میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۲
 
 
از سرنگونی هواپیمای ایرباس تا تهدید هواپیمای ماهان
قوانین بین الملل برای چه هدف و منظوری وضع شده‌اند؟ این قوانین آیا دارای ضمانت اجرایی هستند؟ اتفاقی که برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان

قوانین بین الملل برای چه هدف و منظوری وضع شده‌اند؟ این قوانین آیا دارای ضمانت اجرایی هستند؟ اتفاقی که برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه از سوی آمریکایی‌ها افتاد، یک اقدام غیرقانونی، نقض قوانین بین المللی و یک رفتار تروریستی است.
این هواپیما در کریدور بین المللی از فرودگاه امام خمینی(ره) تهران مسیر اصلی خود را به سوی لبنان سپری می‌کرد که یک فروند جنگنده اف۱۵ آمریکایی در آسمان سوریه این هواپیمای مسافربری را تهدید کرد.
در اقدام تهدید آمیز آمریکا،‌ خلبان هواپیمای مسافربری ایرانی برای جلوگیری از بروز حادثه و برخورد با اف۱۵ آمریکایی به سرعت اقدام به کاهش ارتفاع کرد که در این تصمیم چند نفر از مسافران مجروح شدند.
فرماندهی نیروهای تروریست و اشغالگر آمریکایی در خاک سوریه ادعا کرده است که اقدام آنها حرفه‌ای! و برای مشاهده بصری برای شناسایی هواپیما بوده است، اما در این میان نکته ای وجود دارد که آمریکایی‌ها باید پاسخ دهند و مجامع بین المللی نیز باید آن را پیگیری کنند، نکته این است که آیا رادارهای آمریکا در منطقه توان شناسایی یک هواپیمای نظامی با غیر نظامی را ندارد؟ آیا هواپیمای مسافربری ایران خارج از کریدور بین المللی پروازی خود حرکت می‌کرده است؟ آیا هواپیمای مسافربری ایران تهدیدی ایجاد کرده است؟ و پرسش‌های دیگر که اگر مجامع بین الملل اعتقاد به صیانت از جایگاه خود و قوانین بین المللی دارند باید آن را پیگیری کنند. اما اتفاقی که برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه از سوی آمریکایی‌ها افتاد، یادآور جنایتی است که نیروهای آمریکایی در آسمان خلیج فارس در هدف قرار دادن ایرباس مسافربری ایران و شهادت همه سرنشینان آن مرتکب شدند. آمریکایی‌ها در آن زمان هواپیمای مسافربری ایرباس ایران را هدف موشک ناو وینسنس قرار دادند و به فرمانده ناو آن نیز مدال شجاعت اعطا کردند، در حالی که اقدام ناو آمریکایی یک اقدام تروریستی بود. با این حال مجامع بین المللی به خاطر بی خاصیت بودن جایگاه خود، واکنشی به آن نشان ندادند. اکنون نیز اقدام آمریکا علیه هواپیمای مسافربری ماهان ایران، به نظر نمی‌رسد که مجامع جهانی با استناد به قوانین بین المللی به اقدام خطرناک و تروریستی آمریکا واکنشی نشان دهند. اما چرا ایالات متحده دست به چنین کاری زد؟ آیا هدفی در اقدام نیروی تروریستی آمریکا در منطقه وجود دارد؟ زمانی که آمریکا هواپیمای مسافربری ایرباس ایران را در آسمان خلیج فارس هدف قرار داد و سرنگون کرد، جمهوری اسلامی در جنگ عراق در دوران صدام علیه ایران به موفقیت‌های نظامی بزرگی دست یافته و آمریکا با این اقدام پیامی را به جمهوری اسلامی رساند که نشان دهنده ضعف ایالات متحده در نبرد رو در رو با ایران در جنگ خلیج فارس و جنگ عراق علیه ایران بود.
فشارهای سیاسی ـ اقتصادی و تهدیدات نظامی علیه اهداف غیرنظامی ایران، در دستور کار برنامه‌های آمریکا قرار داشت. در واقع آمریکایی‌ها مانع شکست کامل صدام در جنگ علیه ایران شدند و طبیعتاً ایران به خاطر شرایط موجود آن زمان، مصلحت ندید پاسخ نظامی به جنایت تروریستی ایالات متحده بدهد.
اما اکنون شرایط تفاوت کرده است، آمریکایی‌ها اگر خطایی مرتکب شوند، قطعاً با پاسخ قاطع و ویرانگر جمهوری اسلامی ایران روبرو خواهند شد. نمونه واکنش ایران در موشکباران پایگاه آمریکایی‌ها در عین الاسد عراق نشان داده شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار نخست وزیر عراق تاکید کردند که ضربه متقابل به آمریکا در خونخواهی ترور سردار شهید سلیمانی وارد خواهد شد.
اکنون نیز اگر اتفاقی برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه افتاده بود، این بار مانند اقدام تروریستی در هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایرباس ایرانی در آسمان خلیج فارس، بی پاسخ نمی‌ماند و قطعاً نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که از توانمندی‌های لازم برخوردار هستند، پاسخ این جنایت را می‌دادند به گونه‌ای که خانواده سربازان آمریکایی در منطقه باید به عزا می‌نشستند.
فرمانده کل قوا بارها تأکید کرده‌اند که زمان بزن و در رویی پایان یافته است و اگر دشمن یکی بزند ده تا خواهد خورد.
آمریکا دست از پا خطا کند، نتیجه آن را خواهد دید و سران رژیم ایالات متحده این موضوع را درک کرده‌اند و برای آن که از یاد نبرند، موشکباران عین الاسد را مدام به یاد بیاورند و فیلم آن را بارها ببینند.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 114626
 
Share/Save/Bookmark