میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
در چارچوب گرفتن حقوق ملت یمن از ائتلاف آمریکایی - سعودی مطرح شد
شروط انصارالله برای توقف جنگ
شروط انصارالله برای توقف جنگ
 

در حالی هر روز اخبار جدیدی از شکست متجاوزان به یمن منتشر می‌شود در ادامه تلاش‌ها برای تحق حقوق ملت یمن محمد عبدالسلام سخنگوی گروه انصارالله یمن با انتقاد از فرستاده سازمان ملل به یمن و تلاش‌هایش جهت احیای مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ در این کشور تاکید کرد: او از راه حل‌هایی جزئی صحبت می‌کند.
محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله یمن در گفت‌وگو با فاکس نیوز که از مسقط پایتخت عمان انجام شد، تاکید کرد: اکنون می‌توانیم بگوییم روند سیاسی مسدود شده و مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن طرحی دارد که آن را "مبادی و اصل‌ها" نامیده اما طرحی ضعیف است. سخنگوی انصارالله تصریح کرد، او از راه‌حل‌هایی جزئی نظیر بندر الحدیده و دیگر مسائل در سطح انسانی صحبت می‌کند و هیچ کاری انجام نداده، هیچ یک از زندانیان آزاد نشده‌اند، هیچ فرودگاهی باز نشده و در سطح اقتصادی طرف مقابل را وادار به پرداخت حقوق نکرده به طوریکه ما می‌توانیم بگوییم هیچ طرحی در رابطه با هیچ روند سیاسی مطرح نشده و وجود ندارد.
عبدالسلام گفت: انصارالله تمایل به کنار گذاشتن سلاح دارد اما با وجود هشدارها و خطرات روشن نه. راه حل مورد نظر این است که باید به جای اینکه جدول زمانی مجزا باشد که با یک دید به تمام مسائل می‌نگرد، راه حلی فراگیر باشد. وی درباره جزئیات دیدگاه‌های انصارالله گفت، طرحی که داریم طرحی فراگیر است باید رئیس‌جمهوری جدیدی تعیین شود، باید دست‌کم ریاست دوره انتقالی مشخص شود، باید دولت انتقالی ماموریت مشخصی داشته باشد و در دوره مشخص آن را به ثمر بنشاند. طبق طرح انصارالله که عبدالسلام به تشریح آن پرداخت، رئیس دوره انتقالی باید فردی مورد قبول همه طرف‌ها باشد و نباید طرفی در خود بحران باشد و منصور هادی رئیس‌جمهوری مستعفی یمن خودش بخشی از مشکل است.
وی افزود: باید ریاست کمیته‌ای تعیین شد و چهار فرد به نمایندگی از تمامی بخش‌های جامعه، دولت وحدت ملی نیز تعیین شوند، نباید این دولت با هیچ‌یک از احزاب مخالفت کند و باید احزاب بخشی از آن و جزئی از دولت باشند. باید قدرت از سوی تمامی طرف‌ها مورد پذیرش قرار بگیرد.
لازم به ذکر است در واکنش به تجاوزات ائتلاف سعودی - آمریکایی، یگاه موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بامداد چهارشنبه محل تجمع مزدوران ائتلاف سعودی را در سواحل غربی یمن با یک فروند موشک بالیستیک کوتاه‌برد هدف قرار دادند. «الاعلام الحربی» گزارش داده حمله نیروهای انصارالله با یک فروند موشک بالیستیک کوتاه‌برد انجام شده است. یگان پهپادی ارتش یمن و انصارالله روز سه‌شنبه نیز مرکز فرماندهی ائتلاف سعودی را در پادگان «عمبره» واقع در ساحل غربی هدف قرار دادند. حملات ائتلاف سعودی به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.
ساکنان منطقه التهامه در استان الحدیده با در شرایط بسیار رقت باری به سر می‌برند. التهامه زیر حملات سنگین هوایی و موشکی متجاوزان سعودی - آمریکایی قرار دارد و رنج و مشکلات آنها روز به روز بیشتر می‌شود. هدف سعودی‌ها تحقیر و به خاک و خون کشیدن مردم یمن بویژه ساکنان الحدیده است. در تازه‌ترین جنایت هولناک سعودی‌ها، جنگنده‌های این رژیم بازار ماهی فروش‌ها و بزرگترین بیمارستان الحدیده را هدف قرار دارند. این بیمارستان روزانه پذیرای هزاران بیمار بود. خبر دیگر آنکه روزنامه آلمانی زوددویچه در تشریح شرایط حاکم بر یمن نوشت که برلین با وجود بحرانی بودن شرایط یمن به کشورهای درگیر در جنگ این کشور حجم کلانی تسلیحات فروخته است.
گزارش‌های سری سازمان ملل و گفت‌‌وگوهای رسانه‌ای مسئولان حقوق بشری نشان می‌دهد که ائتلاف سعودی روی بحرانی کردن اوضاع انسانی و فاجعه‌آمیز بودن آن تمرکز کرده و از راه دریایی و هوایی مانع ورود کمک‌های بشردوستانه به یمن به بهانه کمک‌های تسلیحاتی می‌شود. در این گزارش‌های سری آمده است که کشتی‌های ائتلاف سعودی یکی از کشتی‌های حامل کمک‌های انسان دوستانه و کالاهای تجاری را قبل از آنکه به بنادر یمنی برسد، بازگرداندند؛ با وجود اینکه مهر تائید سازمان ملل را داشت و این نهاد بین‌المللی تائید کرده بود که کشتی خالی از هرگونه سلاحی است.
گزارش‌های سری حاکی از آن است که عربستان از ورود هفت کشتی حامل مواد غذایی و دارو به یمن در مدت سه ماه جلوگیری کرده بود، تا اینکه کمک‌های اولیه فاسد شدند. در یکی دیگر از گزارش‌ها آمده است که ائتلاف سعودی همچنین مانع ورود چهار کشتی نفتی حامل ۷۱ تُن سوخت یعنی معادل ۱۰ درصد از نیازهای ماهانه یمن شد.
این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این گزارش نوشت که سازمان ملل متحد تلاش می‌کند تا جلوی گسترش بیماری وبا را بگیرد.

کد مطلب: 105554
 
Share/Save/Bookmark