میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۴
 
 
از اصرار نجفی به رفتن تا پافشاری شورا برای ماندن
کش و قوس یک استعفا
کش و قوس یک استعفا
 

پیش از ظهر دیروز جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر و شهردار تهران برای بررسی استعفای شهردار برگزار شد که نجفی بار دیگر بر کناره‌گیری تاکید کرد.
محمدعلی نجفی شهردار تهران روز ۲۳ اسفندماه استعفای خود را به شورای شهر پنجم تهران اعلام و دلیل آن را نیز بیماری معرفی کرد. حال پس از ۲۱ روز از آن زمان در ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷؛ اعضای شورای شهر و شهردار مستعفی گردهم آمدند تا در یک جلسه غیررسمی به بررسی این استعفاء بپردازند.
احمد مسجدجامعی در ابتدای این جلسه با حضور در جمع خبرنگاران تنها اعلام کرد که اعضای شورای شهر در طول تعطیلات نوروزی هیچ جلسه هم‌اندیشی نداشتند و این اولین جلسه سال جدید است.
نجفی با وجود اصرار اعضای شورای شهر برای ادامه کار در این جلسه نامه دوم استعفای خود را نیز به شورا ارائه کرد و بار دیگر در این نامه تاکید کرده که دلیل اصلی کناره‌گیری، بیماری است.

ترک جلسه هم‌اندیشی توسط نجفی
حدود یک ساعت از جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا و نجفی نگذشته بود که در خروج باز و شهردار تهران از آن خارج شد. وی پس از خروج از این جلسه به دید و بازدید با مدیران شهرداری در سالن ایران زمین شهرداری تهران پرداخت و به نظر می‌رسد اصرار شورای شهر برای ادامه کار نجفی با نامه دوم وی برای استعفا بی‌حاصل بوده است.
محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر نیز در این زمینه گفت: آقای نجفی دلایل استعفای خود را با تاکید بر بیماری در جلسه مطرح و ساعت ۱۰ جلسه را ترک کردند. اکنون اعضای شورا در حال بحث پیرامون پذیرش یا عدم پذیرش استعفا هستند. در جلسه روز یکشنبه موضوع استعفا را دوباره مورد بررسی قرار می‌دهیم.
به گفته علیخانی برخی از اعضای شورا با استعفا موافق و برخی مخالف هستند.
در همین زمینه مرتضی الویری، یکی دیگر از اعضای شورای پنجم در حاشیه جلسه هم‌اندیشی شورای شهر در اظهاراتی بر خلاف علیخانی از یکپارچگی اعضای شورا برای ماندن نجفی گفت: تمامی اعضای شورای شهر تهران به این مورد تأکید دارند که نجفی باید در سمت خود بماند. بیماری‌ای که درباره نجفی نیز مطرح شده است، یک نوع بیماری عادی است و خیلی‌ها این بیماری را دارند.
وی همچنین با بیان اینکه تاکنون درباره انتخاب سرپرست تصمیمی گرفته نشده اعلام کرد که نه خود و نه محسن هاشمی گزینه‌های شهردرای تهران نیست.
این در حالیست که برخی از کانال‌ها و رسانه‌ها از انتخاب سرپرست برای شهرداری تهران سخن گفته‌اند. مصطفی سلیمی، شهردار منطقه ۳ که در اوایل شهریورماه نیز چند ساعتی سرپرست شهرداری بود، به عنوان کسی نامبرده می‌شود که بار دیگر در این منصب قرار خواهد گرفت. هرچند علی اعطاء سخنگوی شورای شهر تهران با تکذیب خبر انتخاب سرپرست، اعلام کرد: آنچه در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پیرامون انتخاب سرپرست شهرداری مطرح می‌شود، درست نیست.
حسن خلیل‌آبادی دیگر عضو شورای شهر نیز درخصوص انتخاب سرپرست در جلسه دیروز برای شهرداری گفت: بحث سرپرست در جلسه امروز مطرح نشده است. عضو شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که برای شهرداری تهران سرپرست انتخاب می‌کنید، گفت: فعلا نظری نمی‌دهم.
در کنار ادامه اصرار برخی از اعضای شورای شهر تهران برای عدم کناره‌گیری نجفی از شهرداری تهران، برخی از رسانه ها و کانال‌های حامی و منتسب به شهردار نیز تا ساعاتی پس از جلسه هم‌اندیشی نسبت به انعکاس اخبار مربوط به نامه دوم نجفی برای استعفا اکراه داشتند و تنها به بازتاب دید و بازدید عید شهردار با مدیرانش پرداختند. ولی با این وجود به نظر می‌رسد واقعیت رفتن نجفی در شهرداری موضوعی است که حامیانش نیز به تدریج در حال قبول آن هستند.
از سویی کانال محمدعلی نجفی، شهردار تهران هیچ اشاره‌ای به جلسه هم اندیشی با اعضای شورای شهر تهران نکرده؛ درحالیکه پیشتر تمامی اخبار دیدارها وجلسات شهردار در این کانال بلافاصله منتشر می‌شد.
با این وجود مجید فراهانی عضو شورای شهر از بیماری صب‌العلاج نجفی گفته که او را بر آن داشته تا زودتر شهرداری را ترک کند: دکتر نجفی نهایتا با استناد به قضاوت قطعی سه پزشک مختلف درخصوص بیماری صعب‌العلاجشان حاضر به پس گرفتن استعفا نشدند. فارس

کد مطلب: 103791
 
Share/Save/Bookmark