میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
قول اعضای هیأت دولت به مردم
هیچ کالایی تا پایان سال گران نمی‌شود

پس از افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین در کشور، وزرا و اعضای کابینه در حاشیه جلسه روز گذشته هیأت دولت به میان خبرنگاران آمدند و به پرسش‌های بنزینی آنان پاسخ دادند.
رضا رحمانی وزیر صمت در پایان جلسه هیأت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای نظارت بازار جهت جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در پی افزایش نرخ بنزین گفت: بازرسی‌های ما کمیت و کیفیتش افزایش یافته است و همه امکانات در روزهای اخیر بسیج شده است تا در حق مردم اجحاف نشود و موج گرانی که بیشتر ناشی از بار روانی این قضیه است تحمیل نشود. وی افزود: طبق گزارش‌های میدانی که داریم اقدامات ما در این جهت موثر بوده است البته در برخی کالاها و خدمات مثل حمل و نقل تاثیرات واقعی را هم داریم که بحث جدایی دارد؛ بیشترین تلاش ما این است که به دلیل مباحث روانی به شکل سوءاستفاده‌ای گرانی صورت نگیرد و گرنه در برخی جاها ممکن است این تصمیم درصد پایینی روی برخی قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق دستور رئیس‌جمهور دولت و دستگاه‌های دولتی به هیچ عنوان تا پایان سال حق گران کردن هیچ کالایی را ندارند. وی درباره تولید خودروهای کم مصرف در شرایط افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: در این رابطه دو مورد در دست اقدام داشتیم یکی بحث تولید خودروهای الکتریکی و برقی است یکی هم موتور کم مصرف است که قبل از این طرح هم در دستور بوده و الان ضرورت آن بیشتر شده است.
رحمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مقام معظم رهبری در مورد حذف قوانین دست و پا گیر در تولید فرمایشاتی داشته‌اند‌ لذا وزارت صمت در این مورد چه خواهد کرد، گفت: رهبری بارها درباره فضای کسب و کار صحبت کردند و تذکر دادند. در حوزه وزارت صمت امسال یکی از محورهایی که بر آن تاکید داریم بهبود فضای کسب و کار است.
شرایط کشور از نظر ذخایر ارز بهتر شد
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز درباره پیش بینی های انجام شده در خصوص تاثیر قیمت بنزین در رقم تورم اظهار کرد: یکسری بررسی ها بر اساس برآوردها بر مبنای جدول داده‌ها و ستانده‌ها و تاثیرگذاری بنزین در بخش های دیگر انجام دادیم بر اساس اعلام همکاران من اجرای این طرح به طور مستقیم حدود ۲ و نیم درصد و با احتساب تاثیر غیر مستقیم در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت بنزین تاثیری در بازار ارز داشته است اعلام کرد تاثیری نداشته و بازار ارز کنترل شده است‌ من قبلاً نیز اعلام کرده‌ام که بر بازار ارز کنترل کامل داریم و از مردم نیز خواهش کرده‌ام که دارایی‌های خود را در این بازار به کار نگیرند چرا که ریسک بالایی دارد.
سوخت تاکسی‌های بین شهری طبق سهمیه تعلق می‌گیرد
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مورد تاثیر سهمیه بندی بنزین بر حمل‌و نقل گفت: تاکسی‌های کرایه بین شهری جامعه بزرگ و منظمی را تشکیل می‌دهند که طبق ظوابط کاری اقدام به جابجایی مسافر دارند. سوخت تاکسی‌های بین شهری بر اساس میزان سهمیه اعلام شده به صورت ماهانه تعلق می‌گیرد و این رویه ادامه خواهد داشت.
اسلامی با بیان اینکه هیچگونه افزایش کرایه‌ای بعد از سهمیه بندی بنزین وجود نخواهد داشت، گفت: سهمیه بندی بنزین تاثیری بر افزایش کرایه ها ندارد و نباید قیمت‌ها تغییر کند.
وزارت بهداشت پیگیر رفع نگرانی‌ها درباره کاهش نرخ جمعیت است
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: قبل از آنکه بنده به وزارت بهداشت بیایم، یک تعاملی وجود داشت و درباره TFR و باروری کل کشور آماری را ارائه کرده بوند.
وی ادامه داد: ما برای راستی‌آزمایی در این موضوع، مکانیسم‌هایی را تعریف کردیم که با این ارقام تفاوت‌هایی داشت. این تفاوت آمار شاید به دلیل اشتباه یا سوءنیت باشد که البته هنوز دلیل اثبات شده‌ای در این زمینه در اختیار نداریم.
وی اظهار داشت: نگرانی‌ها در مورد اینکه جمعیت ما در ۲۰ سال آینده به سمت منفی شدن می‌رود، هم از سوی مقام معظم رهبری و هم از سوی افراد دلسوز و صاحب نظر مطرح شده، یک واقعیت اجتماعی و جمعیتی است و ما در بخش بهداشت و درمان در حال پیگیری آن هستیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: اقداماتی از قبیل افزایش تعداد مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌هایی که قدرت باروری دارند ولی در این زمینه تاخیر کرده‌اند در حوزه بهداشت و درمان انجام شده و بیرون از این حوزه نیز برای کاهش اضطراب مردم از مشکلات اقتصادی و ایجاد زیرساخت‌های کشور برای جمعیت بیشتر در حال کار هستیم.
