میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۵
 
 
بازی نیابتی در بیروت
لبنان در حالی همچنان با چالشهای اقتصادی و اعتراض‌های مردمی همراه است که لودریان وزیر خارجه فرانسه قرار است اواخر این هفته به بیروت سفر کند...
بازی نیابتی در بیروت
 

لبنان در حالی همچنان با چالشهای اقتصادی و اعتراض‌های مردمی همراه است که لودریان وزیر خارجه فرانسه قرار است اواخر این هفته به بیروت سفر کند. حال این سوال مطرح است که این سفر با چه اهدافی دنبال می‌شود؟
با توجه به شرایط داخلی لبنان این مسئله مطرح شده است که از جمله اهدافی که او در این سفر به دنبال آن است، رایزنی با مقامهای لبنانی برای کمک به برون رفت این کشور از بحران اقتصادی و خروج از بن‌بست مذاکرات لبنانی‌ها با صندوق بین‎المللی پول خواهد بود. در همین حال از سوی دیگر فرانسه عضوی مهم از گروه کشورهای کمک کننده به لبنان موسوم به «سدر» است که علاوه بر پاریس شامل نمایندگان سازمان ملل ، چین، آلمان، ایتالیا، روسیه، انگلیس ، آمریکا ، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب بوده و در سال ۲۰۱۳ میلادی تشکیل شده و محل برگزاری نشست‌های آن نیز در پاریس است. فرانسه ادعای کمک به اقتصاد فرانسه را دارد در حالی که این کشور پیش از این نیز وعده کمک ۳ میلیارد دلاری به لبنان برای تسلیح و تجهیز ارتش را داده بود که هرگز محقق نشده است.
نکته قابل توجه آنکه سفر لودریان در شرایطی صورت می‌گیرد که از یک سو لبنان تاکید دارد که نگاه یک جانبه به غرب و برخی کشورهای عربی پایان یافته و بیروت به دنبال توسعه روابط با شرق از جمله با روسیه، چین، ایران و .... است. از سوی دیگر دخالت‌های سفیر آمریکا برای ناامن سازی و شکاف در لبنان با ناکامی همراه شد و افشاگری‌های سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله تمام برنامه‌های وی را نقش برآب کرد. نکته بسیار مهم در اوج بحران اقتصادی لبنان، نصرالله طرحی عملیاتی و واقع بینانه برای خروج این کشور از بحران مطرح کرد که اساس آن را رونق کشاورزی تشکیل می‌داد. تحقق این مهم در کنار اشتغال می‌توان بینازی لبنان از واردات و حتی تبدیل آن به یک صادر کننده محصولات کشاورزی را در پی داشته باشد. با توجه به این شرایط و اذعان به این مسئله که فرانسه تاکنون کارکردی برای حل بحران‌های لبنان نداشته و بیشتر زمینه‌ساز بحران بوده تا حل آن، سفر لودریان را می‌توان تکرار بازی نیابتی فرانسه به جای آمریکا در منطقه دانست. در حالی سفر آمریکا نتوانست در لبنان سیاست فتنه سازی را اجرایی سازد، فرانسه سعی دارد با ادعای کمک به رفع نیازهای اقتصادی لبنان، این طرح را ادامه دهد که دور سازی بیروت از روابط با شرق و حتی حاشیه سازی طرح کشاورزی حزب الله با وعده‌های اقتصادی را می‌توان از ابعاد این طراحی دانست.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 114482
 
Share/Save/Bookmark