میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
انتخابات ترکیه با حضور تامل‌برانگیز مردم برگزار شد
اردوغان چشم انتظار کرسی ریاست جمهوری
اردوغان چشم انتظار کرسی ریاست جمهوری
 

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در بیش از ۸۰ استان این کشور برگزار شد و مردم برای تعیین سرنوشت کشور خود به پای صندوق‌های رای رفتند در حالی که اردوغان به دنبال تمدید ریاست جمهوری است.
صبح دیروز روند رای‌گیری در سراسر ترکیه از ساعت ٨ صبح به وقت محلی آغاز شد. براساس قوانین انتخاباتی ترکیه، مردم برای رای دادن باید از چند ماه قبل ثبت‌نام کنند. هر کس براساس منطقه محل سکونتش ثبت‌نام کرده و برای رای دادن به نزدیک‌ترین مرکز رای‌گیری با در دست داشتن برگه ثبت‌نام و کارت شناسایی مراجعه می‌کند.
در انتخابات ریاست جمهوری شش کاندیدا با یکدیگر رقابت می‌کنند. صلاح‌الدین دمیرتاش، کاندیدای حزب دموکراتیک خلق که در حبس به سر می‌برد، از پشت میله‌های زندان روند انتخابات را پیگیری می‌کند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به عنوان کاندیدای حزب حاکم در این انتخابات کاندیدا شده است. در طرف مقابل نیز محرم اینجه کاندیدای بزرگ‌ترین حزب اپوزیسیون به صحنه انتخابات آمده و امیدوار است که بتواند به حضور ١٦ ساله اردوغان پایان دهد. در این میان "مرال آکشنر" نیز به عنوان تنها کاندیدای زن حضور دارد. "تمل کرم‌الله اوغلو" از حزب سعادت و "دوغو پرینچیک" از حزب وطن نیز در این انتخابات کاندیدا شده‌اند. در انتخابات پارلمانی نیز رقابت بر سر ۶۰۰ کرسی پارلمان است.
وزارت کشور ترکیه تعداد واجدان شرایط رای‌دادن را ۵۶,۳۲۲,۶۳۲ نفر اعلام کرده است. دستگاه‌های امنیتی ترکیه برای این انتخابات تدابیر شدیدی اتخاذ کرده‌اند. فقط در شهر استانبول بیش از ۳۸ هزار نیروی پلیس، ۴ بالگرد نظامی، ۸ شناور نظامی، ۸۵ خودروی آب‌پاش، ۹۰ خودروی زرهی ضد شورش و ۳ پهپاد مسلح امنیت انتخابات را در این شهر تامین می‌کنند.
شرکت‌کنندگان در انتخابات سراسری ترکیه، اجازه استفاده از تلفن همراه و دوربین را در زمان رای‌گیری ندارند. همچنین فروش مشروبات الکلی در اماکن عمومی طی روز یکشنبه ممنوع است. بعد از پایان رای‌گیری در ساعت مقرر، ابتدا آرای صندوق‌های انتخابات ریاست جمهوری شمرده می‌شوند تا فرد پیروز از بین ۶ نامزد معرفی شود.
همچنین ۴۱۵ ناظر بین‌المللی از ۸ سازمان جهانی روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه نظارت می‌کنند. این افراد همچنین می‌توانند روی شمردن تعرفه‌های رای نیز نظارت کنند البته به شرطی که در روند آن اخلال ایجاد نکنند. انتخابات سراسری ترکیه در حالی امروز برگزار می‌شود که نامزدهای ریاست جمهوری در این کشور، برنامه‌ای برای ۱۰۰ روز ابتدایی دولت خود، در صورت پیروزی، ارائه داده‌اند.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور فعلی ترکیه اعلام کرده که در برنامه صد روزه دولت خود، به درخواست‌ها و انتظارات مردم رسیدگی می‌کند. یکی از مسائل اصلی برنامه صد روزه اردوغان، تصویب طرح خرید خدمت سربازی است. اردوغان همچنین وعده داده تا در صورت انتخاب مجدد به عنوان رئیس‌جمهور، شهرهای ترکیه را هوشمند، پاکیزه‌تر و مناسب‌تر برای زندگی سازد. ساخت پارک‌های ملی در این کشور نیز بلافاصله آغاز خواهد شد.
«محرم اینجه» نامزد حزب جمهوری‌خواه و رقیب اصلی اردوغان اما در برنامه صد روز ابتدای دولت خود، سفر به اروپا، مذاکره با سران اتحادیه اروپا و بهبود روابطی که اردوغان مخدوش کرده را وعده داده است.
اینجه همچنین گفته علاوه بر برقراری ارتباط مجدد با دولت سوریه و «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور، سفیر ترکیه را به دمشق باز می‌فرستد. وی تاکید کرده که تمام آوارگان و پناه‌جویان سوری را به کشورشان بازمی‌گرداند.

کد مطلب: 104889
 
Share/Save/Bookmark