میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
کلید قهرمانی استقلال زیر چرخ‌های تراکتور
کلید قهرمانی استقلال زیر چرخ‌های تراکتور
 

هفته بیست‌ونهم لیگ برتر فردا با برگزاری پنج دیدار آغاز می‌شود که مهمترین آنها جنگ استقلال و تراکتورسازی برای قهرمانی است.

استقلال - تراکتورسازی ورزشگاه آزادی - ساعت ۱۷:۱۵
بی‌تردید این دیدار را باید یک فینال برای لیگ برتر به حساب آورد. استقلال با ۵۶ امتیاز صدرنشین و تراکتورسازی با ۵۵ امتیاز در یک قدمی این تیم قرار دارد. استقلال در این بازی بیش از آنکه به دنبال انتقام شکست نیم فصل نخست باشد، قصد دارد با پیروزی مقابل نزدیک‌ترین تعقیب کننده خود یک گام بزرگ به سوی قهرمانی بردارد. قلعه نویی فصل گذشته در حسرت قهرمانی با تراکتورسازی ماند و این فصل می‌خواهد این حسرت را با استقلال بار دیگر به دل تراکتورسازی بگذارد.
در مقابل تراکتورسازی با تونی اولیویرا تا اینجای مسابقات قدم از رقابت با استقلال عقب نگذاشته و با توقف استقلال در بازی با صبا اکنون شاگردان قلعه نویی صدای نفس‌های تراکتورسازان را پشت گوش خود احساس می‌کنند. ورزشگاه آزادی روز جمعه شاهد جدال سرخ‌های تبریزی با آبی‌های تهرانی است که حساسیت این دیدار بی تردید اگر بیشتر از دربی نباشد کمتر هم نخواهد بود.
تیم‌های استقلال و تراکتورسازی تبریز در حالی برای دهمین‌بار به مصاف هم می‌روند که در ۹ دیدار رو در رو در کارنامه بازی‌های این دو تیم در تاریخ ادوار لیگ برتر ۳ برد برای آبی‌پوشان تهرانی، ۳ برد برای تبریزی‌ها و ۳ تساوی ثبت شده است.
در این میان سهم استقلال از ۲۵ گلی که در دیدارهای رو در روی استقلال - تراکتورسازی به ثمر رسیده ۱۴ گل و سهم تبریزی‌ها هم ۱۱ گل است تا به این ترتیب علاقمندان به فوتبال فردا در انتظار به ثمر رسیدن گل شماره ۲۶ در این دیدار باشند.
تراکتورسازی که در رقابت‌های فصل اول لیگ برتر به لیگ دسته اول سقوط کرد دیگر تا نهمین فصل از حضورش در بالاترین سطح فوتبال ایران خبری نبود تا به این ترتیب در این مدت از تاریخچه رویارویی‌های استقلال – تراکتورسازی خبری نباشد.
برتری ۴ بر صفر استقلال در فصل اول به عنوان بهترین برد استقلال و برد ۲ بر صفر تراکتورسازی که در نیم فصل اول رقابت‌های امسال رخ داد به عنوان بهترین برد این تیم در این میان محسوب می‌شود، ضمن اینکه برتری ۳ بر ۲ تراکتورسازی که دور رفت فصل گذشته به ثبت رسیده است به عنوان پرگل‌ترین دیدارهای تاریخچه استقلال و تراکتورسازی به شمار می‌رود. در این میان هیچگاه شاهد تساوی بدون گل بین دو تیم نبوده‌ایم و ۲ تساوی یک بر یک و یک تساوی ۲ بر ۲ هم در تاریخچه رویارویی‌های دو تیم دیده می‌شود.
نکته قابل توجه در این میان اینکه استقلال در دیدارهای برگشت دو تیم، ۲ بر یک پیش است و در دیدارهایی که به میزبانی تهران برگزار شده هم ۲ بر یک از حریفش عقب است و ۲ شکست خانگی به این تیم توسط تراکتورسازی تحمیل شده است.
نکته دیگر اینکه پس از صعود تراکتورسازی به لیگ برتر بدون شک این تیم یکی از موانع قهرمانی استقلال در این فصول اخیر محسوب شده است. هنوز گل زیبای کرار جاسم که از روی ضربه کاشته در دقایق پایانی دیدار دور برگشت فصل دهم به ثبت رسید در اذهان باقی است و چه بسا این شکست، شاگردان آن زمان مظلومی را از رسیدن به قهرمانی محروم کرد.
استقلال در حالی با تراکتورسازی دیدار می کند که در بازی رفت امیر قلعه‌نویی به دلیل عمل جراحی زانو و فوت مادرش نتوانست تیمش را در تبریز همراهی کند تا از شعارهای هواداران این تیم در امان باشد. (پس از پیگیری‌های قلعه‌نویی برای رسیدن به مبلغ قراردادش از تراکتورسازی، اختلاف بین مسئولان تراکتور و قلعه‌نویی بالا گرفته و کار تا کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم پیش رفت که این موضوع در نهایت واکنش هواداران تبریزی و شعارهای آنها در ورزشگاه علیه امیر پاشای فصل گذشته‌شان را در پی داشت).
استقلال در پایان هفته بیست و هشتم لیگ برتر با ۵۶ امتیاز در صدر جدول قرار دارد و تراکتورسازی با ۵۵ امتیاز دوم است.
نگاهی به دیدار رفت دو تیم: دیدار تیم‌های تراکتورسازی و استقلال بیست و نهم مهرماه امسال در ورزشگاه یادگار امام تبریز با حضور بیش از ۵۰ هزار تماشاگر آغاز شد که این دیدار در پایان با گل های دقیقه ۳۹ فلاویو لوپز و میلاد فخر الدینی۹۰+۱ با نتیجه دو بر صفر به سود تراکتورسازی به پایان رسید.
تیم استقلال با این نتیجه از ۱۱ بازی همچنان ۱۹ امتیازی شد و تراکتور با کسب این ۳ امتیاز خانگی با ۲۰ امتیاز و تفاضل گل ۷+ جای استقلال را در رده چهارم گرفت.

سپاهان - صبا، ورزشگاه فولادشهر - ساعت ۱۶
جدال تراکتورسازی و استقلال فرصتی خوب برای سپاهان است تا بتواند خود را به صدر جدول نزدیک‌تر کند. اگر آن دیدار با تساوی تمام شود آن وقت برد احتمالی سپاهان می‌تواند فاصله این تیم با استقلال و تراکتورسازی را کمتر کند. سپاهان در رویای رکوردی ماندگار با کسب چهارمین قهرمانی پیاپی در فوتبال ایران است. آنها در دو بازی رودررو مقابل استقلال و تراکتورسازی این شانس را خواهند داشت که به سکوی نخست حمله کنند. با این حال رقیب روز جمعه آنها صبایی است که ترمز استقلال را کشید.
اکنون باید دید شاگردان صمد مرفاوی این بار هم به سپاهانی‌ها لطف می‌کنند یا با متوقف کردن تیم اصفهانی به آنها نیز شوک وارد خواهند کرد. سپاهان با ۵۳ امتیاز سوم و صبا با ۳۷ امتیاز نهم است.

مس - پیکان، باهنر کرمان - ساعت ۱۶
مس با ۴۱ امتیاز هفتم است. این تیم با امتیاز اندوخته شده خود نه دغدغه سقوط دارد و نه رویای قهرمانی خواهد داشت. با این حال هیچکدام از این مسائل دلیلی نیست که آنها با ترحم به مصاف تیم فیروز کریمی بیایند.
پیکانی که با ۲۳ امتیاز شانزدهم است و اگر قرار باشد همچنان روی دور ناکامی بماند دیگر باید خود را برای لیگ یک آماده کند. این دیدار برای پیکان اهمیت بیشتری دارد اما برگزاری بازی در کرمان کار این تیم را بسیار دشوار خواهد کرد به ویژه آنکه برخلاف پیکان در این هفته‌ها مس در امتیاز دادن به هیچ وجه دست و دلباز نبوده است.

داماش - نفت آبادان ،عضدی رشت - ساعت ۱۶
این بازی هم می‌تواند از جمله فینال‌های این هفته باشد البته فینالی بین ته جدولی‌ها، با این تفاوت که نفت آبادان بعد از بازی خوب مقابل استقلال در دربی خوزستان برابر فولاد پیروز شد و نشان داد برزیلی‌های جنوب هنوز هم به بقا در لیگ برتر امیدوار هستند اما در مقابل داماش روزهای ناآرامی را می‌گذارند.
بعد از شکست مقابل ذوب آهن هواداران گیلانی درخشان را از تمرین بیرون کرده‌اند و هنوز هم وضعیت کادر فنی این تیم نامشخص است. با این حال داماش میزبان است و این کار را برای آبادانی‌ها دشوار می‌کند. هر چند که نفتی‌ها در این بازی انتحاری عمل خواهند کرد اما داماشی‌ها هم سایه تماشاگران خشمگین را بالای سر دارند.

سایپا - ملوان، ورزشگاه انقلاب کرج - ساعت ۱۶
سایپا با ۳۵ امتیاز دوازدهم و ملوان با ۳۷ امتیاز دهم است و مهمترین اتفاق این بازی می‌تواند این باشد که در صورت برد میزبان این تیم جای ملوانی‌ها را در جدول خواهد گرفت.
بعد از آن نبرد افکار تقوی و احمدزاده هم دیگر موضوع جذاب این دیدار هفته بیست‌ونهم است که در نهایت نتیجه آن تاثیر چندانی در وضعیت دو تیم نخواهد داشت. سایپا بازی قبل را ۴ بر یک به پرسپولیس واگذار کرده و ملوان در خانه با تساوی یک بر یک مقابل مس متوقف شد.

کد مطلب: 80352
 
Share/Save/Bookmark