میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
روحانی در افتتاح طرح‌های وزارت نیرو:
کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان قابل قبول است
کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان قابل قبول است
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان، قابل قبول است، گفت: اگر درگیر خشکسالی بی‌سابقه در ۵۰ سال اخیر نمی‌شدیم مردم با مشکل مواجه نمی‌شدند.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو، گفت: استان خوزستان دارای اهمیت ویژه‌ای است. سرزمین زرخیز و استان‌ مرزی کشور است. مردم خوزستان همواره مدافع ایران عزیز بوده‌اند.
وی افزود: مشکلاتی برای زندگی مردم از نظر تأمین آب در شرایط گرما به وجود آمده، آب سدها کاهش یافته است و بخشی از این مشکلات در روزهای گذشته حل شده است. امیدوارم با حضور جهانگیری، استاندار و وزیر نیرو، مشکلات استان خوزستان کاهش یابد.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: امیدوارم بر اساس دستوری که روز گذشته مقام معظم رهبری دادند، حل و فصل مشکلات استان خوزستان ادامه یابد.
روحانی همچنین در جریان بهره برداری از تصفیه خانه‌ای در استان مازندران، گفت: شاهد افتتاح تصفیه خانه برای سه شهر بابل، بابلسر و خلخال هستیم. دو تصفیه خانه فاضلاب برای کنارک و حوره نیز امروز به بهره برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه سلامت وزندگی مردم برای ما بسیار مهم است، اظهار داشت: بعد از اکسیژن و هوا آنچه مایه سلامتی و زندگی است، آب سالمِ آشامیدنی است. یکی از خدمات بسیار مهم وزارت نیرو در دولت تدبیر، تأمین آب سالم و تصفیه شده است
رئیس جمهور اظهار داشت: ان شاءالله افتتاح این تصفیه خانه ها برای مردم مازندران، اردبیل، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری مبارک باشد.
روحانی گفت: خوشحالم ضمن آبرسانی حاجی‌آباد فارس، سدی نیز برای این منطقه ساخته شده است. با شروع بارندگی امسال، این سد می‌تواند آب لازم را برای منطقه حفظ کرده و از بروز سیلاب جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه حجم این سد ۲۲۷ مترمکعب است، گفت: این سد آخرین سدی است که در دولت دوازدهم افتتاح و به مردم تقدیم می‌شود. در طول دولت‌ ما ۵۷ سد ملی تکمیل و به بهره‌برداری رسیده که از افتخارات این دولت به شمار می‌رود.
رئیس‌جمهور افزود: در کل ایران قبل و بعد از انقلاب ۱۴۴ سد ملی وجود داشت که در این دولت ۵۷ سد ملی به بهره‌برداری رسیده است که موجب حفظ آب و خاک و در سیلاب‌ها موجب حفظ جان مردم خواهد شد.
وی گفت: در شرایط گرمای تابستان امسال نیاز شدید مردم به برق بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و باید نیروگاه ها افتتاح شود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۰ هزار مگاوات برق به ظرفیت نیروگاهی اضافه شد، اعلام کرد: در این دولت، سالانه دو هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده است.
وی گفت: بسیار خوشحالیم از اینکه امروز دو سد در استان بوشهر افتتاح می‌شود. دو سد دیگر نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد. سه سد مخزنی بزرگ هم در حال ساخت است. امیدواریم افتتاح این سدها موجب خوشحالی مردم شود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: افتتاح این سدها موجب تأمین آب شرب و کشاورزی مردم دشتستان و تنگستان خواهد شد.
روحانی گفت: بسیار مهم است که به سمت تأسیس نیروگاه‌ها و امکانات تجدیدپذیر برویم که نیازی به سوخت و آب نداشته باشند و گرمای تابستان تأثیری بر تولید برق نیروگاه نداشته باشد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت‌های یازدهم و دوازدهم، پنج برابر دولت قبل در زمینه ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: نیروگاه‌های تجدیدپذیرِ افتتاح شده، ۳۰ مگاوات ظرفیت تولید نیرو دارد که برای کشورمان در شرایط فعلی حائز اهمیت است.
وی با اشاره به گلایه استاندار هرمزگان در مورد تأمین آب استان، اظهار داشت: مسئله آب در آینده شاید به معضلی برای استان تبدیل شود. هر سه مسئله آب، فاضلاب و توسعه بیمارستان ها را در جلسه با آقای نوبخت مطرح خواهم کرد و حتما در این سه زمینه صحبت خواهد شد.
وی گفت: مجموعاً امروز ۲۳۸۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را افتتاح کردیم؛ دو سد کوچک، یک سد بزرگ، تصفیه‌خانه آب در مازندران، اردبیل، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و فارس، نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دو بخش نیروگاه‌های کوچک ۱۹ و ۳۰ مگاواتی امروز افتتاح شد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: سدهای فراوانی در سال‌های جاری و آینده باید توسط دولت سیزدهم افتتاح شود. نیروگاه‌های بسیار عظیمی ظرف سال‌های آتی افتتاح خواهد شد. ۱۶هزار مگاوات برق تا پایان امسال و سال آینده افتتاح خواهد شد که می‌تواند تنفسی برای توسعه کشور در این زمینه باشد.
وی ادامه داد: می‌توانیم هر چه آب مورد نیاز مردم خوزستان است، رهاسازی کنیم اما برای پایان شهریور و مهرماه ممکن است مردم دچار مشکل شوند زیرا در این ماه‌ها، سدها دارای کمترین حجم ذخایر هستند. ان‌شاءالله خداوند رحمتش را بر مردم کشور ما نازل کند.
روحانی گفت: زمانی که آب سدها کاهش می‌یابد، نیروگاه‌های برق‌آبی نیز دچار مشکل می‌شود. گرمای هوا نیز موجب افزایش میزان مصرف برق می‌شود. از سوی دیگر ظرفیت تولید برق نیز کاهش می‌یابد.
روحانی با اشاره به اینکه اقدامات مهمی در منطقه آزاد اروند انجام شده است، گفت: این اقدامات موجب گشایش بزرگی در جنوب خوزستان شده است. در زمینه آب و فاضلاب خوزستان نیز اقدامات مهمی در چندین سال اخیر انجام شده است.
وی تأکید کرد: کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان قابل قبول است. اگر امسال دچار خشکسالی که در ۵۰ سال اخیر بی‌نظیر است، نمی‌شدیم این مشکلات ایجاد نمی‌شد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۲۰هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شد. صنعت کشور در طول چهار سال اخیر علی‌رغم جنگ اقتصادی، توسعه خوبی پیدا کرد. توسعه صنعتی در دو سال اخیر به طور طبیعی مصرف برق را افزایش می‌دهد. امسال به دلیل گرمای هوا و کاهش ظرفیت آب سدها، مشکل تأمین برق ایجاد شده است.
کد مطلب: 118965
 
Share/Save/Bookmark