میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
واکنش سریع علیه اقدام تروریستی
مجازات عاملان و آمران ترور دانشمند ایرانی در دستور کار است و فرمان فرمانده کل قوا نیز مطاع؛ ‌تردیدی در آن نیست و انتقام و مجازات انجام خواهد

مجازات عاملان و آمران ترور دانشمند ایرانی در دستور کار است و فرمان فرمانده کل قوا نیز مطاع؛ ‌تردیدی در آن نیست و انتقام و مجازات انجام خواهد شد. شهید محسن فخری زاده دانشمندی چند وجهی بود که در طول فعالیت‌های خود در زمینه‌های گوناگون همچون هسته‌ای، پزشکی و دفاعی دستاوردهای بزرگی را برای کشور داشته است. چنین شخصیتی با این ویژگی‌ها قطعاً و یقیناً در نوک مگسک هدف دشمنان قرار داشته است چرا که از او با نام پدر هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران نام برده شده و حتی نتانیاهو چند سال پیش، از او نام برده و به مخاطبان خود گفته است که نام او را به خاطر بسپارید.
روشن است که حساسیت‌های دشمنان نسبت به وجود و کارکرد او و شخصیت‌هایی همچون او بسیار بالا بوده است به همین خاطر برای فردی چون شهید فخری زاده باید حلقه حفاظتی قوی و دقیقی طراحی می‌شد. اگر تاکنون نیز تروریست‌ها نتوانسته بودند شهید محسن فخری زاده را ترور کنند قطعاً برنامه ریزی حفاظت از او مانع این اقدام شده بود در غیر این صورت چه بسا شهید فخری زاده زودتر از سوی سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل و آمریکا ترور شده بود.
اکنون در کشور دو دیدگاه در قبال نوع برخورد با ترور شهید محسن فخری زاده شکل گرفته است. انتقام از تروریست‌ها که قطعاً برای جمهوری اسلامی ایران روشن است که پشت آن چه کشورها و رژیم‌هایی هستند.
رژیم اسرائیل مجرم درجه اول ترور شهید فخری زاده است، در حلقه دیگر ترور، آمریکا قرار دارد که سابقه ترور شخصیت‌های جمهوری اسلامی ایران در کارنامه آن دیده می‌شود.
در آستانه نخستین سالگرد ترور شهید حاج قاسم سلیمانی که با دستور دونالد ترامپ انجام شد، یک ترور دیگر اتفاق افتاد.
در آن زمان نیز برخی نگران واکنش ایران به اقدام تروریستی آمریکا بودند، اما پاسخ قاطع و هوشمندانه نظام اسلامی به اقدام آمریکا در موشکباران پادگان عین الاسد نشان داد که اگر پاسخ ندهیم و تنها دل در گرو مناسبات سیاسی، دیپلماتیک و مذاکره بسپاریم، دشمن دست بردار نخواهد بود. نتیجه این که بی پاسخ گذاشتن اقدام تروریستی علیه دانشمند شهید محسن فخری زاده و هر اقدام تروریستی دیگری، دشمن را جری‌تر خواهد کرد و باعث خواهد شد که چنین تصوری در ذهن دشمنان شکل بگیرد که ایران تنها تهدید می‌کند و عمل نمی‌کند. آنهایی که اعتقاد دارند ایران نباید واکنش نشان دهد و نباید انتقام بگیرد چرا که اوضاع وخیم‌تر خواهد شد و یا حتی اعتقاد دارند به برجام لطمه می‌خورد چون بایدن وعده داده به توافق هسته‌ای باز می‌گردد، تفکر دومی است که اکنون در مقوله اقدام تروریستی علیه کشورمان مطرح است.
تفکر اول بازدارنده است چرا که هر جا علیه جمهوری اسلامی ایران اقدامی انجام شده و در مقابل با مصلحت اندیشی‌های ناکارآمد و زیانبار پاسخی داده نشده است، دشمنان را در اقدامات خود جسورتر ساخته است.
برجام توافقی بود که در آن قرار گذاشته شده بود تا تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را برچیند و سایه تهدید و جنگ را از سر جمهوری اسلامی ایران کنار ببرد. اما هیچیک از این تعهدات و وعده‌های داده شده عملیاتی نشد بلکه برعکس آن چیزی که در برجام انتظار می‌رفت اتفاق افتاد. برجام تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران شدت بخشید و باعث شد تا فشارهای سیاسی و امنیتی نیز علیه ایران افزایش یابد.
روشن است که دشمنان از پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های گوناگون خشمگین هستند، پیشرفت ایران باعث شده است که یک قدرت منطقه‌ای که می‌رود تا در معادلات جهانی نیز تأثیر گذار باشد، مانع یکجانبه گرایی و یکه تازی‌های آمریکا در منطقه و جهان شود.
ترور دانشمندان در زمینه‌های گوناگون به ویژه دانشمندان هسته‌ای نشان می‌دهد که عرصه اتم تا چه اندازه برای آمریکا و کشورهای همسو اهمیت دارد که نمی‌خواهد اجازه دهد ایران به دانش هسته‌ای دست یابد. در کنار پیشرفت‌های بزرگ هسته‌ای ایران که البته به واسطه برجام با خلل بزرگی روبرو شد،‌ پیشرفت‌های دیگری نیز در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که در این عرصه‌ها نیز دانشمندان برجسته‌ای وجود دارند که باید از آنها با تدابیر و اقدامات لازم حفاظت شود.
ایران در عرصه علوم پزشکی که اکنون در زمینه مبارزه با کرونا و ساخت داروی درمان و واکسن آن به دستاوردهایی رسیده است،‌ در زمینه علوم فضایی و ماهواره که بارها نشان داده است که توانایی لازم را برای حضور در عرصه فضا دارد و در دیگر عرصه‌های دانش می‌رود تا خود رانشان دهد و اثبات کند و در بسیاری از این عرصه‌ها خود را به اثبات رسانده است. چنین پیشرفت‌هایی هیچگاه به کام دشمنان خوش نخواهد آمد. شهید فخری زاده تنها در زمینه هسته‌ای فعالیت نداشت بلکه در عرصه پزشکی و در ساخت کیت‌های تشخیص سریع ویروس کروناو واکسن آن به نتایج بزرگی دست یافته بود. نظام سلطه هیچگاه نمی‌تواند تحمل کند که کشوری خود رأساً اقدام به تولید علم و بهره برداری از آن کند.
قدر مسلم اکنون زمان آن نیست که تصور شود باید فعلاً در واکنش مماشات نشان داد، بردباری و خویشتنداری قطعاً همان چیزی است که دشمنان می‌خواهند و آن را ترس برداشت می‌کنند.
اقدام تروریستی اسرائیل و آمریکا علیه دانشمند برجسته کشورمان نیازمند پاسخی درخور در آستانه سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی است.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 116263
 
Share/Save/Bookmark