میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
نهادهای انتخاباتی از عدم تقلب و ترامپ از ۲.۷ میلیون رای تقلبی می‌گویند
آمریکا همچنان درگرداب پسا انتخابات

شعله‌های جنگ قدرت همچنان میان نامزدهای انتخابات آمریکا زبانه می‌کشد چنانکه از یک سو نهادهای انتخاباتی آمریکا از عدم تقلب می‌گویند و ترامپ ادعای ۲.۷ میلیون رای تقلبی را مطرح کرده است.
به رغم گذشت ده روز از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنان نزاع‌ میان نامزدهای انتخابات برای معرفی خود به عنوان پیروز انتخابات ادامه دارد چنانکه در یک سوی معادله بایدن و همراهان دموکرات وی ادعای پیروزی سر داده و خواستار پایان سیرک ترامپ شده اند و از سوی دیگر ترامپ و هوادارانش بر ادعای تقلب تاکید و خواستار پایان ادعای ساختگی پیروزی بایدن شده‌اند. روندی که با موضع گیری جناحی رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی ابعاد ابهام آمیز بیشتری گرفته است.
چند نهاد مسئول در برگزاری و نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بیانیه ای مشترک اعلام کردند به هیچ گونه مدرکی دال بر تغییر آراء، مفقود شدن آنها یا نفوذ در سامانه انتخاب دست نیافته اند.
این بیانیه در حالی منتشر می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در جدیدترین ادعای خود مبنی بر «تخلف» انتخاباتی بخشی از گزارش شبکه «او ای ان ان» (OANN) را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد.در گزارش این شبکه خبری نزدیک به دونالد ترامپ ادعا شده است که دستگاه‌های رای گیری در سراسر آمریکا دو میلیون و ۷۰۰ هزار رای متعلق به او را حذف کرده اند. رئیس جمهوری کنونی آمریکا از چند ماه پیش در نشست های خبری و همچنین صفحه توئیترش به شبکه «او ای ان ان» بیش از شبکه «فاکس نیوز» علاقه نشان می داد. روندی که پس از برگزاری انتخابات هفته گذشته تشدید شده و دونالد ترامپ به انتقاد علنی از شبکه «فاکس نیوز» روی آورده است.مقام‌های ایالت پنسیلوانیا نیز ادعای اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تغییر ۲۲۱ هزار رای متعلق به او در این ایالت را رد کردند.برخی رسانه‌های دیگر مانند «سی‌ان‌ان» هنوز ۱۱ رأی الکترال ایالت «آریزونا» را به بایدن اختصاص نداده‌اند و بر همین اساس آرای الکترال بایدن را ۲۷۹ رأی اعلام کرده‌اند. آسوشیتدپرس هنوز برآورد نهایی خود از پیروز انتخابات در ایالت‌های «جورجیا» (۱۶ رأی الکترال) و «کارولینای شمالی» (۱۵ رأی الکترال) اعلام نکرده است.
در ایالت جورجیا بر اساس شمارش ۹۹ درصد آرا، جو بایدن با ۰.۲ درصد اختلاف از ترامپ پیش افتاده است. در ایالت کارولینای شمالی با شمارش ۹۹ درصد آرا ترامپ تقریباً ۱.۵ درصد از بایدن پیشی گرفته است. سخنگوی کاخ سفید گفته رئیس‌جمهور آمریکا سکوت پساانتخاباتی خود را در زمان مناسب خواهد شکست.
سندرز سناتور آمریکایی از ریاکاری وزیر خارجه کشورش درباره موعظه سایر کشورها در خصوص احترام به دموکراسی در بحبوحه بحران انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا انتقاد کرد.
از سوی دیگر دادستان کل ایالت آریزونا ضمن بی‌اهمیت شمردن شکایت ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا علیه نتایج انتخابات، احتمال پیروزی وی در این ایالت را ضعیف دانست.طبق ادعای شبکه‌ «سی‌ان‌ان»، وزارت خارجه آمریکا اجازه دسترسی جو بایدن و تیم انتقالی او به پیام‌های ارسالی رهبران خارجی برای این نامزد انتخابات را نمی‌دهد.
در ادامه جوسازی‌های جهانی رئیس‌جمهور آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی خواستار منع سرمایه‌گذاری در چندین شرکت چینی به بهانه مرتبط بودن آنها با ارتش چین شد.وزارت امور خارجه چین نیز در مقابل، پیروزی نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت.وزیر خارجه آمریکا در ادامه سیاست‌های تنش‌زای این کشور در ارتباط با تایپه و دخالت در امور داخلی چین، مدعی شد تایوان بخشی از چین نبوده و تاکید کرد تعهدات واشنگتن در قبال تایوان دو حزبی است.خبر دیگر از آمریکا اینکه بر اساس بیانیه منتشر شده توسط ستاد نامزد دموکرات‌ها، «رونالد کلاین» مشاور دیرینه بایدن و مسئول دفتر وی در دولت پیشین آمریکا، به عنوان گزینه تصدی سمت ریاست کارکنان کاخ سفید در دولت آتی بایدن انتخاب شده است.آنتونی فائوچی مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا با پیشنهاد مشاور پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درخصوص اعمال قرنطینه چند هفته‌ای در این کشور مخالفت کرد.
در این میان سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا از رئیس‌جمهور مستقر این کشور خواستند که روند انتقال قدرت و دسترسی تیم انتقالی نامزد حزب دموکرات در انتخابات به گزارش‌های اطلاعاتی از دستگاه‌های امنیتی را تسهیل کند.
گروهی متشکل از بیش از ۱۵۰ مقام امنیتی و دیپلمات پیشین آمریکا در نامه‌ای، درخصوص تأخیر در روند انتقال قدرت به «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات و پیروز احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری هشدار دادند.به نوشته نشریه «پولیتیکو»، این مقامات پیشین که در دولت‌های مختلف دموکرات و جمهوری‌خواه فعالیت داشته‌اند، خطاب به اداره خدمات عمومی نوشتند، بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب و «کامالا هریس» به عنوان معاون او باید دسترسی به اطلاعات «لازم برای پیشبرد مسائل امنیت ملی نظیر جلسات روزانه و تصمیمات غیرقطعی درخصوص استفاده احتمالی از نیروهای نظامی» را داشته باشند.

کد مطلب: 116075
 
Share/Save/Bookmark