میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۷
 
 
چارچوبي كه بايد در نظر داشت
عراق به عنوان يكي از كانون‌هاي اصلي تحولات منطقه اين روزها دوراني حساس را سپري مي‌كند. از يك سو ...

 عراق به عنوان يكي از كانون‌هاي اصلي تحولات منطقه اين روزها دوراني حساس را سپري مي‌كند. از يك سو ارتش و كميته‌هاي مردمي براي آزاد سازي اراضي تحت اشغال تروريست‌ها تمام ظرفيت‌هاي خود را به كار مي‌گيرند و از سوي ديگر رفتارهاي قابل تاملي از سوي برخي كشورهاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي در قبال اين كشور صورت مي‌گيرد.
تهديدات نظامي ادعايي سعودي عليه عراق و نيز حضور اشغالگرايانه تركيه در خاك عراق از جمله اين فرآيندها است. آنچه در فرآيند تحولات عراق مشاهده مي‌شود تسامح شورای امنیت و آمریکا نسبت به رفتارهای تهدید‌آمیز ترکیه در اشغال خاک عراق و حمله به سوریه است كه موجب ناکارآمدی شورای امنیت شده است. نكته قابل توجه ديگر در عرصه عراق آنكه منابع غربی به شبکه خبری المیادین گفتند که حیدر العبادی نخست وزیر عراق به اوباما، جو بایدن، و کشورهای اروپایی اطلاع داده است که وی از مواضع بی‌تفاوت آنها در برابر حضور ترکیه در عراق در مضیقه است.
این منابع تاکید کردند که العبادی به اوباما اطلاع داده است به دلیل ترس از اینکه موصل به سرنوشت قبرس مواجه شود از روسیه کمک خواهد گرفت. اين اخبار در حالي منتشر مي‌شود كه بررسي ريشه‌اي تحولات عراق نشان مي‌دهد كه رويكرد وابستگي به آمريكا نه تنها پيامدهاي مثبت ندارد بلكه مي‌تواند به نتايج منفي نيز ختم شود.
نكته مهم هزینه‌های اتکای عراق به آمریکا برای حل مشکلات این کشور است در حالی که سوریه با اتکای به متحدان واقعی به سرعت در حال آزادسازی مناطق از دست تروریست‌هاست، عراق با اعتماد به نظامیان آمریکا سرزمین‌های متعددی را از دست داده و اکنون نیز قادر به بیرون راندن ترکیه نیست.
آنچه در وراي تحولات سوريه و عراق مشاهده مي‌شود مسئله دشمن شناسي است. سوريه با تكيه بر ارتش و نيروهاي مردمي و متحدان واقعي خود يعني مقاومت و روسيه توانسته دستاوردهاي بسياري در مبارزه با تروريسم داشته باشند حال آنكه نگاه عراق به دستان آمريكا زمينه‌ساز توقف بسياري از عمليات‌ها عليه تروريسم شده است. نبايد فراموش كرد كه آمريكا هرگز صداقت رفتاري نداشته چنانكه از يك سو بر رويكرد تعاملي با عراق سخن مي‌گويد و از سوي ديگر براي تجزيه اين كشور و حمايت‌ از تروريست‌ها اقدام مي‌نمايد. با توجه به تجربيات تحولات سوريه و عراق به صراحت مي‌توان گفت كه رويكرد به آمريكا و دلبستن به وعده‌هاي آن نمي‌تواند دستاوردي براي اين كشور داشته باشند چرا كه آمريكا خود بخشي از بحران منطقه است نه راه حل آن.

کد مطلب: 95139
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark