میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
شرمندگی، عذرخواهی و آدرس غلط
به رغم گرفتار بودن جهان در بحران کرونا ویروس و تلاش کشورها برای مقابله واحد با آن، همچنان آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه به

به رغم گرفتار بودن جهان در بحران کرونا ویروس و تلاش کشورها برای مقابله واحد با آن، همچنان آمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه به رویه ای مغایر با خواست جهانی ادامه می‌دهند که محور آن را سیاست فشار و تهدید علیه کشورها تشکیل می‌دهد.
در حالی به اذعان نهادهای بین المللی دوران حساس کنونی دوران وحدت جهانی علیه کروناست و باید تمام تحریم و تهدیدات علیه کشورها برداشته شود اما این چهار کشور همچنان رویه قدیمی تحریم و تهدید را اجرا می‌کنند که نمود آن را در ممانعت آنها از رسیدن اقلام پزشکی به ایران به بهانه تحریم‌ها می‌توان مشاهده کرد. البته این رفتار در قبال کرونا نتیجه عکس داد چرا که موجب شد تا تمام ظرفیت‌های فعال و غیرفعال کشور به کار گرفته شود و حماسه ای بزرگ در تهیه اقلام بهداشتی و درمانی برای مقابله با کرونا رقم زده شود.
نکته قابل توجه آنکه کشورهای مذکور که در تسلیم سازی ملت ایران شکست خورده اند و اعزام نفتکش‌های ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا این شکست را تشدید کرد، از ادامه رفتارهای ضدایرانی دست برنداشته و با اقداماتی همچون وادار ساختن آژانس بین المللی انرژی اتمی به ارائه گزارش جهت دار و غیرکارشناسانه و خلاف واقع علیه فعالیت‌های هسته ای ایران و صدور قطعنامه در شورای حکام، واداشتن گوترش دبیر کل سازمان ملل به بیان ادعای نقش موشک‌های ایرانی در حمله یمن به آرامکو عربستان، ارائه گزارش علیه ایران در شورای حقوق بشر، اعلام بیانیه ای از سوی تروئیکال اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) با بیان ادعاهای واهی علیه ایران و ... تلاش کرده اند تا همچنان ابزار فشار علیه جمهوری اسلامی را حفظ نمایند.
هدفگذاری این کشورها نیز معلوم است از یک سو تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران که براساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ مهر ماه لغو می‌شود که با توجه به خودکفایی ایران در عرصه نظامی می‌تواند یکی از اقلام صادراتی ایران را به تسلیحات نظامی اختصاص داده و ارز آوری بسیاری برای کشور داشته باشد. از سوی دیگر آنها در آستانه انتخابات آمریکا ماموریت دارند تا ایران را به پذیرش مذاکره با آمریکا براساس شروط ترامپ وادار سازند که نتیجه آن کسب رای برای ترامپ در انتخابات خواهد بود.
با توجه به رویه مذکور، قدرمسلم این فشارها تا مهر ماه ادامه خواهد داشت و حتی تشدید نیز خواهد شد. حال این سوال مطرح است که راهکار مقابله با این وضعیت چیست و چگونه می‌توان زنجیره این روند را قطع و طرف‌های مقابله را به تسلیم شدن واداشت؟
با توجه به اینکه محور تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا و اروپا را تحریم اقتصادی تشکیل می‌دهد، پس سنگ محک آنها نیز اقتصاد درونی ایران خواهد بود؛ لذا راهکار مقابله نیز باید از جنس اقتصادی باشد و ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک نیز در این مسیر باید هدایت شوند.
نکته قابل توجه آن است که بخش امنیتی و دفاعی کشور که مولفه مهم تامین امنیت راهبردها و کارکردهای اقتصادی را برعهده دارند، وظایف خود را به بهترین نحو انجام داده اند که مقابله با تروریسم و تقویت توان هوایی، دریایی و زمینی کشور در برابر تهدیدات بینگانگان نمودی از آن است. این کارکرد چنان است که فرزندان ایران زمین در نیروی دریایی ارتش و سپاه، رنج دوری از خانواده را تحمل کرده و با حضور در آب راه‌های بین المللی توانسته اند امنیت نفت کش‌ها و کشتی‌های باری ایران را در برابر دزدان دریایی و ربایش احتمالی از سوی آمریکا به بهانه تحریم‌ها، حفظ نمایند.
احداث پایگاه نظامی دائمی در اقیانوس هند گام دیگر دلیرمردان ایران زمین در تامین امنیت تجارت دریایی کشور است که گامی مهم در مقابله با تحریم‌ها است. اما در حوزه اقتصادی در کنار حمایت از جهش تولید و کسب و کارها به ویژه در دوران کنونی کرونایی، ندادن آدرس‌های غلط به تحریم کنندگان اصلی مهم و اساسی است.
وقتی دلار از مرز ۲۰ هزار تومان عبور می‌کند، قیمت مسکن و اجاره بها نجومی می‌شود، قیمت اقلام اولیه خوراکی نظیر مرغ و تخم مرغ و شیر و... سر به فلک می‌کشد، قیمت خودرو غیرقابل مهار با چندین برابر قیمت کارخانه در بازار رقم زده می‌شود، وقتی لوازم خانگی به عنوان یک بخش ضروری زندگی امروزی مهار نشدنی می‌شود، وقتی تورم از ماهانه به روزانه می‌رسد و ... به رغم تلاش‌های همه جانبه دولت و مسئولان برای مقابله با این وضعیت، نتیجه نهایی در کنار فشار همه جانبه به زندگی و معیشت مردم، ارسال آدرس غلط به تحریم کنندگان می‌شود که سیاست تحریم و فشار نتیجه می‌دهد و می‌توانند امیدوار به تسلیم شدن ایران باشند.
متاسفانه این وضعیت تورمی از قیمت دلار و ارز و سکه گرفته تا خودرو و اقلام خوراکی و مسکن، در حال تبدیل شدن به مولفه ای است که اقدامات مثبت دولت در مقابله با کرونا و شرایط دوران کرونا از جمله در تهیه اقلام بهداشتی و پزشکی، آزادسازی سهام عدالت در بورس، اختصاص سبد خانوار، اعطای وام به دریافت کنندگان یارانه نقدی، حمایت‌های همه جانبه دولت از بخش تولید و ... کم رنگ و حاشیه گردد، در حالی که آدرس غلط نتیجه دادن تحریم‌ها پر رنگ تر و پر رنگ تر می‌گردد که نتیجه آن نیز تشدید تحریم‌ها خواهد بود.
براین اساس راهکار نهایی مقابله با این تحریم و فشارها عملکرد قاطع دستگاه اجرایی، مقننه و قضاییه در مقابله با فساد، عاملان گرانی و تورم‌های افسار گسیخته است که زمینه ساز دلگرمی مردمی در ادامه ایستادگی در برابر تهدیدات خارجی می‌شود. با این رویکرد در مهرماه در کنار شرمنده مردم نشدن، شرمندگی و عذرخواهی نهایی اروپایی‌ها رقم خواهد خورد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114210
 
Share/Save/Bookmark