میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
راز اردوغان و عروس خاورمیانه
لبنان که زمانی عروس خاورمیانه نامیده می‌شد طی ماه‌های اخیر به رغم تشکیل دولت همچنان در بی‌ثباتی اقتصادی و چالشهای سیاسی و امنیتی به سر می‌

لبنان که زمانی عروس خاورمیانه نامیده می‌شد طی ماه‌های اخیر به رغم تشکیل دولت همچنان در بی‌ثباتی اقتصادی و چالشهای سیاسی و امنیتی به سر می‌برد. وضعیتی که بخشی از آن برگرفته از اختلافات سیاسی و بخشی از آن نیز ناشی از اعتراضهای مردمی به وضعیت اقتصادی کشورشان است. اما در این میان چشم طمع خارجی به عروس خاورمیانه را نمی‌توان نادیده گرفت چنانکه برخی کشورهای عربی، غربی و صهیونیست‌ها هر روز بر آتش این بحران می‌دمند. اما در این میان نقش ترکیه امری قابل توجه است. مسئله ای که شاید به نظر کمی دور از ذهن بیاید اما حقیقت آن است که ترکیه در این دور از بحران لبنان، نقشی بس فعال ایفا می‌کند. اخیراً یکی از مقامات لبنانی با مطرح کردن سخنانی، از دخالت‌های مقامات آنکارا در امور داخلی این کشور و حمایت آن از آشوبگران پرده برداشته است.در همین ارتباط، یک منبع امنیتی لبنانی اعلام کرده است که ترکیه یکی از حامیان مالی اقدامات تخریبی در بیروت محسوب می شود. این منبع امنیتی بیان کرد: بیش از ۴۰ نفر که آماده اقدامات خرابکاری و اغتشاش در لبنان بودند بازداشت شدند. این افراد تحت بازجویی به سر می برند و هم در میان آنها لبنانی وجود دارد و هم افرادی که تابعیت کشورهای عربی ازجمله سودان را دارند. بازداشت شدگان به گرفتن پول به منظور ایجاد هرج و مرج در بیروت اعتراف کرده اند. ترکیه یکی از حامیان گروههای خرابکار در بیروت بوده است.
طبق این گزارش، منابع ترکیه مدعی هستند که دستگاه اطلاعاتی آنکارا هیچ مداخله‌ای در امور داخلی لبنان نداشته و به امور خرابکارانه و فتنه‌برانگیز اقدام نکرده است. این در حالی است که منابع لبنانی بر مداخله ترکیه در امور داخلی این کشور تأکید کرده و این کشور را یک پای فتنه در بیروت خوانده‌اند. در باب چرایی دخالت‌های ترکیه در لبنان،برخی این رفتار را برگرفته از اهداف ترکیه در سوریه می‌دانند. آنکارا در حالی همچنان سیاست سرنگونی نظام سوریه و اشغالی بخش‌های شمالی این کشور را در سر داد و حملات نظامی آن به ادلب ادامه دارد که حزب الله را از عوامل اصلی ناکامی طرح‌هایش در سوریه می‌داند بر این اساس بخشی از این بحران سازی می‌تواند طرحی برای سایش قوای حزب الله در منازعات سیاسی و امنیتی داخل لبنان باشد. اما نکته بسیار مهم آن است که ترکیه مدت‌هاست طرح سلطه بر منابع انرژی منطقه را در سر دارد. اقدامات نظامی ترکیه در عراق ، سوریه، لیبی و مدیترانه در این چارچوب است. لبنان در منطقه مدیترانه‌ای خود دارای منابع نفت و گاز است که ترکیه به آن چشم دارد و شاید بتوان گفت که یکی از دلایل این بحران سازی نیز باج گیری از لبنان در این مناطق باشد تا ترکیه رویای تامین انرژی داخلی و حتی تبدیل شدن به مرکز انتقال انرژی به اروپا را محقق سازد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 114517
 
Share/Save/Bookmark