داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۰۴
 
 
نیویورک تایمز : احتمال دعوت نمایندگان دولت ایران به جشن روز استقلال آمریکا
روزنامه نیویورک تایمز از احتمال دعوت نمایندگان دولت ایران به جشن های روز استقلال آمریکا در چهارم جولای - 13 تیر - خبر داد.
به گزارش عصر ایران این روزنامه آمریکایی نوشت: "در تازه ترین تلاش اوباما برای بهبود روابط با تهران ، مقامات آمریکایی از احتمال دعوت دیپلمات های ایرانی به جشن های ملی روز استقلال خبر داده اند."
براساس این گزارش جمعه گذشته وزارت خارجه آمریکا یک تلگرام به سفارت خانه ها و کنسول گری های خود در سراسر جهان ارسال کرد و در این تلگرام به آنها اجازه داد که نمایندگانی از دولت ایران و دیپلمات های این کشور را به جشن های روز استقلال دعوت کنند».
به نوشته نیویورک تایمز، مقامات دولت اوباما این اقدام را نشانه دیگری از مجموعه ابتکارات آمریکا برای بهبود روابط با ایران ارزیابی کردند، ابتکاراتی که آخرین آن ، پیام نوروزی اوباما خطاب به ملت ایران بود.
یک مقام دولتی در این رابطه گفت: "این راه دیگری برای ابراز این مساله است که ما در مسیر برقراری رابطه مانعی ایجاد نمی کنیم."
وی افزود: "به علاوه این اقدام نشان دهنده فرصتی است که نباید (از سوی ایرانی ها) به هدر برود."
در همین حال یک مقام دیگر نیز گفت: "در زمانی که آمریکا فعالانه در حال تماس با مقامات ایرانی در هر نقطه ای است (!) دیگر ممنوعیت ها ، معنایی ندارد."
این مقام آمریکایی به طور غیرمستقیم به گفت و گوی «مورد ادعا» میان ریچارد هالبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، با مقامات ایرانی در حاشیه کنفرانس ماه مارس در شهر لاهه هلند اشاره داشت.
نیویورک تایمز درباره خبر دعوت از نمایندگان ایرانی به جشن های چهارم جولای می افزاید: "در آستانه سفر سه روزه هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا به آمریکای لاتین، یک مقام ارشد وزارت خارجه فاش کرد که اجازه انتشار این دعوت نامه ها صادر شده است. هرچند از آنجا که سیاست جدید دولت آمریکا درقبال ایران هنوز علنی نشده مقامات این وزارت خارجه خواستند نامشان فاش نشود."
کد مطلب: 17433
 
Share/Save/Bookmark