میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۳
 
 
مسئولان در معرض آزمون بزرگ
نه نشد! اینگونه نمی‌شود! از اس.پی.وی به «اینستکس» نقل مکان کردن هم کاری از پیش نمی‌برد...

نه نشد! اینگونه نمی‌شود! از اس.پی.وی به «اینستکس» نقل مکان کردن هم کاری از پیش نمی‌برد، باید برای این که اروپا را وادار به اجرای تعهدات خود در قبال برجام کنیم، یک اقدام و تصمیم انقلابی بگیریم.
اروپا بیش از ۸ ماه است که خود را در تلاش برای اجرای برجام نشان می‌دهد، اما پس از این مدت طولانی، سازوکاری را به نام اینستکس ارائه داده است که منافع جمهوری اسلامی ایران را تأمین نمی‌کند.
اروپا در بیانیه‌ای که برای معرفی ساز و کار مالی تجاری خود با ایران منتشر کرده شروطی را مطرح کرده که هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای و تعهداتی که آنها باید پایبند باشند، ندارد، چگونه می‌توان به اروپا اعتماد کرد در حالی که برجام را اجرا نکرد و آمریکا از آن خارج شد؟
همه چیز روشن است، توافق، ۳ سال پیش از این به امضای ایران و گروه ۱+۵ رسید که هر دو طرف وظایف و تعهداتی در قبال آن دارند، ایران تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده و آنها را اجرا کرده است، اما طرف مقابل ۳ سال است که با بدعهدی‌های خود، نه تنها وظایف برجامی را اجرا نکرده بلکه به بهانه‌های گوناگون تحریم‌های اقتصادی دیگری را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است. اکنون نیز با ارائه « اینستکس» سعی دارد افکار عمومی جهان و حتی داخل کشور را فریب دهد.
مسئولین و دست‌اندرکاران مذاکرات هسته‌ای خاصه جناب آقای ظریف وزیر خارجه باید در این زمینه وارد میدان شوند و با حضور در صداوسیما به تشریح بسته‌ای که از سوی اروپا رونمایی شده سخن بگویند و روشنگری کنند.
نه آن روشنگری که درباره برجام انجام شد، بلکه واقعیت و حقایق این بسته باید برای مردم گفته شود. پس از بیش از ۸ ماه از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و سیاستی که اروپا در قبال برجام اتخاذ کرده است، «اینستکس» راهکاری نیست که انتظار می‌رفت.
موضوع بسیار ساده است، اصلاً نکته پیچیده‌ای در ماجرای برجام و خروج آمریکا از آن وجود ندارد. آمریکا همانگونه که منتقدین پیش بینی می‌کردند، قابل اعتماد نبود. خروج این کشور از برجام اتفاق عجیبی نیست، اگر ایالات متحده در برجام باقی می‌ماند و به اجرای تعهدات خود می‌پرداخت عجیب بود!
اکنون نیز اروپا خود را پایبند برجام نشان می‌دهد، همه چیز در برجام روشن است، هر چند اگر برجام هم به طور کامل از سوی آمریکا و اروپا اجرا می‌شد، باز هم نمی‌توانستیم انتظار داشته باشیم که شرایط اقتصادی تغییر می‌کرد، چرا که بیشترین دلیل وضعیت موجود اقتصادی نگاهی است که دولت به بیرون دارد. اما با این وجود، لغو تحریم‌های اقتصادی می‌توانست روند فعالیت‌ها و مبادلات اقتصادی و تجاری را تسهیل کند.
به این نکته باید توجه داشت که برجام هم اجرایی می‌شد، موضوعات دیگری همچون الزام ایران برای پیوستن به اف.ای.تی.اف که اکنون نیز مطرح است، راه لغو تحریم‌های اقتصادی را می‌بست.
اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که به معرفی بسته اقتصادی (اینستکس) اختصاص داده، یکی از شروط خود را برای اجرای این بسته پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف اعلام کرده است.
باید یقین بدانیم که بسته اقتصادی اروپا باعث بهبود وضعیت اقتصادی نخواهد شد چرا که در این بسته بیشتر از مسائل و روابط اقتصادی و تجاری مسائل امنیتی مطرح شده که جزو مطالبات اروپا است.
اکنون زمان آن است تا اتحادیه اروپا راستی آزمایی شود که آیا از این پس متعهد به امضای خود پای توافق هسته‌ای هست یا نه؟! یا این که همچون توافق با آمریکا به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد!
برای این که اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار دهیم نیازمند اقداماتی هستیم تا روشن شود آیا آنها مایل به ادامه برجام با ایران هستند یا نه.
ایران برای آن که صداقت و حسن نیت خود را به غرب نشان دهد، در اجرای تعهدات خود در برجام پیش قدم هم بود، به گونه‌ای که تعهدات را در سریع ترین زمان ممکن اجرا کرد و پروتکل الحاقی را هم داوطلبانه به اجرا گذاشت.
خروج از پروتکل الحاقی می‌تواند گوشه‌ای از یک رفتار و تصمیم قاطع انقلابی باشد تا اروپایی‌ها متوجه شوند که نمی‌توان با «آب نبات چوبی دُّرّ غلتان» به دست آورد!
ایران در این مدت تنها صبوری به خرج داده است و این صبوری اروپا را به سوی درخواست‌های بیشتری کشانده است. شاید اکنون حتی بتوان با بازگشت ایران به شرایط پیش از برجام، اجرای توافق هسته‌ای را به صورت گام به گام از نو آغاز کرد، یک گام عملی اروپا بردارد و یک گام عملی هم ایران، اکنون در چهل سالگی انقلاب قرار داریم.
برجام بدون دستاورد برای جمهوری اسلامی در این شرایط نمی‌تواند حتی با بسته اقتصادی اروپا ادامه پیدا کند، مگر آن که اروپا بدون آمریکا منافع ایران را تأمین کند و ایران نیز در چارچوب برجام به تعهدات خود ادامه دهد. مباحث انحرافی همچون اف.ای.تی.اف و کنوانسیون‌های زیرمجموعه آن هم نباید اهرم فشار بر جمهوری اسلامی ایران باشد.
ادامه چنین روندی نه تنها با پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف پایان نمی‌یابد، بلکه توانمندی موشکی ایران نیز یکی از شروط اروپا برای اجرای برجام که اکنون به اینستکس تبدیل شده، پیگیری خواهد شد.
اکنون زمان آزمون مسئولین است،‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه فرهنگیان در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در این زمینه گفته بودند؛ «مسئولان در معرض آزمون بزرگ قرار دارند که آیا عزت و اقتدار این ملت را حفظ خواهند کرد یا نه. باید عزت و منافع ملت به معنی واقعی کلمه تأمین شود.البته خوشبختانه مسئولان هم همین مسئله تأمین منافع را گفته‌اند اما برای تحقق این هدف باید با دقت، هوشیاری و عاقلانه با اروپایی‌ها روبرو شد و به حرف مسئولان اروپایی اعتماد نکرد، چراکه صرف حرف زدن اعتبار ندارد و آنها در عالم دیپلماسی کاملاً بی‌اخلاق عمل می‌کنند.»

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 107811
 
Share/Save/Bookmark