میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
چرا پرواز ممنوع اعلام نشد؟
پرسشی که اکنون در میان افکار عمویم مطرح است این است که چرا در زمان عملیات آسمان کشور پرواز ممنوع اعلام نشده است!...

پرسشی که اکنون در میان افکار عمویم مطرح است این است که چرا در زمان عملیات آسمان کشور پرواز ممنوع اعلام نشده است!
همه آنچه که از شرایط شب عملیات موشکی علیه آمریکا در عراق دیده می شود، یک برآیند دارد و آن هم حاکم بودن شرایط جنگی در کشور است.
عملیات موشکی قرار است انجام شود، طرف عراق در جریان قرار گرفته و قطعاً مقامات این کشور به آمریکایی ها هم اطلاع داده اند.
همه نیروهای مسلح در ایران آماده باش کامل هستند، نیروی پدافند هوایی، نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، نیروهای سه گانه ارتش و سپاه همه در آماده باش هستند و مردم همچنان در خواب. سربازان و فرماندهان از شب پیش از عملیات بیداری کشیده‌اند تا زمان انجام عملیات؛ حتی تا پاسی از آن بیدار هستند چرا که اتفاقی افتاده ناگوار و باید برای آن تدبیری بیندیشند.
طراحی و برنامه ریزی برای انجام عملیات انتقام که خواسته مؤکد مردم است، تصمیم گیری برای اجرای آن با کمترین هزینه، پیش بینی های لازم از واکنش احتمالی آمریکا به پاسخ ایران و همه آنچه پیرامون موضوع انتقام دیده می شود بر روی همه نیروهای نظامی فشار روحی روانی و اضطراب وارد کرده است در حالی کهدر آن ساعات اکثر مردم ایران در خواب هستند و سیاسیون کشور نیز ایضا! حتی همین دانشجویان و معترضینی که پس از اعلام برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی به خیابان ها آمده اند هر چند اندک هستند، در خواب ناز تشریف داشتند.
شاید گفتن و بازگو کردن ماجرای چرایی ممنوع نکردن پروازهای مسافری و تجاری در آسمان ایران، تکرار بیهوده به نظر آید، اما آیا نباید دلیل چنین تصمیمی روشن شود؟ آیا نباید فرد یا نهادی که تصمیم گرفته نیازی به اجرای منطقه پرواز ممنوع نیست، شناسایی و توبیخ شود؟
از زمانی که خبر برخورد موشک به هواپیما از سوی پدافند هوایی کشورمان تأیید شد، فرماندهان سپاه که فدایی مردم هستند، در مقاطع گوناگون از مردم عذرخواهی کرده اند با وجود این برخی در کشور کاسه داغ تر از آش شده و به خون خواهی جانباختگان برخاسته اند که سفیر کشور حامی ترور سردار رشید ایران حاج قاسم سلیمانی نیز در میان آنها حضور می‌یاد و بازداشت می شود! سفیر انگلیس. اما قانونی که برای اجرای تصمیم منطقه پرواز ممنوع وجود دارد چه میگوید؟
در این بند قانونی روشن شده است که متولی این امر چه دستگاه ها و نهادهایی هستند.
بند قانونی ممنوعیت پرواز در آسمان کشور در زمان بحران (به اصطلاح کلییر شدن آسمان) چنین می گوید؛
قرارگاه می‌تواند در چارچوب مقررات )SOP( قوانین و مقررات هوایی هماهنگی‌های لازم را به عمل آورد تا آسمان کشور «کلییر» شود.
قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) بعد از اینکه از شورای عالی امنیت ملی کسب تکلیف کرد که آیا کشور در شرایط جنگی است یا عکس آن، باید تمام سازمان‌های مرتبط با خطوط هوایی کشور به درخواست قرارگاه در جهت «کلییر» آسمان کشور عمل کنند.
با این بند قانونی روشن است که شورای عالی امنیت ملی که متشکل از رئیس جمهور و افراد دیگر است تعطیلی خطوط هوایی کشور را باید تایید کنند و پس از آن به نیروهای مسلح کشور ابلاغ کنند. سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران در کنفرانس خبری اشاره به این موضوع کرد و گفت درخواست های ما برای لغو پرواز در آسمان های کشور رد شده است.
رئیس جمهور رئیس شورای عالی امنیت کشور است، اعضای دیگری در این شورا هستند که برخی از آن شخصیت ها از لحاظ حقوقی عضویت دارند و برخی دیگر منصوب هستند.
چند نفر از اعضای شورای عالی امنیت ملی هنگام انجام عملیات انتقام بیدار بودند و آن را پیگیری می کرند؟
آیا هنگام تدارک عملیات و آغاز آن، در اتاق فرماندهی جنگ حضور داشتند و رئیس جمهور در جایگاه رئیس شورای عالی امنیت ملی در کنار دیگر اعضا، نه همه آنها، جلسه مهم این واقعه حساس را مدیریت می کردند و آن را از نزدیک شاهد بودند یا در خواب بودند؟!
اتفاقاتی که پس از ترور ناجوانمردانه سردار حاج قاسم سلیمانی و انتقام موشکی ایران و سقوط هواپیمای مسافربری افتاد نیازمند بررسی دقیق، تجزیه و تحلیل نهادهای اطلاعاتی و امنیتی است تا ابعاد آن برای مردم روشن شود. باید کمی صبر کرد به زودی چنین اتفاقی خواهد بود. 

نویسنده: اتاق خبر ۲۴

کد مطلب: 112465
 
Share/Save/Bookmark