میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۳
 
 
القدس العربی:
امارات بزرگترین بازنده ائتلاف علیه تهران خواهد بود

یک روزنامه فرامنطقه‌ای به امارات هشدار داد که با ائتلاف با آمریکا و رژیم صهیونیستی، نخواهد توانست به هیچ سودی دست پیدا کند، بلکه باید سیبل اهداف ایران باشد.
مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا گفت‌وگوی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را لحظه تاریخی خواند.
پامپئو ادعا کرد که این لحظه باعث شد که امارات و رژیم صهیونیستی بر سر تشکیل ائتلاف ضد ایران برای حمایت از خاک آمریکا و خاورمیانه به توافقی دست پیدا کنند.
روزنامه القدس العربی به تحلیل این اظهارنظر پرداخت و نوشت، این اظهارات، با آنچه پیشتر درباره «توافق صلح» بین امارات و صهیونیستها گفته می‌شد، تفاوت دارد؛ زیرا در ابتدا، امارات مدعی شد که این توافق برای توقف الحاق اراضی فلسطین توسط رژیم صهیونیستی صورت گرفته است، ولی تل‌آویو این ادعا را تکذیب کرد.
به گزارش این روزنامه، پس از تکذیب تل‌آویو، گفته شد که هدف از این توافق، یک معامله سیاسی-نظامی بوده که ابوظبی از رهگذر آن بتواند به جنگنده‌های «اف-۳۵» آمریکا دست پیدا کند، ولی صهیونیست‌ها این ادعا را نیز تکذیب کردند.
بنا بر این گزارش، اما اظهار نظر پامپئو نشان می‌دهد که دیگر سخن از توافق صلح نیست، بلکه پای یک ائتلاف سیاسی-نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران در میان است تا به زعم مسئولان آمریکایی، از آمریکا حمایت شود و خطر به سواحل این کشور نرسد.
القدس العربی در ادامه می‌نویسد، واژه «ائتلاف» نشانگر نوع دیگری از روابط است که مشابه سایر توافقات موسوم به صلحی نیست که رژیم صهیونیستی با مصر، اردن و مسئولان فلسطینی حاصل کرده و نمی‌توان آن را با روابط دیپلماتیک و اقتصادی تل‌آویو با هیچ کشور عربی دیگری مقایسه کرد.
به گزارش این روزنامه، این ائتلاف همچنین با سایر توافقات یا ائتلافهای پیشین امارات با سایر کشورهای عربی متفاوت است؛ چه این ائتلافها در شورای همکاری خلیج فارس بود یا حتی با عربستان سعودی در یمن. قطعا توصیف «ائتلاف»، نشانگر نوع دیگری از این روابط است که با سایر توافقهای موسوم به صلح متفاوت خواهد بود.
القدس العربی در توضیح این ائتلاف، می‌نویسد، یقینا امارات در این ائتلاف، در وضعیت طرفی قرار دارد که دستور می‌گیرد و نه در وضعیت طرفی که دستور دهنده است. لذا هدف، این است که امارات از «اراضی آمریکا» در برابر «خطر ایران» دفاع کند. اما آنچه درباره حمایت از خاورمیانه گفته شده، چیزی بیش از یک عبارت مسخره نیست که صرفا برای حمایت از رژیم صهیونیستی مطرح می‌شود.
این روزنامه با طرح این پرسش که در این صورت، چگونه از اراضی امارات دفاع خواهد شد، تأکید کرد، به جز معاملات مربوط به جاسوسی، پولی و حمل و نقل، سایر مسائل به سود رژیم صهیونیستی خواهد بود؛ زیرا این رژیم، همچنان در راستای اشغال اراضی فلسطین حرکت می‌کند و خبر موثقی درباره قرارداد اف-۳۵ وجود ندارد.
به گزارش القدس العربی، افزون بر آنچه گفته شد، چیزی نیز وجود ندارد که نشان دهد دولت آمریکا، برنامه خود را در جغرافیای کشورهای عربی تغییر داده باشد؛ در نتیجه، موقعیت امارات در این ائتلاف احتمالی علیه ایران، کشورهای و جهان، موقعیت طرفی است که متحمل ضربات می‌شود و بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود؛ چرا که این کشور، در نزدیک‌ترین فاصله توپخانه، کشتی‌های جنگی و ارتش ایران قرار دارد.
در پایان این گزارش آمده است: «ابوظبی می‌تواند خود را فریب دهد که قادر به دفاع از آمریکا و اسرائیل شده است، ولی نمی‌تواند شهروندان خود را که به سیاستهای احمقانه آن، دل خوش کرده‌اند، قانع کند که در صورت، ورود به جنگ نیابتی یا اصلی، بتواند از خود دفاع کند.فارس
رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ ۲۳ مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد رژیم صهیونیستی و امارات به توافقی برای «عادی‌سازی کامل روابط» دست پیدا کرده‌اند.
«الیاو بنجامین» مسئول دفتر هماهنگی و ارتباطات در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی روز جمعه گذشته گفت که تل‌آویو طی ربع قرن گذشته روابط مخفیانه با امارات داشته و تلاش‌های دیپلماتیک فراوانی در راستای روابط با ابوظبی انجام داده تا توانسته توافق عادی‌سازی روابط را به دست بیاورد.
گفتنی است امارات با اقدام عادی سازی روابط خود با تل آویو جایگاه خود را در منطقه تضعیف کرد. 

کد مطلب: 115237
 
Share/Save/Bookmark