میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۸
 
 
واشنگتن همچنان محور ناامن‌سازی جهان است
سیاست‌های بحران‌ساز آمریکا از سوریه تا ونزوئلا
سیاست‌های بحران‌ساز آمریکا از سوریه تا ونزوئلا
 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در حالی نطق سالیانه خود در کنگره را اجرا کرد که محور صحبت‌های وی برجسته‌سازی اقدامات آمریکا در صحنه جهانی و نمایش چهره‌ای مقتدر و البته ناجی از این کشور بود. ترامپ با برجسته‌سازی اقدامات آمریکا در خاورمیانه، شرق آسیا و آمریکای لاتین تلاش کرد تا چنان نشان دهد که توانسته سیاست خارجی موفقی را اجرایی سازد این ادعاها در حالی مطرح شده که بررسی سیاست‌های آمریکا نشان می‌دهد این کشور توانسته در صحنه جهانی ایفای نقش فعال داشته باشد اما در حوزه بحران‌سازی.
آمریکا در حالی همچنان ادعای ناجی بودن سر می‌دهد که سیاست‌هایش همچنان بر اصل بحران‌سازی در جهان از ونزوئلا گرفته تا سوریه ادامه دارد.
به موازات ادامه مواضع مداخله‌جویانه دولت «دونالد ترامپ» در امور ونزوئلا و تهدید نظامی آمریکا علیه این کشور آمریکای لاتین، نیروهای امنیتی ونزوئلایی در یک فرودگاه تسلیحات ارسالی آمریکا برای مخالفان را کشف و ضبط کرده‌اند. رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی سالیانه خود در کنگره این کشور ضمن تکرار حمایت واشنگتن از رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا اتهام‌هایی علیه دولت قانونی «نیکلاس مادورو» زد و گفت که آمریکا در کنار «دولت مشروع خوان گوایدو» خواهد ایستاد.
در این میان صدها نفر از مردم آرژانتین در اعتراض به دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا به سمت سفارت این کشور تظاهرات کردند. دولت ونزوئلا آمریکا را متهم کرد به بهانه کمک‌های انسانی قصد دارد، علیه کاراکاس جنگ به راه اندازد. پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک‌ها در مسیر بازگشت از امارات متحده عربی، جهت میانجی‌گری برای حل بحران ونزوئلا اعلام آمادگی کرد.
در ادامه سیاست بحران‌سازی آمریکایی، سنای آمریکا طرحی را تحت عنوان «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» و با هدف تحریم سوریه، تقویت رژیم صهیونیستی و مخالفت با خروج سریع از سوریه و افغانستان تصویب کرد. این طرح همچنین ضمن افزایش و تاکید مجدد بر حمایت‌ها از رژیم صهیونیستی، خواستار تحریم اشخاص و نهادهایی توسط دولت آمریکا شد که در جنبش تحریم‌های ضد اسرائیلی شرکت دارند و برای آزادی، عدالت و برابری فلسطینیان تلاش می‌کنند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه نزدیک به معارضان از ارسال ۲۰۰ کامیون سلاح دیگر توسط آمریکا به سوریه خبر داد.
در ادامه تحرکات آمریکا در حمایت از صهیونیست‌ها، در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا رونمایی از طرح موسوم به معامله قرن را تا بعد از انتخابات زودهنگام صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی به تعویق انداخته، اکنون گفته می‌شود که داماد و مشاور ارشد وی اطلاعات تازه‌ای را درباره این طرح ارائه خواهد کرد. این در حالی است که وزارت خارجه رژیم صهیونیستی صفحه مجازی خود در شبکه اجتماعی توئیتر را برای ارتباط با کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس بازگشایی کرد. در این میان ده‌ها شهرک‌نشین صهیونیست با چراغ سبز نظامیان این رژیم، مسجدالاقصی را مورد تعرض قرار دادند.
مرکز مطالعات امور اسرای فلسطینی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی طی ماه گذشته میلادی ۶۷ کودک فلسطینی را در اراضی اشغالی بازداشت کرده است. در این میان «هیلل نویر» مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل گفت که شورای حقوق بشر سازمان ملل در چهلمین جلسه خود بیش از همه رژیم صهیونیستی را به علت نقض حقوق بشر از جمله خشونت در نوار غزه محکوم خواهد کرد و پیش بینی می‌شود در این زمینه دست‌کم ۵ قطعنامه صادر شود.
بخشی از بحران‌سازی آمریکایی توسط مهره‌هایش صورت می‌گیرد چنانکه سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که امارات به عنوان عضو ائتلاف عربی علیه یمن، گروه‌های شبه‌نظامی یمنی را که تا کنون مرتکب جنایت‌های جنگی زیادی شده‌اند، به سلاح مجهز می‌کند. اما طراحی آمریکا در منطقه با چالشی به نام مقاومت مواجه است چنانکه در بیانیه وزارتی لبنان (نقشه راه این دولت) تأکید شده در نبرد با دشمن صهیونیستی و آزادی مابقی اراضی اشغال‌شده لبنان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد و در این را میان ملتف ارتش و مقاومت پیوندی ناگسستنی بر قرار است.

کد مطلب: 107886
 
Share/Save/Bookmark