میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
ابهامات همچنان پابرجاست؛
۲۴ میلیون نفر یارانه‌بگیر در لیست انتظار حذف یارانه
تا پیش ازاین دولت اعلام کرده که یارانه دهک‌های پردرآمد را حذف نمی‌کند، زیرا توانایی شناسایی این افراد را ندارد و با این شرایط باید کمبود بودجه هدفمندی یارانه‌ها مواجه خواهیم شد اما نمایندگان مجلس معتقدند این اقدام دولت را با یک مشکل اساسی روبه‌رو می‌کند. به گفته نمایندگان؛ سقف درآمد سازمان هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال۹۷ به طور کامل تصویب شد و امکان هیچ‌گونه جابجایی وجود ندارد و در این شرایط دولت یا باید از منابع داخلی استفاده کرده و یا از بانک مرکزی همانند سال‌های گذشته استقراض کند که اصلا روش صحیحی نیست. البته تا پیش از این نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره یارانه‌بگیرران سال ۹۷ گفته بود؛ روال دریافت یارانه در سال آینده به شکل سال‌جاری ادامه خواهد داشت و لیست یارانه‌بگیرران تغییری نخواهد کرد.

اولین یارانه سال ۹۷ در حالی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که به گفته محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ۲۴ میلیون نفر از دهک‌های پردرآمد جامعه از ۷۷ میلیون نفری که در ماه یارانه دریافت می‌کنند باید از لیست حذف شوند تا دولت با کسری بودجه مواجه نشود.
هشتاد و ششمین مرحله یارانه نقدی در حالی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که لیست دریافت‌کنندگان یارانه تغییری نکرد و علاوه بر تعدادی که یارانه آن‌ها در بودجه تامین شده بود چند میلیون مازاد بر رقم بودجه نیز یارانه دریافت کردند.
براین اساس در بودجه سال‌جاری منبع تخصیص یافته شده به بخش هدفمندی یارانه‌ها حدود نقدی و غیرخانوار‌ها پرداخت شود.
در حال حاضر حدود ۷۷ میلیون نفر در لیست دریافت یارانه هستند که دولت با توجه به میزان بودجه بخش هدفمندی یارانه‌ها در بخش نقدی و غیرنقدی می‌تواند یارانه ۶۰ میلیون نفر را در ماه پرداخت کند و با این وجود ۱۷ میلیون نفر مازاد بودجه تعیین شده برای این بخش در فروردین ماه یارانه دریافت کردند که دولت منبع تامین این هزینه را باید از سایر درآمد‌ها و یا از طریق استقراض پرداخت کند.
با این وجود پیشنهاد‌های دولت برای حذف یارانه‌بگیران و در نهایت توافقاتی که در کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۷ انجام شد، به نتیجه‌ای نرسید و راهکار مشخصی برای غربالگری یارانه‌بگیران وجود ندارد. حتی در کمیسیون تلفیق موضوع حذف یارانه‌بگیران براساس بررسی حساب‌های بانکی نیز مصوب شد، ولی در صحن علنی رأی نیاورد.
در این راستا نوبخت در آخرین اظهارات خود با بیان اینکه حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر جزو تکالیف دولت در تبصره ۱۴ بودجه است، بیان کرد: دولت علاقه‌مند نیست یارانه مردم را قطع کند، ولی انتظار داریم که با شناسایی دقیق افراد بتوانیم یارانه افرادی که نیاز ندارند را حذف کنیم و هدف مجلس را در جهت حذف یارانه تحقق بخشیم.
وی گفت: اطلاعات افراد به طور کامل در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و از استانداران محترم می‌خواهیم تا در جهت تکمیل اطلاعات افراد کمک کنند.
در کنار یارانه نقدی که هر ماه به حساب یارانه‌بگیران واریز می‌شود، از سال گذشته و براساس قانون بودجه افزایش حداقل مستمری خانوار‌های مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی نیز به مبلغ پرداختی یارانه اضافه شد. به طوری که سهم خانوار‌های یک نفره از گروه‌های هدف ۹۵ هزار تومان، دو نفره ۱۸۹ هزار تومان، سه نفره ۲۵۳ هزار تومان، چهار نفره ۳۳۷ هزار تومان و خانوار‌های پنج نفره و بیشتر تا ۳۶۵ هزار تومان مازاد بر مبلغ یارانه دریافت می‌کنند.
حال با این اوصاف باید منتظر ماند و دید دولت با توجه به کسری بودجه میلیاردی برای پرداخت یارانه ۷۷ میلون نفر، چه برنامه‌ای برای تامین این کسری و یا حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر مازاد در نظر خواهد گرفت و از چه روشی برای شناخت صحیح دهک‌های پردرآمد جامعه استفاده خواهد کرد؟ میزان

کد مطلب: 104068
 
Share/Save/Bookmark