میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۰
 
 
اعتراض به نظام سرمایه‌داری در اروپا وارد فاز تازه‌ای شد
اعتصاب سراسری در فرانسه
اعتصاب سراسری در فرانسه
 

اعتراض‌ها به سیاست‌های دولتمردان فرانسه همچنان ادامه دارد چنانکه اتحادیه کنفدراسیون عمومی کار، معترضان به نظام سرمایه‌داری و احزاب چپ‌گرای فرانسه، ۲۴ ساعت اعتصاب ملی اعلام کرده و با برگزاری تظاهرات افزایش حقوق، عدالت مالیاتی و آزادی برگزاری تظاهرات را خواستار شدند.
خبرگزاری فرانسه با طرح این پرسش که آیا این اعتصاب ملی به معنای آغاز هم‌گرایی در فرانسه است، نوشت: برگزاری بیش از ۱۶۰ تظاهرات پیش‌بینی شده است. اعتصاب به ویژه در بخش حمل‌و‌نقل عمومی مانند شرکت ملی راه‌آهن فرانسه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
فیلیپ مارتینه دبیرکل کنفدراسیون عمومی کار اعلام کرد: حدود سی منطقه پاریس شاهد برگزاری تظاهرات معترضان به نظام سرمایه داری و اتحادیه کنفدراسیون عمومی کار خواهد بود.
این جنبش اعتراض‌آمیز در بازار بین‌المللی مواد غذایی رانژی Rungis در حومه پاریس آغاز شده است. حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مخالف نظام سرمایه‌داری و نیز تظاهرکنندگانی که پرچم‌های کنفدراسیون عمومی کار را در دست دارند، یکی از چهار ورودی این بازار بسیار بزرگ را مسدود کرده‌اند. این اقدام در فضایی آرام انجام شده است. کنفدراسیون عمومی کار در صفحه توئیتر برای پیوستن مردم به این جنبش اعتراض‌آمیز فراخوان داده است. در روز‌های اخیر شمار افرادی که به معترضان و نیز اریک دوروئه از چهره‌های مهم این جنبش پیوسته‌اند، افزایش یافته است. اتحادیه‌های دیگری مانند "همبستگی"، برخی نمایندگی‌های نیروی کارگری (FO)، انجمن مالیات بر تراکنش‌های مالی و اقدامات شهروندی (Attac) و احزاب چپگرا از جمله "فرانسه تسلیم‌ناپذیر (LFI)"، "حزب کمونیست فرانسه (PCF) " و "حزب جدید ضد سرمایه‌داری (NPA) " از این اعتصاب حمایت کرده‌اند.
کنفدراسیون دموکراتیک کار فرانسه (CFDT)، عضو اصلی اتحادیه کنفدراسیون عمومی کار از پیوستن به این جنبش خودداری کرده است. لوران برژه دبیر کل این اتحادیه ترجیح می‌دهد در گفت‌وگوی ملی که دولت پیشنهاد کرده است، شرکت کند. اما اتحادیه‌های کنفدراسیون عمومی کار و همبستگی از شرکت در گفت‌وگوی ملی خودداری کرده و آن را مغرضانه توصیف کرده‌اند. سرکوب اعتراض‌های مردمی در فرانسه در حالی ادامه دارد که وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد به بهانه مبارزه با یک گروه مسلح اهل لیبی به مناطقی در شمال چاد حمله کرده است.
وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد برای مقابله با یک گروه مسلح اهل لیبی در شمال چاد مداخله نظامی کرده است. وزارت دفاع فرانسه مدعی شده در حمایت از نظامیان محلی چاد که قصد مقابله با کاروانی از پیکارجویان ناشناس داشته‌اند به اهدافی در شمال چاد حمله کرده است. ادعا شده این «پیکارجویان ناشناس» از مرز لیبی عبور کرده و وارد چاد شده‌اند. دراین بیانیه آمده است: «جنگنده‌های میراژ ۲۰۰۰ نیروهای مسلح فرانسه برای حمله به ستونی متشکل از ۴۰ خودروی یک گروه مسلح از لیبی که در حال نفوذ عمیق به خاک چاد بودند در اقدامی مشترک با ارتش چاد در شمال این کشور مداخله مشترک انجام داد.» وزارت دفاع فرانسه مدعی شده این حمله که به درخواست مسئولان چاد انجام شده از پیشروی گروه مسلح مورد نظر جلوگیری کرده و باعث پراکنده شدن ستون آنها شده است.
سخنگوی وزارت دفاع فرانسه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه مدعی شد که حرکت این کاروان نظامی از ۴۸ ساعت قبل شناسایی شده بود. پاتریک استیگر مدعی شد که این گروه نظامی قبل از انجام این حملات تا عمق ۴۰۰ کیلومتری خاک چاد نفوذ کرده بود. فرانسه اشاره‌ای به نام این گروه ادعایی نکرده است.
بسیاری از ناظران سیاسی بر این امر تاکید دارند که فرانسه چطور به خود اجازه می‌دهد به کشور دیگری اقدام نظامی صورت دهد در حالی که با درخواست کشوری مانند سوریه از کشورهای دیگر برای مبارزه با تروریسم انتقاد می‌کند جالب توجه آنکه کارنامه جنایات فرانسه در آفریقا قابل از الجزایر گرفته تا ساحل عاج و لیبی بر همگان آشکار است. سلطه بر منابع نفت و معدنی آفریقا هدف فرانسه است چنانکه جنگ لیبی را با این عنوان شروع کرد و در بسیاری از کشورها اقدام نظامی کرده است.
میان فرانسه و انگلیس رقابت نظامی است در حالی که انگلیس در خلیج‌فارس فعال شده فرانسه در آفریقا حضور دارد. این سوال مطرح است که اگر فرانسه واقعا به دنبال مقابله با تروریسم است چرا در کنار سوریه و متحدانش قرار نمی‌گیرد و علیه سوریه و ایران که محور مبارزه هستند اقدام می‌کند بودجه نظامی فرانسه به نزدیک ۵۰ میلیارد دلار رسیده که نشانگر تقویت نظامی‌گری این کشور است در حالی که در ظاهر خواستار توقف توان دفاعی سایر کشور از جمله در حوزه موشکی است.

کد مطلب: 107868
 
Share/Save/Bookmark