میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹
 
 
اهداف یک کمک
روابط نظامی میان آمریکا و سعودی این روزها ابعاد جدیدتری گرفته است که محور آن را نیز تایید...

روابط نظامی میان آمریکا و سعودی این روزها ابعاد جدیدتری گرفته است که محور آن را نیز تایید فروش تسلیحات به این رژیم تشکیل می‌دهد. در ادامه کمک‌های آمریکا به عربستان سعودی در جنگ یمن، وزارت خارجه و پنتاگون این کشور با ارائه تسلیحات و کمک نظامی تازه به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار به ریاض موافقت کرده است. وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون روز سه شنبه اعلام کردند که عربستان سعودی می‌تواند ۱۵۳ تانک آبراهامز از آمریکا بخرد؛ قراردادی که ارزش آن ۱.۲ میلیارد دلار است.از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا موافقت خود را با دو قرارداد دیگر با عربستان سعودی شامل ۲۰۰ میلیون دلار کمک آموزشی و همچنین ۱۵۵ میلیون دلار سلاح‌های تیربار (Gatling guns) اعلام کرده است.
در باب چرایی این رفتار آمریکا دیدگاه‌های متعددی مطرح است. برخی بر این عقیده‌اند که این اقدام آمریکا از یک سو جنبه انتخاباتی دارد تا دموکرات‌ها بتوانند نظر لابی عربی و نیز کارخانه‌های اسلحه سازی را جلب نمایند. نکته دیگر آنکه آمریکا به دنبال ایجاد رقابت تسلیحاتی در میان کشورهای عربی است چنانکه فرانسه نیز در حال فروش جنگنده به کویت است. رویکرد آمریکا به فروش تسلیحات به سعودی برگرفته از دو اصل یک ادامه جنگ یمن و نسل کشی مردم این سرزمین و دوم ارسال این تسلیحات برای تروریست‌ها در سوریه است. آمریکا باردیگر برای حمایت از تروریست‌ها به گزینه‌های حاشیه‌ای روی آورده که عربستان و اردن از آن جمله هستند. جالب توجه آنکه آمریکا برای توجیه این رفتار خود به ایران هراسی می‌پردازد و ادعا می‌کند کشورهای عربی برای مقابله با ایران به خرید روی آورده‌اند. نکته دیگر آنکه آمریکا با فروش تسلیحات به سعودی ، و ادعای تهدید امنیت صهیونیست‌ها افزایش کمک نظامی به صهیونیست‌ها از ۳ تا ۵ میلیارد دلار را توجیه می‌کند.
آنچه در برآیند رفتاری آمریکا مشاهده می‌شود آن است که این کشور رسما در حال تشدید بحران در منطقه است چرا که تیغ را در دست زنگی مست داده که جز جنایت و توحش هیچ چیز دیگری نمی‌داند. نکته بسیار مهمی که در این معامله باید در نظر داشت آن است که این معامله نه برگرفته از قدرت سعودی بلکه برگرفته از شکست‌های سنگین آن در معادلات منطقه بویژه در یمن است بگونه‌ای که ارتش و کمیته‌های یمن، در خارج از مرزهای شمالی این کشور، میدان نبرد را از صنعا به عمق خاک عربستان سعودی منتقل کرده‌اند .برآیند تحولات نشان می‌دهد که آمریکا از یک سو به دنبال سرکیسه کردن سعودی است و از سوی دیگر سعی در ادامه بحران در منطقه دارد تا در لوای آن اهداف خود را که همانا نابودی سراسری منطقه برای رفتن به زیر سلطه آمریکاست را محقق سازد.

کد مطلب: 96607
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark