میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
در واکنش یمنی‌ها به ادعای سعودی مبنی بر رویکرد به مذاکره مطرح شد
توقف تجاوز و محاصره یمن آغاز راه صلح
توقف تجاوز و محاصره یمن آغاز راه صلح
 

همزمان با ادعای سعودی مبنی بر استقبال از روند سیاسی، رئیس ستاد مشترک ارتش یمن ضمن تأکید بر اینکه یمن سلاح‌هایی در اختیار دارد که می‌تواند وعده‌هایش را عملی کند، اعلام کرد اگر ائتلاف متجاوز خواهان صلح است ابتدا حملاتش را متوقف کند.
«محمد عبدالکریم الغماری» رئیس ستاد مشترک ارتش یمن در گفت‌وگویی با روزنامه «الیمن الجدید» اعلام کرد، یمن آماده ورود به جنگ طولانی مدت است اگر دشمن این را می‌خواهد. وی افزود: مسیر صلح از توقف حملات و رفع محاصره آغاز می‌شود و جدی بودن دشمن (برای صلح) باید در عمل آشکار شود نه در حرف.
الغماری تصریح کرد، یمن سلاح‌های بازدارنده‌ای در اختیار دارد که می‌تواند وعده‌های خود به ملت و تهدیداتش خطاب به نیروهای متجاوز را عمل کند. اگر ائتلاف متجاوز به حملات خود ادامه دهد باید آماده دریافت ضربات نظامی دردآورتر باشد. وی در ادامه گفت: هر چه تجاوز ادامه پیدا کند عملیات‌های نظامی-دفاعی مشروع ما نیز ادامه پیدا خواهد کرد، اهداف ما متنوع خواهد شد و نقشه (بانک) اهداف توسعه پیدا خواهد کرد تا شامل چیزهایی شود که دشمن تصور آن را هم نمی‌کند. الغماری ادامه داد: موضع ما تغییر نکرده و تغییر نمی‌کند ما از کشور خود دفاع می‌کنیم و این حق مشروع ماست، آنچه در توان داریم برای احقاق این حق به کار خواهیم بست.
رئیس ستاد مشترک ارتش یمن تأکید کرد: دشمن به کارشناسان بیشتر و سامانه‌های دفاعی جددی نیاز ندارد زیرا چیزی بیشتر از عملکرد سامانه‌های دفاعی سابق عایدش نمی‌شود، سلاح‌های آمریکایی و انگلیسی بیشتر هیچ حمایتی برای سعودی فراهم نمی‌کنند.وی ادامه داد، دولت آمریکا با اعزام کارشناسان، فرستادن سامانه‌ها و سلاح اموال سعودی را بر باد می‌دهد ، طولانی شدن حملات، هدفی آمریکایی-اسرائیلی است و اهدافی غیر اعلام نشده‌ای هم وجود دارد که مربوط به خود سعودی است. الغماری تأکید کرد، عملیات نصر من الله تأکید کرد که یمن برای پاسخ به هر تجاوزی آماده است و می‌تواند با عملیات‌های نظامی خود به دشمن ضربه وارد کند، دشمن در نتیجه شکست‌ها در مرحله ناامیدی قرار دارد. در عملیات نصر من الله از سلاح‌های راهبردی استفاده شده که هنوز درباره آن اطلاع‌رسانی نشده است.الغماری سپس اعلام کرد: سعودی خواستار یمنی وابسته و تابع است تا «مزدوران، خیانتکاران و فاسدان» بر آن حکومت کنند و سیاست‌هایش را اجرا کنند اما به ائتلاف متجاوز می‌گوییم زمان آن رسیده که دست از سر یمن بردارید به واقعیت و وضع جدید یمن اذعان کنید. طی روزهای گذشته «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع این کشور از طرح پیشنهادی صلح صنعا به صورت ظاهری استقبال کرده‌اند اما حملات به یمن ادامه دارد.
خبر دیگر آنکه یمنی ها در استان الحدیده در اعتراض به توقیف کشتی های حامل غذا و سوخت توسط متجاوزان سعودی، دست به تظاهرات گسترده ای زدند. از سوی دیگر ارتش و کمیته های مردمی یمن مواضع مزدوران سعودی در «الجوف» را هدف حمله خمپاره ای قرار داده و شماری از آنها را به هلاکت رساندند. بر اساس این گزارش، نیروهای یمنی به تازگی عملیات جدیدی را علیه مزدوران سعودی ترتیب داده اند. از سوی دیگر سخنگوی وزارت بهداشت یمن هشدار داد، در صورت ادامه توقیف کشتی‌های حامل مشتقات نفتی، بخش خصوصی خدمات پزشکی با فاجعه روبرو خواهد شد و صدها هزار بیمار جان خود را از دست می‌دهند.
«یوسف الحاضری» سخنگوی وزارت بهداشت یمن اعلام کرد، در صورتی که ائتلاف متجاوز به ممانعت از ورود کشتی‌های حامل سوخت به یمن ادامه دهد ۹۰۳ مرکز پزشکی خصوصی با فاجعه بهداشتی روبرو خواهند شد. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی یمن «سبا»، وی افزود: تعداد تأسیسات بهداشتی بخش خصوصی که از نبود مشتقات نفتی خسارت دیده‌اند ۱۸۳ بیمارستان، ۱۶۵ درمانگاه و ۵۵۵ مرکزی پزشکی است.الحاضری تأکید کرد، در سایه ادامه حملات و محاصره یمن، بخش خصوصی در حال حاضر به ۶۰ درصد مردم خدمات پزشکی ارائه می‌دهد.وی افزود، ادامه توقیف کشتی‌های حامل مشتقات نفتی به معنا اعدام صدها هزار بیمار از زن، مرد و کودک است.

کد مطلب: 111106
 
Share/Save/Bookmark