میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
دوره گردی نماینده ویژه آمریکا در منطقه غرب آسیا
کاخ سفید کم آورده!
کاخ سفید کم آورده!
 

دوره گردی نماینده ویژه آمریکا در منطقه غرب آسیا در حالی صورت گرفته است که برایان هوک برای همراه کردن برخی کشورها نظیر سعودی، بحرین و امارات برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به هر ابزاری متوسل شده است.
تدوین پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی جهت تحریم دائمی ایران در حوزه تسلیحات و ارائه آن به شورای امنیت سازمان ملل متحد، تازه‌ترین تلاش کاخ سفید برای اعمال فشار حداکثری بر تهران است؛ توطئه‌ای که از دید بسیاری از ناظران به دلیل قانون‌شکنی‌های آشکار این کشور و مخالفت چین و روسیه به عنوان دو عضو برجام و برخوردار از حق وتو با چالش‌هایی جدی مواجه‌است.
به تازگی نیز شورای امنیت سازمان ملل از سوی مقامات کاخ سفید هدف‌گذاری شده و آمریکا با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به این نهاد در صدد مانع‌تراشی بر سر پایان‌یابی محدودیت‌های تسلیحاتی ایران برآمده‌است؛ پیش‌نویسی که از نگاه ناظران همانند قطعنامه شورای حکام با مخالفت چین و روسیه مواجه خواهد شد با این تفاوت که مسکو و پکن در شورای امنیت از حق وتو برخوردارند.
در این میان دوره گردی نماینده ویژه آمریکا در سفر به عربستان و امارات و سرزمین های اشغالی نیز مزید بر علت شده تا مسیر کارشکنی علیه جمهوری اسلامی ایران را هموارتر کنند؛ چنانچه برایان هوک دیروز در فلسطین اشغالی با نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس دیدار کرد.
بنیامین نتانیاهو در ابتدای دیدار با برایان هوک از اظهارات بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیوینستی و نخست وزیر گردشی این رژیم انتقاد کرد و گفت: ما صحبتهایی درباره برخی از موضوعات واقعا مهم داریم اگرچه این موضوعات درباره کرونا نیستند.
گانتز هم در دیدار با یک هیاتی آمریکایی شامل نماینده ترامپ در مذاکرات سازش ضمن مخالفت با ضرب الاجل اعلام شده قبلی نتانیاهو درباره آغاز اجرای طرح اشغال کرانه باختری گفته بود که از نظر او مقابله با کرونا و کاهش نرخ بیکاری اولویت‌های مهمتری هستند.
نتانیاهو در نشست خبری مشترک با برایان هوک مدعی شد: ایران به برنامه مخفی خود برای ساختن سلاح‌های اتمی ادامه می‌دهد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین ادعا کرد: اسرائیل هر انچه که لازم باشد انجام می‌دهد و مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد. وی در این دیدار از مواضع آمریکا و استراتژی فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه ایران تمجید کرد و مدعی شد، تهران تلاش کرد که واشنگتن را مرعوب کند اما عزم آمریکا این تلاش‌ها را از بین برد. نتانیاهو در این نشست خبری خواستار افزایش تحریم‌ها علیه ایران شد و مدعی شد که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، به افزایش تحریم‌ها نیاز است.
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از حمله تروریستی ۱۳ دی ماه سال گذشته واشنگتن در بغداد و شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی تمجید کرد. نتانیاهو همچنین اعلام کرد که رژیم صهیونیستی هر کاری لازم باشد برای اطمینان از عدم توسعه نفوذ و حضور ایران در سوریه انجام خواهد داد.
بعد از سخنان نتانیاهو، برایان هوک هم در اظهاراتی به تکرار اتهام‌زنی‌ها علیه ایران پرداخت و همچنین گفت که آمریکا و اسرائیل درباره ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اتفاق نظر دارند نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در روزهای اخیر بارها درباره تلاش واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران سخن گفته است، در فلسطین اشغالی ادعا کرد، در صورت لغو تحریم تسلیحاتی ایران، تسلیحات بیشتری به دست «تروریست‌ها و نواب منطقه‌ای» ایران خواهند رسید.
هوک که از زمان تصدی منصب نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به وارد کردن انواع اتهام‌زنی‌ها و رایزنی‌های ضد ایرانی مشغول بوده است، در حضور نتانیاهو ایران را اینطور خطاب کرد: بزرگ‌ترین حامی یهودستیزی و تروریسم نه تنها در خاورمیانه بلکه در سراسر جهان. ادعای مقام‌های آمریکایی و همچنین رژیم صهیونیستی درباره یهودستیزی ایران در شرایطی مطرح شده که اقلیت یهودی ساکن ایران ضمن در اختیار داشتن اماکن مذهبی خاص خودشان، در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند.
سیامک مره‌ صدق نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی پیشتر در گفت‌‌وگویی با دویچه‌وله هر گونه یهودستیزی در ایران را رد کرد و به این رسانه گفت، ایران نه مخالف یهودیان بلکه مخالف صهیونیسم است و وضعیت هم‌کیشان یهودی در داخل ایران حتی از کشورهای اروپایی نیز بهتر است
پیش از این نیز معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در دیدار روز یکشنبه خود با برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به اظهاراتی ضد ایرانی پرداخت و مدعی شد که تهران به فعالیت‌های تخریبی در منطقه می‌پردازد.
چند روز پیش کلی کرفت، نماینده آمریکا در سازمان ملل و برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران در خصوص قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران توضیحاتی را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کردند.
در همین خصوص برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران اخیرا در مصاحبه‌ای با روزنامه «نشنال» گفته است: «بسیار مهم است که کشورهای منطقه یک صدا از شورای امنیت سازمان ملل بخواهند تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود. این اقدامی صحیح و لازم است.
برایان هوک؛ در ریاض در نشست خبری مشترک با «عادل الجبیر»؛ وزیرمشاور عربستان در امور خارجی بر ضرورت فشارها بر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. در نشست خبری مشترک مقامات آمریکایی و سعودی در ریاض، دو طرف همچنین بر اهمیت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند و هشدار دادند که اجازه نخواهند داد که ممنوعیت تحریم تسلیحاتی ایران به پایان برسد. در این نشست همچنین عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان از همکاری ریاض با واشنگتن در زمینه تحریم تسلیحاتی ایران خبر داد و مدعی شد: جامعه جهانی باید ممنوعیت های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند زیرا اگر این محدودیت ها برداشته شود رفتار آن خصمانه تر خواهد شد.
نکته جالب توجه اینکه آمریکا و بحرین نیز در بیانیه‌ای مشترک خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل شدند.
در این بیانیه ادعا شده که ایران از طریق فراهم کردن تسلیحات برای گروه‌های تروریستی ثبات در بحرین را با چالش مواجه کرده است.آمریکا و بحرین در این بیانیه مشترک مدعی شدند که تحریم، ابزار مهمی برای مقابله با اقدام ایران برای تامین سلاح برای گروه‌های وابسته به خود در منطقه است و شکست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، ثبات کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.

کد مطلب: 114293
 
Share/Save/Bookmark