میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۶
 
 
ارزیابی کارشناسان از درخواست اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر
فتنه انگیزی‌های سابق فراموش نشود
فتنه انگیزی‌های سابق فراموش نشود
 

در حالی اتحادیه اروپا به تازگی خواستار بازگشایی دفترش در تهران شده که ناظران سیاسی با اشاره به دخالت‌های این اتحادیه در امور داخلی ایران معتقدند؛ سابقه و عملکرد تعدادی از کشورهای اروپایی در ایران در گذشته و حال نافی امنیت ملی ملت ایران است و برای بازگشایی مجدد دفتر اتحادیه اروپا باید همه ملاحظات مد نظر قرار گیرد.
رئیس کمیسیون امنیت ‌ملی و سیاست خارجی مجلس از درخواست جدید اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران خبر داد.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با بیان اینکه اخیراً جلسه‌ای با حضور ۲۶ سفیر کشورهای اروپایی در تهران، در این کمیسیون برگزار شد، گفت: در این جلسه سفیر اتریش که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد و همچنین برخی از سفرای کشورهای اروپایی درخواست بازگشایی دفتر این اتحادیه در تهران را مطرح کردند.
وی تصریح کرد:سفرای کشورهای اعلام کردند چون اتحادیه اروپا در کشورهای مختلف سفیر دارد خواستار این هستیم تا دفتر این اتحادیه در تهران نیز بازگشایی شود.
نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس با بیان اینکه این درخواست مسبوق به سابقه است و اروپایی‌ها خواهان بازگشایی دفتر خود در تهران بوده‌اند، افزود:البته در این راه ملاحظاتی وجود دارد که باید رعایت شود.
رئیس کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: دغدغه‌های موجود که بخشی از آنها امنیتی است را به سفرای کشورهای اروپایی منتقل کردیم که باید در قالب یک پروتکل الحاقی آنها را برطرف کرد.
فلاحت‌پیشه تصریح کرد: در آن جلسه مقرر شد این درخواست سفرای کشورهای اروپایی به مسئولان وزارت امور خارجه منتقل شود که این کار هم انجام شده است.
ناظران سیاسی بر این باورند؛ اتحادیه اروپا شرایط کنونی در ایران را موقعیتی مناسب دیده تا منافع کشورهای اروپایی را تأمین کند.
به هرحال برای بازگشایی این دفتر باید با در نظر گرفتن منافع ملی و عدم اجازه به قدرت‌های خارجی برای مداخله در امور داخلی کشورمان که مطالبه رهبر انقلاب از همه دولت‌ها نیز بوده است، تصمیمات مقتضی گرفته شود.

