داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۴۳
 
 
سياست روز بررسي مي‌كند ريشه‌يابي دستور رئيس‌جمهور براي جلوگيري از تفكيك جنسيتي دانشگاه‌ها
 سياست روز بررسي مي‌كند 
ريشه‌يابي دستور رئيس‌جمهور براي جلوگيري از تفكيك جنسيتي دانشگاه‌ها
 
امير توحيد فاضل:
"واقعا مشکل مردم ما الان شکل موی بچه‌های ماست؟ بچه‌ها دوست دارند موهاشون را هر جوری بذارن به من و تو چه ربطی داره؟ من و تو باید به مسائل اساسی کشور برسیم. یعنی دولت باید بیاد اقتصاد را سامان بده فضای کشور را آرامش ببخشه امنیت روانی درست کنه پشتیبانی بکنه از مردم. مردم سلایق گوناگون دارند با سنت های مختلف اقوام مختلف تیپ‌های مختلف . دولت خدمت گزار همه هست. چرا مردم را کوچیک می‌کنید واقعا یعنی مردم رو اینقدر کوچیک می کنید که الان مشکل مهم جوان‌های ما اینه که مدل موشونو چه جوری بگذارن و دولت هم نمی گذاره؟ شان دولت اینه؟ شان مردم اینه؟
اين جملاتي بود كه مردم ايران در پاي تلويزيون از يكي از كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري شنيدند كه در مقابل رقباي ديگر چندان برايشان شناخته شده نبود. يعني محمود احمدي‌نژاد.
اما وي توانست با بيان برنامه‌ها و گفتارهايي مانند اين گوي سبقت را از رقباي انتخاباتي بگيرد و امروز بيش از 6 سال است كه در مسند رياست جمهوري ايران تكيه زده است. مسائلي همچون ماهواره، روابط دختر و پسر و بالاخره مكتب ايراني از جمله موضوعات مورد علاقه جامعه جوان ايراني است و مي خواهند بدانند دولت و نظام حاكم چه تصميماتي در اين حوزه‌ها اتخاذ كرده و يا مي‌كند.
اين در حالي است كه عموما اينگونه نظرات رئيس جمهوري چندان در عمل اجرايي نمي‌شود و بعضا برخي از مردم مي‌پرسند پس چه شد حرف‌هاي رئيس جمهور. اين دغدغه به احمدي‌نژاد و اطرافيانش نيز منعكس شده و وي هر از چندگاهي در مورد مسائلي از اين دست دستوراتي صادر كرده و يا در مقابل رسانه‌ها سخناني بيان مي‌كند. از جمله نامه انتقاد‌آميزي كه خطاب به فرمانده نيروي انتظامي نوشت و طي آن با انتقاد شديد از نصب دوربين‌هاي مدار بسته در خيابان‌هاي پايتخت اين اقدام را خلاف مصالح عمومي توصيف كرد.

لغو جنسيتي كردن دانشگاه‌ها با دستور احمدي‌نژاد
اگرچه براي جوانان زير 20 سال موضوعاتي چون ماهواره و روابط دختر و پسر به دليل شرايط فرهنگي حاكم بر كشور مهم بوده و هست، اما اين مسائل براي قشر دانشجو چندان اهميتي ندارد.
اين درحالي است كه دانشجويان ما به مسائل ديگري چون بازنشسته شدن تعداد زيادي از اساتيد دانشگاهي و يا تك جنسيتي كردن محيط دانشگاه واكنش جدي نشان مي‌دهند.
در همين راستا روز گذشته محمود احمدي‌نژاد طي نامه اي كه با ادبيات خاص خودش به وزراي علوم و بهداشت به اين دو موضوع پرداخته و بدون مقدمه نوشته است:
1 - شنيده شده است كه اساتيد بي‌رويه بازنشسته مي‌شوند. ضروري است تا بررسي و تصويب آئين‌نامه بازنشستگي اعضاي هيئت علمي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي از هر نوع بازنشسته نمودن اعضا خودداري شود.
2 - شنيده شده است كه در برخي دانشگاه‌ها، رشته‌ها و كلاس‌هاي تك‌جنسيتي بدون لحاظ تبعات اعمال مي‌گردد. ضروري است فوري از اين اقدامات سطحي و غيرعالمانه جلوگيري شود.
در هر دو مورد نتيجه را اعلام نمائيد.

