میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
مداخله غرب در امور داخلی ایران ابعاد تازه‌ای گرفت
پیوستن پاریس و برلین به میز اختشاش‌گر لندن- واشنگتن
پیوستن پاریس و برلین به میز اختشاش‌گر لندن- واشنگتن
 

کشورهای اروپایی که همواره در کنار آمریکا علیه ایران بوده‌اند باردیگر این سیاست را تکرار کردند چنانکه فرانسه و آلمان در کنار آمریکا و انگلیس میز آشوب سازی در ایران را تکمیل کردند.
وزارت خارجه فرانسه در اظهاراتی که مداخله آشکار در امور داخلی ایران است از اغتشاشات و ناآرامی‌های چند روز گذشته در کشور حمایت کرد. وزارت خارجه فرانسه در اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره امور داخلی ایران، خواستار «احترام ایران به آزادی بیان و حق اعتراضات مسالمت‌آمیز» در ایران شد. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ابراز حمایت و همراهی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با عده‌ای آشوبگر در برخی شهرهای ایران، ضمن تقبیح و محکومیت اینگونه حمایت ها و اظهارات مداخله جویانه گفت: «مردم عزتمند ایران به خوبی می‌دانند که اینگونه اظهارنظرهای ریاکارانه و مزورانه حاوی هیچگونه همدردی صادقانه و دلسوزانه‌ای نیست و اقدامات عده‌ای هرج و مرج طلب و تخریب‌گر مورد حمایت امثال ایشان به هیچ‌ وجه سنخیتی با روش و منش قاطبه مردم فهیم و بصیر ایران ندارد.»موسوی با اشاره به نیات شوم و بدخواهانه دولت ایالات متحده آمریکا خصوصا وزیر خارجه این کشور نسبت به مردم کشورمان افزود: «جالب است اظهار همدردی با مردمی انجام می شود که تحت فشار تروریسم اقتصادی آمریکا قرار داشته و پیش از این نیز از زبان همین فرد به صراحت بیان شد که باید به مردم ایران گرسنگی داد تا در مقابل ما تسلیم شوند.»
دولت آلمان نیز در اظهاراتی مداخله‌جویانه از اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران حمایت کرد.دولت آلمان در اقدامی مداخله جویانه از اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران حمایت کرد و از ایران خواست به آنچه آن را «خواسته‌های قانونی معترضان» خوانده، احترام بگذارد.«اولریک دمر» سخنگوی دفتر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مدعی شد: «وقتی که مردم نگرانیهای اقتصادی و سیاسی خود را مطالبه می‌کنند، مانند آنچه که در حال حاضر در ایران اتفاق می افتد، این حق قانونی، محفوظ اسن و مورد احترام ماست. وی اضافه کرد، حکومت ایران باید با تمایل به گفت‌وگو به اعتراضات کنونی در ایران پاسخ دهد. این در حالی است که کاخ سفید با انتشار بیانیه‌‍ای مداخله جویانه از اغتشاشات و آشوب طلبیها در ایران حمایت کرد.به دنبال اظهارات مداخله جویانه مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا درباره اغتشاشات و آشوبهای چند روز گذشته در ایران، کاخ سفید نیز طی بیانیه‌ای این مواضع را تکرار کرد.
کاخ سفید در بیانیه کوتاه خود آورده است: «ایالات متحده از مردم و اعتراضات مسالمت جویانه آنها علیه حکومت حمایت می‌کند. ما استفاده از نیروی کشنده و محدودیتهای شدید علیه اعتراضات را محکوم می‌کنیم.» این بیانیه در ادامه مدعی شده است، «ایران به طور متعصبانه در حال ادامه برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی خود است و از تروریسم حمایت میکند و یک ملت پرافتخار را تبدیل به حکایت هشداردهنده‌ دیگری کرده که وقتی طبقه حاکم مردم خود را رها می‌کند و به دنبال ثروت و قدرت شخصی می‌رود رخ می‌دهد.»
در این میان به فاصله یک هفته از گفت و گوی پیشین، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه ساعاتی پیش بار دیگر در یک تماس تلفنی درباره موضوع های مختلف از جمله موضوع ایران با یکدیگر گفت و گو کردند.«جود دیر» دبیر مطبوعاتی کاخ سفید این خبر را ساعتی پیش در صفحه توئیتر خود اعلام کرد.به گفته او، «دونالد ترامپ» و «امانوئل مکرون» در این گفت و گو درباره موضوع ایران، سوریه و ناتو با یکدیگر گفت و گو کرده اند.