نمکی در پاسخ به ایجاد مشکلاتی در زمینه تهیه بعضی داروهای بیماری های خاص ازجمله پانسمان بیماران پروانه‌ای نیز گفت: متاسفانه آمریکایی‌ها نه‌تنها در زمینه بیماران پروانه‌ای بلکه در مورد تمامی بیماران علیه ما در کل دنیا اقداماتی را انجام می‌دهند. متاسفانه نقل و انتقال پول و انتقال دارو را برای ما ممنوع کرده‌اند.
کشاورزان برای دریافت سهمیه سوخت مشکلی ندارند
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: تامین سهمیه سوخت کشاورزان در دستورکار ما بوده و هم اکنون هم این گونه است. وی تصریح کرد: همکاران من در وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تخصیص سهمیه سوخت رایزنی لازم را با وزارت نفت انجام داده و کشاورزان می‌توانند این سهمیه را تحویل بگیرند.
در حوادث اخیر برخی افراد گول خورده‌اند
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در مورد اعتراض به نحوه اطلاع رسانی برای اجرای طرح بنزین اظهار داشت: قبل از دولت روحانی و در ۶ سال گذشته، دوبار با مردم برای یارانه ها ارتباط برقرار کردیم. براین اساس در دو تا سه ماه گذشته که قرار بود ما بسته معیشتی را بدهیم در این زمینه کار کردیم.
واعظی تصریح کرد: اگر چه مردم ایران کمبودهایی از نظر معیشتی دارند و ممکن است انتقاداتی را به بخش های مختلف داشته باشند، اما این مشکل درون خانوادگی و در درون ایران حل می‌شود؛ اگر پای خارجی‌ها و بهره برداری دشمنان به میان آید، مانند راهپیمایی دیروز تبریز است که صد هزار نفر خودجوش به خیابان آمدند و همینطور راهپیمایی های دیگر که به صورت خودجوش در کشور انجام می شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات رسانه ای درخصوص سهمیه بندی بنزین گفت: مسئولیت کل امور از مدت ها قبل در این خصوص به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور داده شد و وی کمیته‌های مختلفی در وزارت کشور ایجاد کرد و در تقسیم بندی که در گذشته اعلام کردند و امروز هم در دولت اعلام کردند کمیته‌ای که مسئولیت تبلیغات را داشته؛ صدا و سیما بوده و اعلام کرد پیوست رسانه‌ای هم داشته است.
واعظی در مورد دستگیر شدگان حوادث اخیر تصریح کرد: قوه قضاییه در این خصوص عمل می‌کند و حرف قوه قضائیه در مورد اینکه کسانی در این حوادث گول خورده‌اند درست است.
برخی از روی هیجان به خیابان‌ها آمدند
علی ربیعی در حاشیه جلسه هیأت دولت اظهار داشت:دولت از رفتار و درک شرایط توسط مردم سپاسگزار است و هرچقدر هم برخی رسانه ها خواستند جریان سازی و رهبرسازی کنند مردم با هوشمندی بیشتری از آنها فاصله گرفتند.
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما پیش بینی می‌کردیم از لحاظ امنیتی سال ۹۸ سال سختی خواهد بود، افزود: آشکارا آمریکایی‌ها اعلام کردند که ما امنیت روانی را دنبال می کنیم، به اعتقاد من برخی از روی نارضایتی و هیجان آمدند که شنبه شب صف خود را از دیگران جدا کردند که ما حتما تمهیداتی برای شنیدن صحبت‌های آنها می‌اندیشیم.
ربیعی ادامه داد: گزارشی برای ما آمد که برخی در عسلویه اجازه تغییر شیفت نداده و قصد داشتند لوله های نفتی و گازی را منفجر کنند.آقای آذری جهرمی گفت که در اصفهان به طور همزمان به دو نقطه حمله شد که اگر موفقیت آمیز بود بخش اعظمی از تلفن ثابت قطع می شد.
وی بیان داشت: وقتی این شواهد را کنار هم می گذاریم مشخص می شود جریانی قصد داشت بر موج نارضایتی‌ها در کشور سوار شود. برخی رسانه‌های خارجی هم بی شرمانه کد آتش‌زدن در کشور دادند و آدم‌هایی در رسانه‌ها آوردند و قصد داشتند آنها را به عنوان رهبر ناآرامی ها معرفی کنند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: برای من کاملا روشن است که از ناآرامی‌های سوریه یا یمن فیلم‌هایی در روزهای آینده (به عنوان ناآرامی در ایران) منتشرر خواهد شد. مردم به هیچ عنوان به سمت مراکز امنیتی و نظامی نمی روند، ولی این جریان قلیل با هدف به سمت این مراکز رفتند. این افراد قلیل معمولا در این ناآرامی‌ها آسیب نمی بینند ، بلکه ناآرامی را ایجاد کرده وسپس به خانه‌های تیمی خود می‌روند.
وی بیان داشت: گروه دیگر هم درادامه هم متاثر از جریان دوم بودند که با قمه به خیابان آمدند و مراکز عمومی را تخریب کردند. تیراندازی هایی شده که با سلاح‌های دولتی نبوده است. ما با کسانی که از سوی این جریان آسیب‌دیده‌اند، ابراز همدردی می کنیم.
ربیعی با بیان اینکه بحث اینترنت و اتصال آن در جلسه هیات دولت مطرح شد، خاطرنشان کرد: بررسی این مسئله به شورای امنیت کشور محول شده است. این ملاحظه در دستور قرار گرفته که اینترنت در استان‌ها برقرار شود تا نگرانی افرادی که در فضای مجازی کسب و کاری دارند، برطرف شود.

کد مطلب: 111682
 
Share/Save/Bookmark