نظرات پيشين رئيس جمهوري درباره بازنشستگي اعضاي هيئت علمي دانشگاه
نكته قابل تامل در بند نخست نامه رئيس جمهوري است كه اگرچه وي امروز با صراحت سخن از بازنشسته شدن "بي رويه اساتيد" به ميان مي‌آورد، از اساس موضوع فوق را رد مي‌كرد.
موضوعي كه طي چند سال گذشته اعتراضات گسترده‌اي را در جامعه دانشگاهي ايران پديد آورده بود. به عنوان نمونه وقتي دولت نهم روي كارآمد و اخبار بازنشسته شدن اساتيد يك به يك منتشر شد، وي در روز 20 آذر 1385 در جمع دانشجويان دانشگاه اميركبير مجبور به پاسخگويي به دانشجويان شد و گفت: راي اينكه نظر بنده را بدانيد، نظر احمدي نژاد اين است كه استاد دانشگاه هيچ گاه بازنشستگي نخواهد داشت. قانوني كه قبل از اين دولت بوده است، تعداد بازنشستگان سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۲ و ۱۳۸۱ چندين برابر سال ۱۳۸۴ است كه اين دولت در خدمت شماست.
۱۸ مرداد ۸۷ نيز احمدي‌نژاد در جمع روزنامه نگاران يكبار ديگر به اين موضوع اشاره كرده و گفته بود: "از آقاي دعايي(به عنوان سوال‌کننده) تشكر مي كنم كه از فرصت استفاده كردند و درباره استادان عزيزي كه "احياناً" بازنشسته شده‌اند اطلاع رساني كردند. من اعلام كردم استاد بازنشستگي ندارد. ما قانون و مصوبات هيئت امنا داريم. به رغم آنها باز تصميم گرفتيم ۶۵ سال را ۷۰ سال بكنيم. باز هم در جلسة قبل شوراي انقلاب فرهنگي از همكاران دبيرخانه خواستم كه اصلاحيه‌اي درست بكنند كه اين موانع قانوني هم از برابر اين موضوع برداشته بشود و ان شاءالله نتيجه آن به زودي اعلام خواهد شد."
اما امروز رئيس جمهوري نه تنها اين موضوع را شايعه سازي عليه دولت نمي‌داند، بلكه از واژه بي‌رويه نيز براي بازنشسته شدن اساتيد استفاده مي‌كند.

دانشگاه تك جنسيتي و مخالفت احمدي‌نژاد
اما بند دوم نامه احمدي‌نژاد به وزراي علوم و بهداشت مهمتر از بند نخست است. وي در اين بند گفته است: " شنيده شده است كه در برخي دانشگاه‌ها، رشته‌ها و كلاس‌هاي تك‌جنسيتي بدون لحاظ تبعات اعمال مي‌گردد. ضروري است فوري از اين اقدامات سطحي و غيرعالمانه جلوگيري شود."
موضوع فوق طي روزهاي اخير و در حالي كه دانشگاه‌ها در تعطيلات تابستاني به سر مي‌برند، سر و صداي زيادي ايجاد كرده است.
از جمله در برخي از دانشگاه ها مانند سمنان و لرستان رسما خبر تفكيك دانشجويان دختر و پسر اعلام شد. به دنبال گسترش شايعات علي عباسپور رئيس كميسيون آموزش مجلس خبر از ارسال نامه‌اي به وزير علوم داد و گفت: "آنجا كه مدام از اجراي طرح تفكيك جنسيتي در دانشگاه‌ها صحبت مي‌شود و آقاي دانشجو در آخرين حضورشان در كميسيون گزارش و بحثي راجع به اين طرح ارايه نكردند و تنها به رعايت نكاتي در اين خصوص اشاره كردند، كميسيون از وزير علوم سوال كرده است كه آيا طرحي به صورت مدون پيرامون تفكيك جنسيتي دانشگاه‌ها و عفاف و حجاب تدوين شده است يا خير، اگر وجود دارد آن را به كميسيون ارايه كنند."