گفت و گوی پیشین دو رئیس جمهوری درباره این موضوع ها در هفته گذشته بوده است که مکرون دوشنبه ۲۰ آبان در توئیتر خود نوشت: تماس تلفنی بسیار عالی با رئیس جمهوری آمریکا در خصوص ایران، سوریه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، داشته است.جود دیر در توئیتر خود نوشته است: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز با «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه به صورت تلفنی گفت و گو کرد. او افزود: دو رهبر در مورد اقدام های بعدی در موضوع ایران و سوریه و همچنین آینده ناتو گفت و گو کردند. لندن نیز در مواضعی علیه ایران به دخالت در امور ایران پرداخته و شبکه بی بی سی برنامه‌های اصلی خود را به بحران سازی در ایران اختصاص داده و نقش رسانه‌ای انگلیس علیه ایران را ایفا می کند.
در این میان یک مقام وزارت خارجه آمریکا از اغتشاشگران خواست فیلم‌های گرفته شده از ناآرامی‌های اخیر را به حساب توییتری وی ارسال کنند. «لن کودوروسکی» مشاور ارشد امور عمومی وزارت خارجه آمریکا در دخالتی آشکار در امور داخلی ایران، از آشوبگران خواست فیلم‌هایی را از ناآرامی‌های اخیر در ایران برای وی ارسال کنند.
کودوروسکی که عضو «گروه اقدام ایران» وزارت خارجه آمریکا نیز هست، در صفحه توییترش نوشته است: «اگر ویدئوهای موثقی از اعتراضات ایران دارید، آن‌ها را اینجا منتشر کنید. بگذارید صدای مردم ایران شنیده شود.»
مشاور ارشد امور عمومی وزارت خارجه آمریکا در حساب توییتری خود تصاویری از حمله اغتشاشگران به اموال عمومی را نیز منتشر ساخته است.در دو روز اخیر مقام‌های آمریکایی بیانیه‌های متعددی در حمایت از آشوب و ناآرامی در ایران منتشر کرده‌اند.«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در توییتی مدعی حمایت واشنگتن از مردم ایران شد. وی در این توییت نوشت که آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می‌کند. پامپئو در حالی این پیام را منتشر می‌کند که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تحریم‌های گسترده‌ای علیه مردم ایران وضع کرده و حتی از افول وضعیت اقتصادی مردم ایران ابراز خرسندی کرده است.
در این میان بسیاری بر این امر تاکید دارند که موضوع برای آنها مهم نیست، موضوع ممکن است اعتراض محلی به عملکرد یک بخشدار باشد و یا بیماری در یک روستا و هر جایی که بشود حتما آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و انگلیسی‌ها از آن استفاده می‌کنند و محدودیتی هم در این زمینه نمی‌بینند.
آمریکایی‌ها دشمن جدی نظام جمهوری اسلامی از گذشته تا به امروز هستند و این دشمنی‌ ادامه دارد و دشمن طبیعتا دشمنی کرده و سعی می‌کند از هر فرصتی برای لطمه زدن به کشور ما استفاده کند و باید هوشیاری، مراقبت و دفاع ما در برابر این نوع از تهاجم‌ها جدی‌تر شود. خارجی‌ها مشخصا انگلیسی‌ها، آمریکایی‌ها و حتی رسانه‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم با صهیونیست‌ها کار می‌کنند و خیلی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور در تشویق اعتراضات خشن و در تلاش برای گسترش این اعتراضات نقش جدی داشتند و نمی‌توان این دخالت را انکار کرد و خود این شبکه‌ها و رسانه‌ها نیز انکار نمی‌کنند حتی رسانه وابسته به سعودی‌ها یعنی ایران اینترنشنال. این احتمال هم ممکن است وجود داشته باشد که عوامل امنیتی و اطلاعاتی خارجی در داخل ایران سعی کنند عده‌ای را برای به خشونت کشیدن اعتراضات هماهنگ کنند و بعید نیست که از سرویس‌های بیگانه هم حضور داشته باشند برای اینکه هر زمان فرصت پیش آمد با تحریک بخش‌های مستعد جامعه آنها را به سمت خشونت در اعتراضات هدایت کرده و بهره خود را ببرند.

کد مطلب: 111647
 
Share/Save/Bookmark