میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
فاز جدید بحران سیاسی آمریکا با انتخابات ویرجینیا و سرکوب تظاهرات هواداران ترامپ آغاز شد
از ادعای تقلب تا قشون کشی خیابانی
از ادعای تقلب تا قشون کشی خیابانی
 

بحران سیاسی آمریکا همچنان ادامه دارد چنانکه تاکید ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات سنا در ویرجینیا و تظاهرات هواداران ترامپ در واشنگتن که با سرکوب‌گری پلیس همراه بود، فاز جدید این بحران را رقم زده است.
چهره بی نقاب آمریکا هر روز آشکارتر می‌شود بگونه‌ای که از زمان برگزاری انتخابات در آبان ماه، هر روز جهان شاهد ابعاد جدیدی از جنگ قدرت و البته عدم اجرای اصول دموکراسی در این کشور است. در ادامه روند بحران مذکور در آستانه تایید نتیجه انتخابات آمریکا در کنگره به نفع بایدن، طرفداران ترامپ در واشنگتن به دعوت او حاضر و در جریان اعتراضات با پلیس درگیر شدند.طرفداران ترامپ با پلیس واشنگتن در مقابل کاخ سفید درگیر شدند. صحنه‌ای که انتظار می‌رود پایتخت آمریکا در ساعات آینده و بعد از حضور قانون‌گذاران آمریکایی در ساختمان کنگره برای تایید شکست «دونالد ترامپ» و پیروزی «جو بایدن» در انتخابات هم شاهدش باشد. پیشتر رئیس‌جمهور آمریکا طرفدارانش را به حضور در واشنگتن و مراکز ایالت‌های خود در اعتراض به نتیجه انتخابات در روز ششم ژانویه تشویق کرده بود.در جلسه کنگره، پیروزی بایدن با ۳۰۶ آراء الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ آراء الکترال مورد تأیید قرار می‌گیرد اما برخلاف سالهای گذشته که فرایند تأیید پیروزی رؤسای جمهور جدید آمریکا در جلسه کنگره به صورت آرام برگزار می‌شد، امسال این جلسه توجهات زیادی را به خود جلب کرده است زیرا ترامپ نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره در مجلس نمایندگان و سنا آمریکا را تحت فشار قرار داده تا با نتایج آراء الکترال کالج (مجمع گزینندگان) در چندین ایالات کلیدی آمریکا مخالفت کنند.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور آمریکا با رد گزارش اخیر نیویورک‌تایمز به عنوان «اخبار جعلی» بار دیگر مدعی شد که با معاون خود کاملاً توافق دارند که وی برای جلوگیری از تأیید پیروزی بایدن در کنگره قدرت عمل دارد. «دونالد ترامپ» گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در ارتباط با عدم توانایی «مایک پنس» معاون ترامپ برای جلوگیری از فرایند تأیید نتایج الکترال کالج (مجمع گزینندگان) در جلسه کنگره و به معنای دیگر تأیید پیروزی بایدن را تکذیب کرد.طبق گزارش هیل، علیرغم جدیدترین ادعاهای ترامپ درباره اختیارات معاونش برای جلوگیری از تأیید پیروزی بایدن، هنوز مشخص نیست که آیا پنس در حقیقت در این زمینه با ترامپ موافق است یا خیر.
در این میان حزب دموکرات آمریکا در یک کرسی از دو کرسی انتخابات سنا در ایالت جورجیا ادعای پیروزی کرد. در کرسی دوم هم نامزد دموکراتها که از رقیب خود عقب بود پیش افتاد.«رافائل وارناک» دموکرات که ۳۵ هزار رأی از رقیب جمهوری‌خواه خود در دور دوم انتخابات مجلس سنا در جورجیا پیش افتاده، اعلام پیروزی کرد. رئیس جمهور آمریکا مدعی شد در دور دوم انتخابات سنای ایالت جورجیا، حزب دموکرات در حال تقلب برای دستیابی به پیروزی است.ترامپ در پیامی توییتری نوشت: «آن‌ها (دموکرات‌ها) در حال صحنه سازی برای "حجم بالایی از رأی‌دهندگان" علیه نامزدهای جمهوری‌خواه هستند. آیا منتظر نشسته‌اند ببینند چند رأی لازم دارند؟»رئیس جمهور آمریکا کمتر از دو ساعت بعد در پیام دیگری نوشت: «همین حالا چهار هزار برگه رأی پُستی در فولتون کانتی پیدا شد. بفرمایید!» این ادعای ترامپ در حالی صورت می‌گیرد که رسیدن تدریجی برگه‌های رأی پُستی از مناطق مختلف ایالت جورجیا به حوزه‌های شمارش رأی امری طبیعی است.ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نیز پس از آنکه آرای رأی‌دهندگان حضوری شمرده شد، اعلام پیروزی کرد اما اندکی بعد با رسیدن آرای پستی به حوزه‌های شمارش، اکثریت آرا به سمت «جو بایدن» رقیب دموکراتش تغییر کرد و ترامپ مدعی تقلب در انتخابات شد.
از سوی دیگر «اریک ترامپ» پسر رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد، جمهوری‌خواهانی که در جلسه روز چهارشنبه کنگره با اعتراض به نتیجه انتخابات همراهی نکنند، با اتمام زندگی سیاسی خود مواجه خواهند شد.
پسر «دونالد ترامپ» در مصاحبه با «شان هنیتی» مجری «فاکس نیوز» گفت: «فردا چیزهای زیادی درباره کشور به شما خواهیم گفت».

کد مطلب: 116732
 
Share/Save/Bookmark