میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
تکرار اتهام زنی برای توجیه دخالت در سوریه
ادعاهای آمریکا بوی شیمیایی گرفت

همزمان با تشدید شکست در حمایت از تروریست‌ها، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای دیروز سوریه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم کرد. وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه عملیات‌های نظامی دولت سوریه در شمال غرب این کشور را رصد می‌کند دمشق را به «از سر گیری استفاده از سلاح‌های شیمیایی» متهم کرده است. 
دولت آمریکا در این بیانیه ادعا کرده دولت «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه در حمله‌ای که ۱۹ مه ۲۰۱۹ در شمال غرب سوریه انجام شده از گاز کلرین استفاده کرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «هنوز در حال گردآوری اطلاعات درباره این حادثه هستیم ولی هشدارمان را تکرار می‌کنیم که اگر رژیم اسد از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند، ایالات متحده و متحدان ما فوراً و به نحو مناسب پاسخ خواهد داد.» این ادعا در حالی مطرح می‌شود که سوریه در سال ۲۰۱۳ در چارچوب توافقی میان آمریکا سلاح‌های شیمیایی خودش را زیر نظارت سازمان منع سلاح‌های شیمیایی یا امحا کرده و یا به خارج از سوریه ارسال کرده است. 
مقام‌های سوری بارها اعلام کرده‌اند که این کشور سلاح شیمیایی در اختیار ندارد. آمریکا و متحدانش پیش از این دو باره به بهانه استفاده از سلاخ شیمیایی در سوریه به اهدافی در این کشور حمله کرده‌اند. اولین بار، فروردین ماه سال ۱۳۹۶ بود که آمریکا به بهانه حمله شیمیایی در «خان شیخون»، به پایگاه هوایی «الشعیرات» ارتش سوریه در در استان حمص حملات موشکی کرد دومین حمله یک سال بعد از حمله اول و در ۲۵ فروردین سال گذشته توسط سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس انجام شد و آنها جمعا ۱۰۰ موشک به سوریه شلیک کردند. در تحلیل این رفتار آمریکا مطرح می‌شود که آمریکا در اجرای سیاست بحران سازی در سوریه ناکام بوده و اکنون با ادعای سوخته شیمیایی بعد جدید این تحرکات را صورت می دهد. آمریکا با ادعای شیمیای علیه سوریه در اصل به دنبال متهم سازی ایران و روسیه است تا ماهیت مبارزه با تروریسم آنها را تحت الشعاع قرار دهد آمریکا با ادعا علیه سوریه به دنبال پنهان سازی حمایتش از تروریست‌ها در عراق و ارایش نظامی جدید برای اشغال بیشتر این کشور است. در همین حال آمریکا با ادعای شیمیایی به دنبال پنهان سازی رسوایی ناکامی تئوری حمله خمپاره ای به منطقه سبز بغداد برای فتنه انگیزی در عراق است خبر دیگر از سوریه آنکه گروههای تروریستی «جبهه النصره، جیش العزه و الحزب الترکستانی» به همراه عناصر «ارتش ملی» -وابسته به ترکیه- به مواضع ارتش سوریه در استان حماه حمله کردند که نیروهای سوری این حملات را دفع کردند.گروههای تروریستی حاضر در محور شمال غربی استان حماه بار دیگر به مواضع ارتش سوریه حمله کردند. خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که این حمله توسط عناصر گروههای تروریستی «جبهه النصره، جیش العزه و الحزب الترکستانی» در محور شهرک «کفرنبوده» صورت گرفت. یک منبع بلندپایه نظامی سوری در توضیح جزئیات این حمله گفت: «با آغاز حمله، نیروهای ارتش سوریه توانستند نفربرزرهی بمب‌گذاری شده را در اطراف کفرنبوده منهدم کنند. پس از این انفجار، حمله شدیدی از سوی صدها عنصر مسلح در محور الهبیط-کفرنبوده آغاز شد».

کد مطلب: 109047
 
Share/Save/Bookmark