سابقه فعالیت دفتر اتحادیه اروپا در تهران با دخالت ورزی همراه است
دکتر سیدرضا صدر الحسینی در باره درخواست جدید اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران به سیاست روز گفت: پس از ایجاد اتحادیه اروپا و انسجام این اتحادیه به عنوان یک اتحادیه فعال در امور سیاسی، اقتصادی، مالی، تجاری و اجتماعی مشاهده می‌گردد که دفاتر این اتحادیه در کشورهای مختلف تأسیس و فعالیت نموده است.
وی افزود: دفتر این اتحادیه در ایران نیز در سال‌های گذشته بسیار فعال بود و تلاش می‌کرد بتواند در عرصه‌های مختلف منافع کشورهای اروپایی در ایران را تأمین کند و متقابلاً دولت‌های ایران نیز با نگاهی مثبت به این دفتر تلاش کردند ارتباطات با کشورهای اروپایی را به شکلی جایگزین ارتباط با آمریکا کنند؛ یعنی در حقیقت دولتمردان تلاش می‌کردند عدم ارتباط اقتصادی با آمریکا را توسط این دفتر جبران کنند اما، بعضی از اقدامات این دفتر و کشورهای اروپایی باعث کاهش اعتماد بین ایران و اتحادیه اروپا شد.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: بر این اساس بود که کاهش میزان همکاری نیز بوجود آمد، اما بعضی از مواضع این دفتر در خصوص مسائل حقوق بشری، زنان، محاکم قضایی و بعضی از مسئل فرهنگی و سیاسی با ارزش‌های حاکم بر جمهوری اسلامی ایران تناقض آشکار داشت و حمایت کشورهای اروپایی از کودتای سال ۸۸ و فتنه در هم پیچیده آن سال و تبدیل سفارتخانه‌های بعضی از کشورهای اروپایی به پناهنگاه کودتاگران سبز باعث شد تقابلی جدی بین این دفتر و حاکمیت ایران بوجود آید و آنان با اعتراض ایران را ترک و دفتر را تعطیل کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: پس از گذشت بیش از ۸سال از تعطیلی دفتر اتحادیه اروپا در ایران و تغییر دولت، آنان تلاش کردند دفتر را بازگشایی و فعالیت خویش را از سر گیرند.
به باور صدرالحسینی؛ این درخواست باعث بروز هیجاناتی در کشور شد و معترضین زیادی به شیوه‌های مختلف با این اقدام مخالفت کردند، نماینده‌های مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به افکار عمومی موجود در کشور بازگشایی این دفتر را به تعلیق انداختند اما، اخیراً بار دیگر اتحادیه اروپا تلاش کرد دفتر خود را بازگشایی و فعالیت‌اش را آغاز کند.
وی گفت: به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا تصور می‌کند شرایط کنونی حاکم بر دولت و مجلس در ایران موقعیت مناسبی را فراهم آورده است، تا در پرتو این موقعیت دوباره وارد ایران شده و فعالیت‌های خویش را با در نظر گرفتن منافع کشورهای اروپایی که تصور می‌کنند در شرایط فعلی و خروج آمریکا از برجام به آنان بیش از گذشته نیاز است، تأمین نمایند.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی خاطرنشان کرد: این موضوع مهم باید در مراکز عالی امنیتی و تقنینی مورد دقت قرار گیرد و تصمیم نهایی از طریق وزارت امورخارجه به دفتر اتحادیه اروپا ابلاغ گردد، نباید از خاطر برد که سابقه و عملکرد تعدادی از کشورهای اروپایی در ایران در گذشته و حال نافی امنیت ملی کشور بوده و تصمیم گیری بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا باید با همه ملاحظات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی اجتماعی کشور در نظر گرفته شود.

بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا به صلاح نیست
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی نیز به موضوع درخواست بازگشایی مجدد دفتر اتحادیه اروپا در تهران اشاره و به سیاست روز گفت: سوابق اتحادیه اروپا سوابق مداخله جویانه‌ای است و بطور جدی ناقض استقلال ملت ایران است، بویژه نمایندگان و دفتر این اتحادیه به تجربه این را ثابت کرده‌اند.
وی افزود: آنها این حق را برای خودشان قائل هستند که در امور داخلی جمهوری اسلامی دخالت و حتی فتنه انگیزی کنند و برای حاکمیت ایران نیز احترامی قائل نیستند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: با این پس زمینه اگر با بازگشایی دفتر این اتحادیه موافقت شود در واقع یک عقب نشینی آشکار محسوب می‌شود و پذیرفتیم اتحادیه اروپا باید در امور داخلی کشور و علیه منافع ملی ایران دخالت و فتنه انگیزی کند.
وی یادآورشد؛ وقتی به دفتر اتحادیه اروپا مجوز بازگشایی دوباره دهیم بستن دفتر کار دشواری خواهد بود.
کارشناس مسائل سیاست خارجی با تأکید بر اینکه برخی هنوز در توهم این هستند که اتحادیه اروپا ناجی ایران است، اظهار داشت: این برخی‌ گمان می‌کنند اروپا با آمریکا بخاطر ایران مقاومت خواهد کرد، اما فهم این نکته بدیهی هنوز برایشان سخت است که اروپا، ایران را به آمریکا ترجیح نخواهد داد. وی خاطرنشان کرد: پادویی و خوش رقصی کردن برای غرب مشکلات کشور را حل نخواهد کرد. 


نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 106347
 
Share/Save/Bookmark