میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
فاجعه منا و خون بهایی که قابل محاسبه نیست

یادآوری فاجعه منا دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد. این فاجعه مراسم روایتگر عزایی است که با گذشت ۴ سال، یادآوری آن همچنان مسلمانان ازاده را در بهت و ماتمی عمیق و غریبانه فرو می برد .عزایی به وسعت حرمت قطره قطره خون حجاجی که طواف آنها حول حرم امن الهی به قربانی شدن آنان توسط رژیم «آل سعود»منجر شد.
در مهر ماه سال ۱۳۹۴،شهادت و زخمی شدن بیش از ۳ هزار تن از حجاج بیت الله الحرام و خصوصا شهادت صدها تن از هم وطنان عزیزمان حلاوت روز عید قربان را در کام پیروان آخرین دین آسمانی و مشتاقان زیارت حرم امن الهی تلخ ساخت.نخستین بار ظهر پنجشنبه دوم مهر ۱۳۹۴ اخباری درباره حادثه ای در مسیر رمی جمرات جهان اسلام را در حیرت فروبرد . روایت اولیه از این فاجعه اینگونه بود :
در مسیر رمی جمرات در دو نقطه ازدحام شدید ایجاد شده است و در این موج جمعیت زائران کشورهای مختلف زیر دست و پا افتاده اند. در آن زمان، رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان اعلام کرد : “هنوز آمار قطعی از تعداد کشته‌شدگان و هویت آنها مبنی بر اینکه آیا زائران ایرانی هم هستند یا خیر نداریم. ” هرچند طولی نکشید که زائران ایرانی هم میان قربانیان شناسایی شدند و به تدریج آمار شهدای ایرانی در این فاجعه بیشتر شد.
شوک ناشی از فاجعه و انتظار مردم برای تماس با حاجیانشان باعث شد درابتدای امر مطالبه از بانیان این اتفاق کمی به حاشیه رانده شود . اما همان روز در پیام رهبر انقلاب ، این موضوع به صورت جدی مطالبه شد .
در بخشی از پیام ایشان آمده بود : دولت سعودی موظّف است مسئولیّت سنگین خود را در این حادثه‌ی تلخ پذیرفته و به لوازم آن به‌قاعده‌ی حق و انصاف عمل کند. مدیریّت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده، نباید از نظر دور بماند. بدون شک سران آل سعود که تجربه برگزاری مراسم حج را برای دهه های متمادی داشته اند،
نسبت به ازدحام جمعیت در صحرای عرفات و منا آگاه بودند. همچنین آنها به خوبی می دانستند اگر کمترین وقفه ای در حرکت حجاج در منا ایجاد شود، وقوع فاجعه در این منطقه اجتناب ناپذیر خواهد بود. با این حال مقامات آل سعود درست در حساس ترین ساعت و زمان ممکن یکی از مسیرهای اصلی تردد حجاج را بسته و خیل عظیم و میلیونی جمعیت را بدون کمترین اطلاع قبلی در مسیرهای جایگزین هدایت کردند.
تعداد قربانیان روزبه روز بیشتر می شد و اضطراب در میان خانواده های مفقودین لحظه به لحظه افزایش می یافت . دولت سعودی نه تنها در مدیریت اولیه مسیر برای حاجیان ، بله در رسیدکی به کشته شدگان و شناسایی آنها نیز ناتوان بود . طبق اعلام مراجع رسمی، بسته شدن گذرگاه شماره ۲۰۴ و ازدحام جمعیت، دلیل اصلی وقوع این فاجعه اعلام شد. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، شمار حجاج شهید و زخمی جمهوری اسلامی ایران، از همه کشورهای دیگر بیشتر بود.فاجعه منا نه تنها صلاحیت و لیاقت سعودیها در پرده داری خانه کعبه را زیر سوال برد،بلکه داغی به وسعت خون به ناحق ریخته شده شهدای این حادثه را بر دل مسلمانان گذاشت. آری! چنانچه رهبر معظم انقلاب تاکید فرموده اند ،این فاجعه هیچ گاه فراموش نخواهد شد و خون بهای آن نیز هیچ گاه قابل محاسبه و پرداخت نیست.
نکته قابل توجه آنکه سعودی این روزها به جای پاسخگویی به این جنایت بزرگ در حال ژست‌های خبری است و تلاش دارد تا خود را میزبانی شایسته معرفی نماید چنانکه امیر منطقه مکه از حضور بیش از دو میلیون و چهارصد هزار نفر در مراسم حج امسال خبر داد.
شاهزاده خالد فیصل، امیر منطقه مکه مکرمه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد شمار حجاج بیت‌الله الحرام امسال به بیش از دو میلیون و چهارصد هزار نفر رسید. شاهزاده خالد فیصل همچنین از ارائه خدمات درمانی به نیم میلیون زائر در مراسم حج امسال خبر داد. امیر منطقه مکه مکرمه در ادامه از مشارکت ۱۲۰ هزار نفر در تأمین امنیت مراسم حج امسال سخن گفت. شاهزاده خالد فیصل همچنین گفت: امسال کاهشی چشمگیر در میزان بی‌نظمی‌ها نسبت به سال گذشته داشتیم.
وی همچنین گفت بیش از ۲۵ میلیون وعده غذایی در حج ۱۴۴۰ (حج امسال) توزیع شده است. مجموعه کاستی‌ها و بی کفایتی مدیریتی سران سعودی موجب شده تا در جهان اسلام مطالبه‌ای سراسری برای گرفتن مدیریت حج از عربستان و واگذاری آن به ساختاری مستقل از جهان اسلام داشته باشد. علما و ملت اسلامی تاکید دارند که سعودی با این وضعیت نمی‌تواند مدعی برگزاری صحیح مراسم حج باشد در همین حال سعودی که حامی تروریسم، وهابیت و همراه آمریکاست و به دنبال روابط آشکار و گسترده با رژیم صهیونیستی که دشمنان جهان اسلام هستند نمی‌تواند ادعای خدمت به امت اسلامی را داشته باشد. سعودی که ۵ سال است به کشتار مردم بی دفاع و مظلوم یمن می‌پردازد قطعا شایسته خادمی ندارد و باید این عنوان از آن گرفته شود.

کد مطلب: 110341
 
Share/Save/Bookmark