موضع وزير علوم درباره دانشگاه تك جنسيتي
در واكنش به اعتراضات اما موضع گيري كامران دانشجو وزير علوم جالب توجه بود. وي در باره تك جنسيتي كردن دانشگاه گفته است: " حركت به سمت اسلامي شدن دانشگاه‌ها ركن اصلي سياست وزارت علوم است و در اين زمينه كوچكترين عقب نشيني نخواهيم كرد، هرچه مي‌خواهيد جوسازي كنيد اما قائل به اين نيستيم كه آخرت خود را به دنياي احدالناسي بدهيم.
وزير علوم همچنين با اشاره به نظرات مراجعي همچون علوي گرگاني، مكارم شيرازي، جوادي آملي و غيره در زمينه اختلاط دختر و پسر در دانشگاه‌ها، تاكيد كرد: نگاه ما به مراجع است. كلاس‌هاي عمومي كه مي‌تواند جدا برگزار شود را چرا اينگونه نباشد و همچنين مي‌توان برخي كلاسها را جدا كرد و چه اشكالي دارد كه اين كار انجام گيرد. آنهايي كه مخالف هستند ميميرند اين كار را انجام دهند. .. بحث واژه تفكيك جنسيتي از VOAشروع و به BBC فارسي ادامه يافت و برخي خبرگزاري‌هاي داخلي كه اميدواريم ندانسته اين موضوع را عنوان كردند ادامه يافت كه از شما مي‌خواهم اين اصطلاح را استفاده نكنيد و بر روي اين موضوع فضاسازي نشود.
وي همچنين قاطعانه تاكيد كرده بود كه "قصد داريم از اول مهر ماه اگر امكانات براي جدا شدن كلاسهاي زن و مرد نيست دانشجويان در كلاسهاي درسي در دو رديف جداگانه بنشينند و مسئول اجراي اين آيين نامه براساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي روساي دانشگاه‌ها و مدارس عالي هستند و اينكه در حال حاضر برخي روسا مي‌خواهند اين كار را انجام دهند، حق دارند."
وزير علوم در ميان سخنان خود به دو نكته اصلي اشاره كرده و تفكيك جنسيتي دانشگاه را مبني بر نظرات مراجع تقليد و همچنين مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي توصيف كرده است.
كامران دانشجو حق داشت چرا كه مراجع تقليد در اين زمينه موضع‌گيري‌هايي داشته و دارند. از جمله آيت‌الله جوادي‌آملي از مراجع عظام تقليد در پاسخ به استفتايي مبني بر اجراي طرح تفكيك جنسيتي در دانشگاه‌ها اجراي اين طرح را كار خوبي عنوان و تاكيد كرد: اجراي اين طرح كار خوبي است و مدت‌هاست كه اين طرح قرار بود اجرايي شود اما به دلايل مختلف عقب افتاده است و چنانچه اظهار نظر كتبي در اجراي اين كار باشد يا نباشد ضرورتي ندارد. اما موضوع موصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي جالب تر است.
خود دانشجو در اينباره گفته است: "مصوبه 121 جلسه مورخ 6/5/66 شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای زمان این دولت هم نیست درباره حدود اخلاق اسلامی در برخوردها و معاشرت‌ها در دانشگاه تاکید کرده که دانشجویان زن و مرد لازم است در کلاس‌های درس در دو ردیف جداگانه بنشینند. بنابراین قانون داریم. شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور دانشگاه‌ها و آموزش عالی اگر مصوبه‌ای داشت عین قانون است و باید رعایت شود.
وی در ادامه یادآوری مصوبات سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هرگاه در دانشگاهی جدا کردن کلاسهای مخصوص زنان و مردان میسر باشد و مشکلی از جهت بودجه و کیفیت درسی ایجاد نکند کلاسها باید جدا شود. بنابراین قانون داریم. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می گوید هرگاه در محیط های تردد و نصب اعلانات در دانشگاهها احتمال ازدحام باشد باید محیط های جداگانه برای زنان و مردان در نظر گرفته شود. همچنین مصوبه شورا تاکید دارد، لازم است دانشجویان زن و مرد از آزمایشگاهها و کارگاهها و سالنهای تشریح و اتاق کامپیوتر و ... حتی المقدور در نوبت های خاص و به طور جداگانه استفاده کنند. بنابراین اگر آزمایشگاهها را خواستیم جدا کنیم، قانون داریم.
کامران دانشجو در ادامه قرائت مصوبات سال 66 شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده که دانشگاهها باید تدابیری اتخاذ کنند که در محیط های اداری از اختلاط غیر ضروری زن و مرد تا جایی که منجر به اختلال و تعطیلی در کارها نشود جلوگیری بعمل آید. مسئولان مرد باید منشی مرد داشته باشند. در آن قسمت از دانشگاهها که عموم مراجعه کنندگان مرد هستند لازم است از کارمندان مرد استفاده شود و آن قسمت که مراجعه کنندگان زن هستند از کارمندان زن."

و بالاخره اينكه / انتخابات نزديك است
برخي از عملكردها و تصميمات غيرقابل پيش‌بيني و حتي غيرقابل تحليل است. نامه روز گذشته نيز به طور قطع از اين دست اقدامات است. شايد برخي اين نامه را بي ارتباط با درپيش بودن انتخابات مجلس شوراي اسلامي ندانند و شايد عده‌اي ديگر نيز آن را تاكيدي بر احمدي‌نژاد بر اجراي حقوق شهروندي بدانند. از جمله آنكه سایت الف که به احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تعلق دارد اجرای طرح تفکیک جنسیتی را توطئه‌ای می‌داند که هدفش به آشوب کشاندن دانشگاه‌ها است.
در گزارش اين سايت آمده است: "اجرای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها از یک سو بهانه‌ جنگ روانی مخالفان نظام را فراهم نموده و از سوی دیگر باعث نگرانی‌هایی برای دلسوزان فرهنگی و اجتماعی شده است.» نویسنده معتقد است عده‌ای قصد "سوءاستفاده سیاسی" از این طرح را دارند. او می‌نویسد نکته قابل تأمل در مورد طرح تفکیک جنسیّتی دانشگاه‌ها این است که به گونه‌ای وانمود می‌شود که گویا طرح خواست و مطالبه رهبر جمهوری اسلامی است.
کد مطلب: 67293
 
Share/Save/Bookmark