میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
پنهان‌سازی متهم اصلی

بحران شبه‌جزیره کره با رویکرد دو کره به مذاکره در حالی به سمت بهبود در حرکت بود که اعلام توافق میان کره شمالی و آمریکا برای مذاکره و برخی توافقات هسته‌ای زمینه‌ساز امیدهای جدید در شبه‌جزیره شد. براساس توافقات اعلام شده قرار بود کره شمالی بخشی از تاسیسات آزمایش‌های هسته‌ای خود را منهدم و در مقابل آمریکا نیز لغو تحریم‌ها و پایان دادن به نظامی‌گری در شبه‌جزیره را اجرایی سازد.
هر چند که عنوان شده بود اواسط خردادماه دیدار ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برگزار خواهد شد اما خبرهایی از لغو این دیدار منتشر شد که برخی از آن به عنوان بازگشت به نقطه صفر یاد کرده‌اند. نکته قابل توجه آنکه آمریکا این مسئله را به رفتارهای چین نسبت داده و ادعا دارد پکن برای امتیازگیری از آمریکا، کره شمالی را به این اقدام سوق داده است. رئیس‌جمهوری آمریکا معتقد است که دیدارهای اخیر "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی از چین باعث شد تا لحن این کشور ناگهان در مقابل واشنگتن تغییر کند و این علت لغو دیدار سران آمریکا و کره شمالی بوده است. در همین حال مقام‌های ناتو هم گفته‌اند که مواضع کره شمالی پس از دو دیدار تعجب بر انگیز رهبر کره شمالی از چین تغییر کرده است و این سازمان اوضاع را زیر نظارت دقیق دارد.
هر چند که نقش چین در رفتارهای کره‌ شمالی غیرقابل انکار است بویژه اینکه آمریکا با تحرکات اقتصادی و نظامی تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا ایجاد کرده است اما این نوع جوسازی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در باب رویکرد کره شمالی به لغو این دیدار چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه آمریکا باید ضمانت می‌داد که از نظامی‌سازی منطقه خودداری می‌کند در حالی که با برگزاری رزمایش مشترک با کره جنوبی رسما نشان داد انگیزه‌ای برای این کار ندارد. دوم آنکه به رغم ادعای مذاکراتی آمریکا بر گزینه نظامی علیه کره شمالی تاکید می‌کند چنانکه پنس معاون ترامپ صراحت این کشور را تهدید نظامی می‌کند. رویکردی که البته با واکنش تند کره شمالی مواجه و اعلام کرد که برای مذاکره با آمریکا التماس نخواهد کرد.
به اذعان بسیاری از کارشناسان سیاسی و نظامی تحرکات آمریکا در منطقه علیه کره شمالی عملا زمینه‌ساز نگرانی پیونگ یانگ از بدعهدی آمریکا شده بگونه‌ای که حتی احتمال لغو دیدار سران این کشورها وجود دارد. بر این اساس محور و ریشه بحران نه خواسته‌های چین بلکه تحرکات آمریکاست بویژه اینکه پکن ثبات در منطقه را مولفه‌ای مهم برای امنیت اقتصادی و تمامیت ارضی خود می‌داند و این رفتارهای آمریکاست که چین را به واکنش‌های تند وادار می‌سازد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104519
 
Share/Save/Bookmark