میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۸
 
 
دستاوردهای یک حضور
چهار روز دیگر یعنی در ۲۲ بهمن ۱۳۷۹ ملت ایران بار دیگر به صحنه می‌آید. حضوری که با عنوان...

چهار روز دیگر یعنی در ۲۲ بهمن ۱۳۷۹ ملت ایران بار دیگر به صحنه می‌آید. حضوری که با عنوان جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی ملت ایران شناخته می‌شود. حال این سوال مطرح می‌شود که این جشن چرا باید برگزار شود و حضور ملت در این روز و راهپیمایی ۲۲ بهمن چرا دارای اهمیت است؟ به ویژه اینکه برخی محافل رسانه‌ای و سیاسی تلاش بسیار کرده‌اند تا با برجسته‌سازی چالش‌های اقتصادی کشور و نمایش فضایی سیاه از انقلاب اسلامی اصل عدم حضور در این روز را شروع نمایند.
اصل وجود چالش‌های اقتصادی و کاستی‌ها از جمله رفتارهای برخی مسئولان در عدم توجه به مطالبات به حق مردم در کنار اختلاس‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی انتقاد به حق مردم از برخی مسئولان را به همراه داشته اما یک اصل اساسی وجود دارد و آنان اینکه این انقلاب، انقلاب ملت ایران است و چنانکه امام خمینی(ره) رهبر انقلاب بارها تاکید کرده‌اند مردم صاحبان این انقلاب هستند.
براین اساس حضور در جشن چهل ساله شدن انقلاب و تاکید بر ادامه راه انقلاب و بیان مطالبات انقلابی اصلی مهم و ضروری است. این حضور این پیام را به مسئولان دارد که ملت همچنان پای انقلاب ایستاده و مسئولانی که مسیر نادرست رفته اند باید مناسب خود را ترک کنند و یا در مسیر خواسته‌های ملت انقلابی ایران گام بردارند.
نکته اساسی دیگر شرایط حاکم بر کشور و تحرکات خارجی در قبال آن است. اکنون دو اصل اساسی در قبال ایران مطرح است که قطعا نگاهی ویژه به ۲۲ بهمن و حضور ملت در صحنه دارند.
اولا دوستداران و دلبستگان به انقلاب اسلامی برآنند تا ببینند پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی، مردم ایران تا چه میزان از انقلاب خود رضایت داشته و پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند. این حقیقت انکارناپذیر است که انقلاب ملت ایران الگویی برای بسیاری از آزادی خواهان جهان است چنانکه حسنین هیکل نویسنده فقید و برجسته مصری در باب ریشه‌های قیام سال ۲۰۱۱ مردم مصر می‌گوید: «جوانان مصری دیده‌اند که انقلاب کشورشان و انقلاب مردم ایران در اواخر دهه ۱۹۷۰ همزمان صورت گرفت اما ایران به سمت عدم وابستگی به شرق و غرب پیش رفت و مصر در مسیر وابستگی به آمریکا. ایران هم‌اکنون توان هسته‌ای دارند و ماهواره به فضا ارسال می‌کنند و مصر نان برای خوردن ندارد. جوانان مصری با الهام از انقلاب ایران علیه نظام مبارک طغیان و آن را سرنگون کرده‌اند.»
نکته مهم آنکه حماسه حضور مردم در ۲۲ بهمن زمینه‌ساز امیدواری بیشتر دوستداران انقلاب و همگرایی بیشتر آنان با جمهوری اسلامی شده که نقش مهمی در دور زدن تحریم‌ها و مقابله با فشارهای غرب خواهد داشت.
ثانیا آنانی که چشم دیدن استقلال و آزادی ملت ایران را ندارند نیز چشمشان به این حماسه حضور است. آنانی که با تروریسمی چون منافقین، جنگ تحمیلی، فشارهای سیاسی و اقتصادی و... به دنبال از پای درآوردن ملت ایران بودند اکنون جنگی اقتصادی را در پیش گرفته اند در حالی که همزمان القای فضایی سیاه و ناامیدکننده از انقلاب اسلامی را در پیش گرفته‌اند. آنها در کنار تحریم‌ها در فضای رسانه‌ای چنان القا می‌کنند که دستاورد چهل سال انقلاب ملت ایران جز فساد، فقر، چالش اقتصادی و عقب‌ماندگی نبوده است و ایرانی‌ها چاره‌ای جز تسلیم شدن راهکاری ندارند.
آنها در کنار تحقیرسازی و دلسردسازی ملت ایران به دنبال نمایش الگویی شکست خورده از ایران نزد افکار عمومی جهان هستند. ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره ادعا می‌کند که تحریم‌های بی‌نظیر و جدیدی علیه ایران وضع کرده که فرو پاشنده اقتصاد و درون ایران است. همزمان نیز سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان و سپس اتحادیه اروپا در حالی از کانال مالی با ایران گفتند که از یک‌سو نگاه تحقیرآمیز و تحکمی داشته و از سوی دیگر زیاده‌خواهی‌های بسیاری همچون لزوم حذف کامل توان هسته‌ای ایران، حذف توان موشکی و دفاعی و حذف ایران از معادلات منطقه را مطرح و حتی دخالت آشکار در ساختار فضایی و استقلال سیاسی ایران داشته‌اند.
آنچه برهم‌زننده توهمات آمریکایی و اروپایی خواهد بود در کنار پاسخ قاطع مسئولان، حضور ملت در جشن پیروزی انقلاب است. این حضور نشان می‌دهد که وحدت میان نظام و مردم همچنان ناگسستنی است و ایستادگی در برابر توطئه‌ها و زیاده‌خواهی بدخواهان انقلاب، نقطه اشتراک ملت ایران است.
بر این اساس جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی مولفه‌ای برای شکست زودهنگام سیاست تحریم آمریکا و اروپا خواهد بود که ناکارآمدی تحریم‌های آمریکا و اجبار اروپا برای اجرای تعهدات برجامی از جمله در برداشتن تحریم‌های ضدایرانی را به همراه خواهد داشت.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107876
 
Share/Save/Bookmark