میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۱۷
 
 
اوباما و وعده‌هاي اجرا نشده
باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ درحالي وارد کاخ سفيد شد که ادعاي پايان دادن به سياست‌هاي بوش را سر داد. وي مدعي بود که...

باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ درحالي وارد کاخ سفيد شد که ادعاي پايان دادن به سياست‌هاي بوش را سر داد. وي مدعي بود که به دنبال پايان جنگ‌افروزي‌هاي آمريکا در جهان و رويکرد به ديپلماسي مي‌باشد اوباما همواره اين ادعا را نيز داشته که در برابر اقدامات جنگ‌افروزي‌ کنگره نيز خواهد ايستاد و از حق‌وتوي خود بهره مي‌گيرد. براساس قوانين آمريکا رئيس‌جمهور مي‌تواند مصوبات کنگره را که کمتر از دو سوم آرا را کسب کرده باشد وتو و از مرحله اجرا خارج سازد.
با گذشت زمان ادعاهاي اوباما نيز ابعاد جديدتري گرفت از جمله آنکه در تحولات سوريه خط قرمزش استفاده از سلاح شيميايي مي‌باشد و يا اينکه در قبال اوکراين اجازه دخالت به روسيه نمي‌دهد و ثبات و امنيت را به اين کشور باز مي‌گرداند. اوباما همچنين ادعاي بسياري درباره حقوق بشر داشته و حتي مدعي بوده که با متحدان خود نيز مماشات نخواهد کرد. برقراري صلح و ثبات در غرب آسيا با محوريت حل مسئله فلسطين وعده ديگر اوباما بوده است.
اين ادعا در حالي همچنان شاکله رفتاري اوباما را تشکيل مي‌دهد که برآيند رفتاري وي حقايقي مغاير با اين ادعاها را نشان مي‌دهد. به عنوان نمونه وي ادعاي پايان جنگ‌افروزي بوش را داشته حال آنکه در عمل دائما در حال جنگ‌افروزي‌ است و در طول ۷ سال رياست‌جمهوري‌اش هرگز اين سياست محقق نشده است. اعزام نيروي نظامي در قالب استراتژي کوچک نظامي و آموزش نظير آنچه در عراق، افغانستان، ليبي و... روي داده و نيز فروش تسليحات به کشورهايي مانند عربستان براي جنگ‌افروزي در جهان و در نهايت حمايت‌هاي گسترده از گروه‌هاي تروريستي براي استمرار بحران‌هاي جهاني از جمله اين رفتارهاي خلف وعده‌اي اوباما است در باب وتوها هم اين امر را در رفتار اوباما در قبال جمهوري اسلامي ايران و برجام مي‌توان مشاهده کرد اوباما اخيرا در حالي ادعا کرده که طرح کنگره براي افزايش تحريم را وتو خواهد کرد که وي پيش از اين بارها اين وعده را داده بود اما هرگز اجرايي نساخت که امضاي مصوبه کنگره درباره اعمال محدوديت براي اتباع ۳۸ کشور در صورت سفر به ايران نمودي از آن است که آشکارا نقض برجام بوده است در باب خلف وعده‌اي اوباما در حوزه حقوق بشر نيز مي‌توان اشاره داشت که عدم مقابله با کشورهاي عربي نظير عربستان که در يمن در حال کشتار است نمودي از اين رفتار است. با توجه به اين مولفه‌ها و ده‌ها شاخصه ديگر مي‌توان گفت که اوباما مرد بلوف‌هاي عمل نشده است که صرفا براي ژست‌هاي تبليغاتي مطرح مي‌سازند و پشتوانه‌اي براي آنها وجود ندارد.

کد مطلب: 94861
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark