میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
واکنش عضو هیئت رئیسه مجلس به طرح گشایش اقتصادی دولت
گشایش اقتصادی دولت پیش خورکردن منابع کشور است
گشایش اقتصادی دولت پیش خورکردن منابع کشور است
 

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح گشایش اقتصادی دولت در واقع به نوعی قرض گرفتن از جامعه است، گفت: دولت با این طرح، می خواهد زمین سوخته به دولت بعدی تحویل دهد. حسینعلی حاجی دلیگانی به اخبار منتشر شده درباره گشایش اقتصادی مبنی بر پیش فروش چندین میلیون بشکه نفت در مدت یک سال، واکنش نشان داد و گفت: ما در مجموع از این طرح استقبال میکنیم اما باید اشکالاتش رفع شود. وی با بیان اینکه این پیشنهاد باید به عنوان لایحه به مجلس ارائه شود، افزود: این اقدام به نوعی متمم بودجه و یا به عبارتی اصلاح بودجه است که دولت منبع درآمد جدیدی را تعریف کرده یعنی دولت علاوه بر فروش ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق در سال ۹۹ با این پیشنهاد بنا دارد بالغ بر یکصد هزار میلیارد تومان، اوراق قرض کند لذا لازم است در مجلس تحت عنوان لایحه بررسی شود. عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه چنین پیشنهادی در جلسه شورای اقتصادی سران قوا مصوب شود کار صحیحی نیست، ادامه داد: در جلسه مشترک هیئت رئیسه با روسای کمیسیون‌ها نظر اکثر همکاران این بود که رئیس مجلس به شدت در مقابل طرح و مصوب کردن این گونه پیشنهادها در جلسه سران قوا ممانعت و مخالفت کند. حاجی دلیگانی اضافه کرد: در جلسه مشترک هیئت رئیسه با رؤسای کمیسیون‌ها، جمعبندی این بود که مسائلی که جنبه تصمیمات فوری و یا محرمانه برای مسائل مربوط به تحریم ها دارد در جلسه سران ۳ قوه مطرح شود.
وی با تاکید بر اینکه این طرح در واقع به نوعی قرض گرفتن از جامعه است، بیان داشت: برداشت کلی ما این است که آقای روحانی بنا دارد برای دولت بعدی زمین سوخته تحویل دهد چرا که این طرح در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد دارد که دولت بعد باید این مبلغ را علاوه بر سود سر رسید آن در سال‌های آینده پرداخت کند؛ اینها پیشخور کردن منابع کشور است که هر دولتی بعدا بیاید نمی‌تواند تا چندین سال این پیش خور کردن‌های دولت فعلی را جبران کند.
نماینده شاهین شهر در مجلس با بیان اینکه دولت می‌خواهد فروش ۳۷ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی را نیز در جلسه سران قوا مطرح و درباره آن تصمیم گیری کند، گفت: این نوع تصمیم گیری‌ها در جلسه سران سه قوه چند عارضه دارد یکی این است که با این اقدام، کاری که از اختیارات نمایندگان مستقیم مردم است در جایگاهی که صرفاً برای مسائل خاصی پیشبینی شده مطرح می‌شود که به عبارتی با این کار متعرض قوانین دائم می‌شوند.
حاجی دلیگانی در همین راستا ادامه داد: نکته دیگر این است که زمانی که موضوعی در جلسه سران قوا مصوب شد، باعث میشود پاسخگویی وزارتخانه‌ها و دستگاههای مربوطه به دیوان محاسبات، بازوی نظارتی مجلس، کم شود. عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: دولت راهکارهای دیگری برای تأمین منابع مالی دارد ولی به سمتش نمی‌رود ضمن اینکه همین طرح را می‌توانند در قالب راه اندازی بورس انرژی در بسته‌های کوچک به فروش رسانده و تحویل شود و فراورده های آن در بازارهای منطقه‌ای و جهانی به مصرف برسد. 

کد مطلب: 114868
 
Share/Save/Bookmark