میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۶
 
 
خدمت مبنای مشروعیت مسئولین است
در فرهنگ اسلامی و در باورها و اعتقادات مردم ایران، "خدمت" از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است...

در فرهنگ اسلامی و در باورها و اعتقادات مردم ایران، "خدمت" از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، مردم از مسئولین انتظار خدمت صادقانه دارند و مسئولینی که پاک و کارآمد باشند مورد علاقه و محبت عموم مردم هستند.
فلسفه وجودی مسئولین در نظام جمهوری اسلامی خدمت صادقانه و کارآمد به مردم است. واقعیت این است به‌رغم خدمات ارزنده نظام جمهوری اسلامی مردم از عدم کارآمدی دستگاه‌های اجرایی رنج می‌برند، اصولا کسی امید ندارد با رعایت قانون در دستگاه‌های اداری مشکل‌اش به راحتی حل شود، فساد اداری و طولانی بودن فرآیند ارائه خدمات چه در بخش دولتی و چه در بخش قضایی باعث نارضایتی شدید مردم شده است.
چه باید کرد؟ اگر بخواهیم به معنای واقعی به مردم "خدمت" کنیم، الزاماتی را بایستی رعایت کرد.
۱- مسئولین دولتی از رفتار سیاسی، انتخاباتی و تبلیغی دست بردارند، دولت هنوز در فضای انتخابات و ایجاد فضای دوقطبی است، در حالیکه مسئول اول اجرایی کشور رئیس‌جمهور و دولت است که باید پاسخگو باشد، باید برنامه اجرایی خود را برای رونق تولید و ایجاد اشتغال اعلام و عمل کند.
۲- مردم بطور جدی در فضای مجازی و مراکز مختلف از دولت و شخص آقای روحانی مطالبه کنند، برنامه چهار ساله دولت برای حل معضل بانک‌ها، بیکاری فارغ‌التحصیلان، سازماندهی خروجی دانشگاه‌ها، تسهیل امر ازدواج، بالا رفتن نرخ رشد جمعیت و بسیاری از مسایل کلان جمعیت چیست؟
۳- دولتی که این همه شعار در انتخابات داده الان کجای کار است؟ آنهایی که به آقای روحانی رای دادند آیا مطالبه اقتصادی ندارند، آیا معضل اجتماعی ندارند، چرا از ایشان و دولت مطالبه نمی‌کنند؟
به هرحال امروز آقای روحانی به همه ملت ایران چه کسانی که به او رای دادند و چه کسانی که رای ندادند باید پاسخگو باشد، مردم باید مطالبه کنند، نباید اجازه داد فرصت‌ها از دست برود
از سویی مسئولین محترم قوه قضاییه هم رسیدگی به حقوق مردم، کاهش اطاله دادرسی، مبارزه با فساد در قوه قضائیه، رعایت عدالت در سیستم قضایی را جدی بگیرند، واقعیت این است مردم از خدمات قوه قضایی شاکی هستند، این حرف انکار زحمات آقایان نیست ولی در کل مسئولین ما باید بدانند رضایت نسبی عموم مردم از خدمات‌رسانی یک ملاک در حکمرانی اسلامی است، سنجش نظرات مردم و توجه به آن و کاهش روند نارضایتی مردم بسیار مهم است، زیرا اعتماد عمومی ایجاد می‌کند که بزرگترین سرمایه اجتماعی نظام خواهد بود.
نهایت اینکه ملاک مردم برای ارزیابی مسئولین "ارائه خدمت" است، مردم باید این خدمت را احساس کرده و ابراز کنند و این باعث آسایش و آرامش مردم خواهد شد، انشاالله مسئولین به خود بیایند و ناکارآمدی‌های عملکردی را جبران کنند، بی‌شک دوام و استحکام انقلاب، در خدمت به مردم و افزایش سطح رضایت آنهاست.

لطف‌الله فروزنده دهکردی - عضو شورای جبهه نیروهای انقلاب

کد مطلب: 100046
 
Share/Save/Bookmark