میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
سخنگوی قوه قضائیه خبرداد
بازداشت ۶۷ نفر در پرونده های اقتصادی اخیر

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری از بازداشت ۶۷ نفر در پرونده های اقتصادی اخیر خبر داد.
حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و بیست و نهمین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به فشارهای وارده از سوی دشمن به مردم گفت: دشمن به ویژه آمریکا تمام تلاش خود را برای فشار آوردن به وضعیت اقتصادی مردم به کار می بندد تا مردم را ناامید کند اما باید گفت که مردم هشیار هستند.
وی افزود: ضد انقلاب خارج نشین هم همسو با دشمنان، نسبت به شایعه پراکنی ها و اقدامات روانی اقدام کرده است. محسنی اژه‌ای با بیان اینکه برای مقابله با مفسدان، چند بازپرس ویژه تعیین شد، گفت: دادستان تهران مامور پشتیبانی این قضات و نظارت بر کار آنها شد. همچنین معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل هم ماموریت های جداگانه ای در این رابطه پیدا کردند.

بیش از یکصد نفر ممنوع الخروج شده‌اند
وی ادامه داد: تا به امروز ۶۷نفر از افراد متخلف و متهم دستگیر شده و بازداشت شدند. بیش از صد نفر اعم از کارمند دولت و صاحب منصب و غیره ممنوع الخروج شدند. ۲۵پرونده هم کیفرخواست صادر شده است.
محسنی اژه‌ای اظهار داشت: برای سرعت و دقت در رسیدگی با توجه به محدودیت‌های قانونی موجود، باید استجازه از مقام معظم رهبری می کردیم.در موارد خاصی استجازه مطرح و ایشان هم موافقت کردند.
معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه بعد از موافقت رهبری، نشستی با حضور رییس قوه قضاییه برگزار شد گفت: مقرر شد ۶ شعبه دادگاه با سه قاضی حداقل دارای ۲۰ سال سابقه قضایی تشکیل شود که در چارچوب استجازه این دادگاه ها کار خود را آغاز کنند.

هر مخل اقتصادی مفسد فی الارض نیست
محسنی اژه‌ای درباره قاطعیت دستگاه قضا در برخورد با مفسدان اقتصادی گفت: قرار شده با نام و نشان و بدون حرف اول اسم و فامیل در دادگاه علنی رسیدگی و منتشر شود. در رابطه با تشخیص مفسد فی الارض هم قانون روشن کننده است. هر مخل اقتصادی، مفسد فی الارض نیست و در قانون مواد آن مشخص است.اگر قصد براندازی نظام و با علم به ضربه زدن به نظام باشد، از مصادیق جرم‌ مذکور است.
وی درباره اتهاماتی در جلسه استیضاح نسبت به نمایندگان و وزیر سابق مطرح شد، گفت: در قانون مجلس مده است مطالبی که در مجلس مطرح می‌شود ، هیات مجلس باید تشخیص دهد که در راستای وظایف نمایندگی بوده است یا خیر.
وی ادامه داد: هیات(رئیسه) خود مجلس باید در مورد آن مطالب روز استیضاح نظر بدهد و سپس دادستانی به عنوان مدعی العموم ورود کند. محسنی اژه ای با بیان اینکه رئیس سابق بانک مرکزی احضار نشده است
گفت : برای رئیس جمهور سابق پرونده قضائی تشکیل شده است و مثل گذشته می‌گویم که باید صبر کرد و زمان ان هم معلوم نیست. معاون اول قوه قضائیه در خصوص تعیین وقت دادگاه در پرونده مشایی گفت: اشکالاتی مطرح بود در پرونده و نمی‌دانم رفع شده یا نه. با این حال پرونده هنوز تعیین وقت نشده است. مهر

کد مطلب: 105626
 
Share/Save/Bookmark