داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۴۸
 
 
بازي شرقي آمريكا با برگه فيليپين
بازي شرقي آمريكا با برگه فيليپين
 
سياست روز آنلاين: آمريكا كه مقابله با چين و نفوذ در شرق آسيا را از اركان سياست خارجي خود قرار داده در كنار كره جنوبي و ژاپن، برگه فيليپين را نيز در برابر پكن به بازي آورده است.
بر اساس استراتژي سال 2025 آمريكا و 2020 ناتو، توسعه حضور نظامي در شرق آسيا امري ضروري است. البته آنها ادعاهاي امنيتي را در اين زمينه مطرح مي‌كنند اما بسياري از ناظران سياسي آن را برگرفته از اصل مقابله با چين عنوان كرده‌اند. در كنار بازي با برگه‌هاي قديمي كره‌شمالي و ژاپن ، تحركات‌ آمريكا براي به بازي گرفتن فيليپين افزايش قابل توجهي داشته است. آمريکا و فيليپين كه در سال 1951 با يکديگر پيمان دفاعي امضا کردند، اكنون در مسير توسعه همكاري هاي نظامي قرار گرفته‌اند.

برگزاري رزمايش مشترك
قرارداد نظامي دفاعي آمريكا و فيليپين در سال 1952، معاهده دفاع دسته جمعي آسياي جنوب شرقي در سال 1954، عضويت در پيمان سيتو در سال 1955 و قرارداد مربوط به پايگاهاي نظامي آمريكا از جمله تعهدات نظامي دو جانبه و چند جانبه اين كشور مي باشد.
در سال ۱۹۹۲ به دليل جنبش مردمي در فيليپين، طبق قانون، پايگاه نظامي آمريکا تعطيل شد و آمريکا مجبور به ترک فيليپين شد. با اين وجود۳۰ تا۵۰ هزار سرباز آمريکايي به عناوين مختلف در فيليپين فعاليت دارند و « برنامه‌هاي آموزشي نظامي» و «تمرين‌هاي نظامي» به مفهوم ادامه حضور نيروهاي آمريکايي در فيليپين است. ماندگاري آمريکا در فيليپين نامحدود است‌، مانند پايگاه هاي موقتي (CSLs)،که دائمي بودن غير رسمي آنها انکار شده است. آمريکا رويداد ۱۱ سپتامبر و کمک به مبارزه با تهديد تروريسم را براي ورود دوباره نيروهايش به فيليپين بهانه قرار داد و ابتدا يک گروه کوچک مسلح به نام ابوسياف را مخفيانه وارد اين کشور کرد. مانيلا تايمز در تاريخ ۲۷ آگوست ۲۰۰۷ گزارش کرد که حتي اگر ايالات متحده طرح برقرار کردن دوباره پايگاه نظامي در فيليپين را انکار کند، آشکار است که ارتش آمريکا مشغول اجراي يک پروژه نظامي در سراسر ميندانائو است. حوزه عملياتي آمريکا در فيليپين در حال حاضر ۸۰۰۰ مايل مربع است که شامل کل جزيره ميندانائو و جزاير اطراف آن است.
در اين چارچوب در ارديبهشت 1390 تعدادي از روزنامه هاي فيليپين در گزارشي استقرار نيروهاي آمريكايي در اين كشور را خطري بزرگ دانسته و نوشته اند كه احياي پايگاه هاي نظامي آمريكا در فيليپين منجر به بروز اعتراضات ضد آمريكايي شديدي در اين كشور خواهد شد.
احياي پايگاه آمريكا در حالي از سوي مقامات آمريكا و فيليپين با سكوت همراه بود كه آغاز رزمايش نيروي دريايي آمريکا و فيليپين به مدت يازده روز- از 13 تيتر ماه- در درياي سولو در شرق فيليپين به اين شايعات قوت بخشيد. به گزارش شبکه تلويزيوني سي.سي.تي.وي چين، اين رزمايش مشترک شامل پياده شدن نيرو در دريا و خشکي است.
هدف از اين رزمايش افزايش توان رزمي نيروهاي دو کشور در مقابله با تهديدات منطقه اي، تروريسم و کنترل آبراه‌ها اعلام شده اما بسياري آن را زمينه چيني براي تقويت جايگاه آمريكا در فيليپين و تهديد مستقيم چين مي‌دانند.

آمريکا فيليپين را مسلح مي‌کند
در بعد ديگري همكاري‌ها، آمريکا مايل است در بحبوحه افزايش تنش‌ در درياي جنوبي چين با تجهيز تسليحاتي فيليپين، توانايي‌هاي نظامي اين کشور را تقويت کند.
هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا چهارم تيرماه در نشست خبري مشترک با "آلبرت دل روساريو" همتاي فيليپيني خود در واشنگتن گفت: "ما مصمم و متعهد به حمايت از استحکامات فيليپين هستيم."
براساس داده‌هاي رسمي دولت آمريکا، اين کشور در بودجه سال مالي 2011 خود 15 ميليون دلار کمک نظامي براي فيليپين اختصاص داده است. اين در حالي است که به تازگي تنش‌ها در درياي جنوبي چين به دليل وجود ذخاير نفت و گاز طبيعي در بخش‌هايي از آب‌هاي اين منطقه افزايش يافته است. چين، برونئي، مالزي، فيليپين، تايوان و ويتنام بر سر مالکيت ذخاير فسيلي درياي جنوبي چين اختلاف نظر دارند. آمريكا به دنبال استفاده از اين اختلاف‌ها براي توجيه حضور نظامي در منطقه و اعمال فشارهاي بيشتر بر چين است. چندي پيش آمريكا ناو هسته‌اي جرج واشنگتن را به بهانه حمايت از اين كشورها در برابر چين به درياي چين گسيل داشت.
چندي پيش پايگاه خبري 'آنتي وار' در گزارشي اعلام كرد:‌ همزمان با بالاگرفتن بحث ها در باره جزاير غير مسكوني 'اسپارتلي'، دولت اوباما اعلام كرده است كه در حال آماده شدن براي افزايش ناگهاني ارسال محموله هاي تسليحاتي به فيليپين براي كمك به آماده شدن اين كشور براي جنگ با چين است. بسياري از ناظران سياسي تاكيد دارند كه آمريكا به هر نحوي سعي دارد چين را با چالش‌هاي منطقه‌اي مواجه سازد تا ضمن ايجاد رقابت تسليحاتي در منطقه و كسب درآمد چين را با گرفتار ساختن در منطقه، از بازيگري جهاني دور سازد. امري كه پكن تاكنون از ورود به آن خودداري كرده است.
کد مطلب: 67276
 
Share/Save/Bookmark