میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۴
 
 
دل‌سوزی متهمان ردیف اول
عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای ادعای حمله موشکی به ریاض و البته مقابله پدافند این کشور با آن را مطرح کرد...

عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای ادعای حمله موشکی به ریاض و البته مقابله پدافند این کشور با آن را مطرح کرد. در واکنش به این ادعای سعودی، تروئیکای اروپایی با محوریت فرانسه، انگلیس و آلمان، درباره این حمله بیانیه صادر و با عربستان همدردی کردند. این اقدام در حالی از سوی اروپا صورت گرفته است که دو دیدگاه در باب ادعای سعودی مطرح است. از یک سو ائتلاف سعودی بدون آنکه به نوع حمله (پهپادی یا موشکی) اشاره‌ای کرده باشد انصارالله یمن را متهم به انجام این حمله کرد در حالی که سخنگوی نیروهای مسلح یمن در رد این ادعا گفت: نیروهای مسلح یمن طی ۲۴ ساعت گذشته هیچگونه عملیات هجومی علیه متجاوزان نداشته‌اند. از سوی دیگر گروه موسوم به الوِیة الوعد الحق (تیپ‌های وعده حق) عراق در بیانیه‌ای رسماً مسئولیت عملیات در آسمان شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی را بر عهده گرفت. در این میان در بیانیه تروئیکای اروپایی آمده است که شاعه و استفاده از موشک‌ها و پهپادها، امنیت و ثبات منطقه را تضعیف می‌کند؛ امنیت و ثباتی که ما کاملا به آن متعهد هستیم. مجموع این مباحث در حالی صورت می‌گیرد که در باب آن چند نکته قابل توجه است.
نخست آنکه به در طول ۶ سال تجاوز سعودی به یمن، جریان مقامت و ارتش یمن توانسته‌اند که موازنه قدرت را چنان طراحی نمایند که مسئولیت تمام اقدامات خود را بپذیرند و رسما آن را اعلام کنند چنانکه هرگونه تحرک نظامی و موشکی علیه سعودی رسما اعلام و حتی تصاویر آن منتشر شده است.
بر این اساس ادعای اینکه یمن مسئولین حملات بوده است امری واهی است و صرفا بهانه‌ای برای تویجه جنایات سعودی در یمن است. دوم آنکه اروپا درباره گسترش استفاده از موشک و پهپاد ابراز نگرانی کرده است. این سوال مطرح است که زمینه ساز ایجاد گروه‌های شبه نظامی کدام کشورها بوده‌اند ؟ رقابت تسلیحاتی را کدام کشورها در منطقه به راه انداخته‌اند؟ زمینه ساز بحران و ناآرامی در منطقه کدام کشورها بوده‌اند؟ نگاهی واقع بینانه به تحولات منطقه نشان می‌دهد که آمریکا و کشورهای اروپایی همچن آلمان، فرانسه، انگلیس در کنار رقبایی همچون چین و روسیه برای منافع اقتصادی زمینه ساز تبدیل منطقه به انبار باروت شده‌اند. در این میان غرب برای ایجاد بی ثباتی مدیریت شده در منطقه گروه‌های تروریستی را ایجاد کرده که بر میزان بحران‌ها افزوده است. بر این اساس سه کشور اروپایی اگر واقعا به دنبال ثبات در منطقه و جهان هستند به جای ابراز نگرانی در قبال ادعای سعودی، باید به سیاست‌های بحران‌ساز خود در منطقه پایان داده که عدم همراهی با تروریسم اقتصادی و امنیتی آمریکا و عدم حمایت از جنایات سعودی و صهیونیستی گامی مقدماتی در تحقق این امر خواهد بود. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 116930
 
Share/Save/Bookmark