میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
گروه‌های عراقی نسبت به عدم اجرای مصوبه پارلمان به واشنگتن هشدار دادند
مقاومت نظامی برای اخراج آمریکا
مقاومت نظامی برای اخراج آمریکا
 

در کنار بسیاری از گروه‌ها و جریان‌های عراقی، معاون دبیر کل جنبش النجباء عراق با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی حق بزرگی بر گردن عراق دارد، گفت اگر دولت عراق نتواند نظامیان بیگانه را از خاک این کشور اخراج کند گروه‌های مقاومت عراق ظرف مدت کوتاهی این هدف را محقق می‌کنند.
«نصر الشمری» معاون دبیر کل جنبش مقاومت اسلامی النجباء (از گروه‌های الحشد الشعبی) عراق گفت در صورتی که تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه عملی نشود، ملت عراق راه مقاومت را انتخاب خواهد کرد.وی با تاکید بر اینکه تصمیم اخراج نیروهای بیگانه از خاک عراق نیازی به مجوز پارلمان ندارد، گفت: «ائتلاف بین‌المللی به درخواست دولت عراق وارد این کشور شد و می‌تواند با یک نامه دولت اخراج شود».وی افزود: «درعین حال مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از عراق تنها تصمیمی است که به دور از مسائل قومی-مذهبی اتخاذ شد».
این مقام جنبش النجباء عراق گفت: «هیچ انسان عاقلی حضور کشوری بیگانه که سلطه خود را بر کشوری دارای حاکمیت مستقل تحمیل کرده است، نمی‌پذیرد... اگر اخراج نیروهای بیگانه از عراق اتهام است، عیبی ندارد این برای ما و فرزندان و نوه‌های ما افتخار است».الشمری موضع همه گروه‌های مقاومت درباره پایان دادن به حضور نیروهای بیگانه در عراق را یکپارچه توصیف کرد و گفت: «آمریکا باید به حاکمیت کشورها و تصمیم‌های ملت‌ها احترام گذارد و تسلیم باشد».وی با بیان اینکه عراق هرگز نمی‌پذیرد که تحت سلطه هیچ کشوری باشد، گفت: «اگر تصمیم‌های پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه عملی نشود، این چراغ سبزی برای آغاز عملیات مقاومت [نظامی] تلقی خواهد شد».الشمری با تاکید بر اینکه الحشد الشعبی هیچ گاه به اندازه بعد از شهادت «ابومهدی المهندس» فرمانده خود متحد و مقاوم نبوده است، گفت: «شهادت او هرگز به معنای پایان الحشد الشعبی و نقش آن در منطقه نیست». پارلمان عراق روز یکشنبه ۱۵ دی دو روز بعد از اقدام تروریستی آمریکا با برگزاری جلسه‌ای درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج همه نیروهای خارجی رأی داد. همچنین کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق از تحرک بغداد برای محاکمه دولت آمریکا در دادگاه‌های بین‌المللی به اتهام ارتکاب جنایات کشتار جمعی در عراق خبر داد. «احمد الکنانی» عضو کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق، دیروز از تحرک عراق در عرصه بین‌المللی برای بازخواست آمریکا «برای جنایاتش در عراق که در رده جنایات کشتار جمعی است»، خبر داد. وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: آمریکا از سال ۲۰۰۳ تاکنون، مرتکب وحشیانه‌ترین جنایات در عراق شده که جنگ عراق، ماجراهای زندان ابوغریب، میدان النسور و ورود داعش از جمله این جنایات است و آخرین تجاوز آنها نیز هدف قرار دادن رهبران الحشد الشعبی است که همگی در مجموعه جنایات کشتار جمعی می‌گنجد. این نماینده عراقی گفت: کلیه جنایاتی که آمریکا در حق ملت عراق مرتکب شده است، مستند است و تحرکاتی آغاز شده است تا آمریکا برای این جنایاتی که در حق عراقی‌ها انجام داده، در دادگاه‌های بین‌المللی بازخواست شود.
«محمد الغبان» رئیس فراکسیون ائتلاف الفتح در پارلمان عراق (به ریاست هادی العامری) گفت که دولت عراق باید تدابیر لازم برای پایان دادن به حضور نیروهای بیگانه در خاک این کشور را به کار گیرد. الغبان گفت: «اگر نیروهای آمریکایی بخواهند مصوبه پارلمان برای خروجشان از عراق را دور بزنند این موضوع به یک هجوم مردمی و درگیری نظامی منجر می شود». خبر دیگر آنکه یک مقام روس، مذاکرات بغداد با مسکو برای خرید سامانه‌های پدافند موشکی پیشرفته را تایید کرد. «الکساندر شِرین» معاون کمیته نظامی پارلمان (دوما) روسیه روز دوشنبه گفت عراق در حال مذاکره با این کشور برای خرید سامانه‌های پدافند موشکی «اس-۳۰۰» و «اس-۴۰۰» است. به نوشته «روس آنلاین» شرین در مصاحبه با خبرگزاری فدرال روسیه، ضمن تایید مذاکرات بغداد با مسکو برای خرید سامانه‌های پدافند موشکی پیشرفته، توضیح داد: «آنها احتمالا فهمیده‌اند که کشوری اشغال‌شده هستند که حقی برای اقدامات مستقل ندارند». خبر دیگر آنکه سفیر عراق در بروکسل در دیدار با دبیر کل ناتو ضمن اعلام مخالفت کشورش با تجاوزها علیه خاک این کشور با او به بررسی همکاری میان بغداد و ناتو در سایه تصمیم دولت عراق برای اخراج نظامیان بیگانه از خاک این کشور پرداخت. سفیر جمهوری عراق در بروکسل در دیدار با دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» بر مخالفت عراق با تجاوزها به خاک خود تاکید کرد.

کد مطلب: 112439
 
Share/Save/Bookmark