میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
۹ ماه در انتظار ابلاغ رئیس جمهورگذشت؛
بلاتکلیفی برنامه اشتغال ۹۸

پس

بر اساس آمار اخذ شده از سامانه کارا (سامانه ثبت تسهیلات اشتغال) تا پایان سال ۹۷ تعداد ۱۲ هزار طرح در قالب اجرای برنامه اشتغال فراگیر برای پرداخت تسهیلات در ۳۱ استان کشور به ارزش ۱۱۴ هزار میلیارد ریال در کمیته‌های فنی استانی تأیید و به مؤسسات عامل ارسال شده است. از تعداد ۱۲ هزار طرح تأیید شده متقاضیان و ارسال به بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات، ۵۳۲۶ طرح به ارزش ۲۶ هزار میلیارد ریال با برآورد ایجاد اشتغال بیش از ۴۱ هزار نفر مصوب و در نهایت ۵۰۹۴ طرح از مجموع طرح‌های ارسالی به بانک‌ها به ارزش حدود ۲۴ هزار میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد در بانک‌های عامل شده است. بر اساس برآوردهای صورت گرفته و اعلام مسئولان وزارت کار، حدود ۳۸ هزار شغل جدید با اجرای طرحه‌های قرارداد منعقد شده، ایجاد و یا با اتمام دوره ساخت طرح با بهره برداری رسیدن طرح ایجاد خواهد شد. اما بر اساس اطلاعات به دست آمده از آمار طرح‌های اشتغال تأیید شده در استان‌ها، طرح‌های مصوب در بانک‌ها، میزان طرح‌های منعقد شده با متقاضیان و در نهایت میزان تسهیلات پرداخت شده، اولین محدودیت و چالش اجرای برنامه اشتغال فراگیر تأخیر در ابلاغ مصوبات و اعتبارات بانکی از طرف بانک‌های عامل به استان‌ها و شعبه‌ها بوده است که روند پرداخت تسهیلات را کُند کرده است. براساس آمار قرارداد پرداخت تسهیلات ۵ هزار و ۹۴ طرح اشتغالزا بین متقاضیان و بانک‌های عامل منعقد شده که پرداخت تسهیلات به ۴ هزار و ۸۸۴ طرح آغاز شده است. همچنین مجموع میزان تسهیلات پرداختی از سوی شبکه بانکی برای طرح‌های منعقد شده ۲ هزار و ۴۶۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده که از این میزان در سال ۹۷ هزار و ۹۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است. طبق اطلاعات مستند، دلیل عملکرد پایین پرداختی تسهیلات به طرح‌های سرمایه گذاری در قالب طرح فراگیر، عدم همراهی بانک‌های عامل از تابستان سال گذشته (فصل دوم) در پرداخت تسهیلات طرح‌های معرفی شده از سوی کارگروه اشتغال استان‌ها، به واسطه تغییر در فرایند پرداخت تسهیلات در آئین نامه اجرایی تبصره ۱۸ سال ۱۳۹۷ بوده است.
از تشکیل شورای عالی اشتغال در د‎‎‌یماه سال گذشته و ۱۲ مصوبه این شورا در حوزه سیاست‌های بازار کار، با وجود گذشت ۹ ماه هنوز مصوبات آن ابلاغ نشده و برنامه‌های اشتغال ۹۸ همچنان بلاتکلیف است.
به رغم اینکه قانون تشکیل شورای عالی اشتغال، دولت را مکلف کرده تا جلسات این شورا دو بار در سال تشکیل شود، اما همچنان مصوبات آخرین نشست این شورا که سوم دیماه ۹۷ به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، از سوی رئیس جهمور ابلاغ نشده است.
البته تجربه تاخیر در ابلاغ مصوبات شورای عالی اشتغال پیش از این نیز تکرار شده و مصوبات سه نشست شورای ماقبل آن نیز با تاخیرهای تقریبا دو ساله ابلاغ شده است.
نشست هفتاد و هشتم شورای عالی اشتغال در دی‌ماه سال گذشته، ۱۲ مصوبه در حوزه سیاست‌های بازار کار داشت که این مصوبات به تایید معاون اول رئیس جمهور رسید اما ظاهرا نهاد ریاست جمهوری برای تایید نهایی، این مصوبات را به سازمان برنامه و بودجه ارسال می‌کند که در این سازمان هنوز به تایید نرسیده و معطل مانده است.
از سوی دیگر برنامه‌های اشتغال ۹۸ در حالی دستور کار نشست بعدی شورای عالی اشتغال است که هنوز زمان برگزاری آن مشخص نیست.
بر اساس ساختاری که برای تشکیل جلسات شورای عالی اشتغال تعریف شده، باید دستورکارهای نشست اصلی در کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال در وزارت کار با حضور نمایندگان عضو شورا مورد بررسی قرار گیرد.
در همین راستا در اردیبهشت امسال کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال البته آن هم با غیبت نماینده سازمان برنامه برگزار شد؛ در این نشست دو سناریوی اشتغال برای طرح در نشست شورای عالی مورد بررسی قرار گرفت اما تصویب و اجرای برنامه‌های ذیل این سناریوها منوط تشکیل شورای عالی است که فعلا خبری از برگزاری آن نیست.
با این حال با وجود گذشت ۹ ماه از نشست شورای عالی اشتغال در سال گذشته و بیش از ۶ ماه از تشکیل کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال به دلیل اینکه مصوبات نشست سال گذشته ابلاغ نشده، برنامه‌ها و سیاست‌های بازار کار برای سال ۹۸ منتظر تشکیل شورای عالی اشتغال است که هنوز زمان برگزاری آن مشخص نیست.

دو سناریوی بازار کار روی میز شورای عالی اشتغال
سناریوهای اشتغال سال ۹۸ که در کمیسیون تخصصی این شورا در اردیبهشت ماه، با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مورد بررسی قرار گرفت، به عنوان نقشه راه توسعه بازار کار منتظر تشکیل و تصویب شورای عالی اشتغال است.
بر اساس سناریوهای روی میز شورای عالی اشتغال، دو نقشه راه برای اشتغال کشور هدف گذاری شده است. سناریوی نخست مبتنی بر ادامه روند فعلی حاکم بر اقتصاد و سناریوی دوم نیز مبتنی بر بهبود متغیرهای اقتصادی است.
در سناریوی نخست، ایجاد ۵۳۷ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است؛ این هدف‌گذاری که به نظر می‌رسد محتمل‌تر از سناریوی دوم است، با این استدلال روی میز شورای عالی اشتغال قرار دارد که تغییراتی در متغیرهای کلان اقتصادی ایجاد نشود و اقتصاد کشور روند فعلی را طی کند.
اما در سناریوی دیگر، ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده که البته در صورتی محقق می‌شود که شاهد یک تحول در متغیرهای اقتصادی از جمله نرخ رشد اقتصادی و نرخ رشد سرمایه گذاری باشیم.
بر اساس این گزارش، نکته مهم در سیاست گذاری برنامه‌های اشتغال، خلأ مرکز فرماندهی واحد برای ساماندهی سیاست‌های بازار کار و دخالت دستگاه‌های مختلف در این حوزه است. موضوعی که رهبر انقلاب در سیاست‌های ابلاغی ۱۳گانه اشتغال در قالب هماهنگ سازی و پایدارسازی سیاست های پولی، مالی، ارزی و تجاری و تنظیم بازارهای اقتصادی در جهت کاهش نرخ بیکاری توام با ارتقاء بهره وری عوامل تولید و افزایش تولید بر آن تاکید کردند. 

کد مطلب: 111051
 
Share/Save/Bookmark