میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۵
 
 
سرنوشت محتکر
سرنوشت محتکر
 

دوران دفاع‌مقدس هم بودند کسانی که همزمان با جنگ نظامی جنگ اقتصادی نیز در داخل کشور راه انداختند.
جمهوری اسلامی ایران از همان زمان پیروزی انقلاب با تحریم‌های اقتصادی و نظامی گسترده آمریکا و همپیمانانش همراه بود. تحریم‌های اقتصادی در دوران ۸ سال دفاع‌مقدس نیز با شدت علیه ایران اعمال شد، علاوه بر آن عواملی در داخل نیز بودند که در اقتصاد کشور اخلال می‌کردند. برخی برای سودجویی بیشتر از آن شرایط برخی هم برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی دست به چنین کارهایی می‌زدند.
روزی نبود که مخفیگاه کالاهای احتکار شده محتکرین کشف و ضبط و اخبار آن نیز از صداوسیما و دیگر رسانه‌های کشور پخش نشود. محتکرین در آن دوران که جنگ هم بود، به مردم و هموطنان خود رنج وارد می‌کردند چراکه کالاهای اساسی که نیاز مردم بود، به دست آنها احتکار می‌شد و بازار با این کار از کمبود کالاهای اساسی رنج می‌برد.
دوران جنگ نظامی پایان یافت اما تحریم‌های اقتصادی همچنان پابرجا ماند تا امروز که حتی با مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به یک توافق بین‌المللی، آمریکا دست از تحریم‌های خود علیه ایران برنداشته و با خروج از برجام، تحریم‌های یکجانبه خود را علیه ایران اعمال کرده است.
چنین فضای آشفته در اقتصاد کشور بار دیگر زمینه را برای سوداگران محتکر فراهم کرده تا با احتکار کالاها در انبارهای خود، مردم و کشور را در شرایط کمبود قرار دهند و سود نامشروع خود را ببرند.
قطعاً مردم به اخبار برخورد با محتکرانی که کالاها را در انبارها و مخفیگاه‌های خود احتکار کرده توجه کرده اند، صدا و سیما بارها تصاویری از این انبارها را پخش کرده و اجناسی که در این انبارها احتکار شده به مردم نشان داده است اما هیچ‌گاه تصویری از محتکران پخش نشده است!
دلیل اینکه چهره این افراد برای مردم نشان داده نمی‌شود چیست؟ چنین افرادی که دست به احتکار می‌زنند باید به مردم نشان داده شوند، این زالوصفتان اقتصادی اگر آبرو داشتند هیچگاه دست به احتکار مایحتاج مردم نمی‌زدند.
حتی محتکر در نزد پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) افرادی رذل و پست هستند. پیامبر اسلام(ص) در این‌باره می‌فرماید: «محتکر ملعون است.»
امام علی(ع) نیز فرموده است؛ «احتکار رذیلت است»،«احتکار خصلت فاجران است» و «رنج رساندن به مردم از راه احتکار، از خصلت‌هاى مردم جاهل است.»
امام على(ع) در حدیثی دیگر می‌فرماید؛ «محتکر اهل معصیت و گناه کار است.»
امام موسی کاظم (ع) از پیامبر(ص) روایت می‌کند: «...اگر بنده‏اى به عنوان دزد، به نزد خدا رود، در نظر من بهتر است تا به عنوان «محتکر»، که چهل روز ارزاق را احتکار کرده باشد...»
پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «نگاهى به دوزخ افکندم، درّه‌اى دیدم که مىیجوشید، (به مالک دوزخ) گفتم: این درّه جاى کیست؟ گفت: جاى سه گروه: محتکران، اشخاص دائم الخمر، و دلّالان زنا.»
چنین روایات و احادیثی عمق فساد در عمل احتکار را نشان می‌دهد و قطعاً برای چنین اقداماتی نیز احکام سختی در شرع و قانون وجود دارد.
باید توجه داشت که اقدام محتکرین به احتکار کالاهای مورد نیاز مردم، تنها به سودجویی آنها ختم نمی‌شود، بلکه در جامعه اختلال روحی روانی به خاطر کمبودها ایجاد می‌کند که می‌توان گفت چنین کاری اقدام علیه امنیت ملی نیز محسوب می‌شود چراکه ایجاد نارضایتی کرده و باعث اعتراضات از سوی مردم می‌شود.
برای همین است قانونگذار حکم کرده است، اگر اخلال در امر توزيع مايحتاج عمومی از طريق احتكار عمده ارزاق يا ساير نيازمندی‌های عمومی به قصد ضربه زدن به نظام و يا به قصد مقابله با آن و يا با علم به مؤثر بودن اقدام در مقابله با نظام باشد، مرتكب يا مرتكبين محارب و مفسد فی‌الارض شناخته شده و به مجازات اعدام محكوم خواهند شد. در غير اين صورت به حبس از پنج تا بيست سال محكوم شده و در هر دو مورد دادگاه به عنوان جزای مالی به ضبط همه اموالی كه از طريق خلاف قانون بدست آمده است، حكم خواهد داد.
قرآن کریم نیز به طور صريح در چندین سوره و آیه به كم‌فروشي اشاره کرده و به شدت تقبيح نموده است.
در یکی از آیات سوره مطففين می‌فرماید؛ «وای به حال كم فروشان آنان كه وقتی چيزی را با پيمانه يا وزن از مردم تحويل می‌گيرند كاملاً حق خود را استيفاء می‌كنند ولی وقتی چيزی را تحويل مردم مي دهند در پيمانه و وزن كمتر مي دهند. آيا آنها عقيده ندارند كه بعد از مرگ زنده خواهند شد و به روز بزرگ رستاخيز ايمان ندارند. روزی كه تمام مردم در پيشگاه خداوند برای تعيين سرنوشت خود می‌ايستند.»
و مردم اکنون چشم انتظار مجازات مفسدین اقتصادی هستند، نامه رئیس قوه قضاییه به رهبر معظم انقلاب اسلامی و پاسخ ایشان حجت را تمام کرد، گرچه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها در سخنان خود به موضوع مبارزه به فساد تأکید کرده و خواهان مبارزه جدی و قانونی با این پدیده شوم بوده و هستند. اتاق خبر ۲۴

کد مطلب: 105662
 
Share/Save/Bookmark