اساس گزارش هفته نامه خبری فرانسوی زبان «پاریس مَچ» نمره رئیس جمهوری فرانسه با «فرانسوا اولاند» همتای سلفش در اواخر سال ۲۰۱۳ برابری می کند. در آن سال، اولاند غیرمحبوب ترین رئیس جمهور در تاریخ مدرن این کشور محسوب می شد.
منابع اعلام کردند، سفر رییس کمیسیون اروپا به پاریس به دلیل اعتراضات موسوم به "جلیقه زردها" لغو شد. قرار بود در این سفر یونکر با امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه در ضیافت شامی دیدار و گفتگو کند و هم چنین دیدار دو جانبه‌ای با رییس مجلس ملی فرانسه داشته باشد اما همه این دیدارها لغو شد.

کد مطلب: 107064
 
Share/Save/Bookmark