میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۹
 
 
پاسخ پهپادی به جنایات ائتلاف سعودی در جنوب یمن
«قاصف» انتقام خون کودکان یمنی را گرفت
«قاصف» انتقام خون کودکان یمنی را گرفت
 

همزمان با تشدید نقض آتش بس از سوی ائتلاف سعودی، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با انجام عملیات پهپاد قاصف موفق در پایگاهی در لحج، تجمع نظامیان وابسته به ائتلاف متجاوز را هدف قرار دادند؛ در بین مجروحان رئیس ستاد مشترک ارتش دولت مستعفی هم دیده می‌شود.
یمنی‌ها در حالی طی هفته‌های اخیر پایبند به آتش بس بوده‌اند که ائتلاف سعودی – آمریکایی به کشتار و ویران سازی این سرزمین ادامه می‌دهد مسئله‌ای که با واکنش یمینی‌ها در قابل عملیات پهپادی همراه بود. در محل یک رژه نظامی در پایگاه «العند» در استان لحج در جنوب یمن صدای انفجاری شدید شنیده شد.دقایقی پس از انتشار خبر، مشخص شد صدای انفجار به دلیل عملیات پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی-اماراتی بوده است. بر اساس گزارش وبگاه «المشهد الیمنی»، در پی این عملیات عبدالله النخعی رئیس ستاد مشترک دولت مستعفی یمن زخمی شد و چند فرمانده بلندپایه نظامی کشته شدند. الاعلام الحربی در یمن اعلام کرد که در پی این حمله تعداد زیادی کشته یا زخمی شدند. این عملیات با پهپاد( قاصف۲ کا ) صورت گرفت.
«صالح الزندانی» معاون رئیس ستاد مشترک ارتش دولت مستعفی یمن، «محمد صالح» رئیس دستگاه اطلاعات دولت مستعفی و «ثابت جواس» از فرماندهان نظامی این دولت، از دیگر مجروحان هستند. در همین راستا شبکه «المسیره» گزارش داد یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن عملیاتی علیه مزدوران در پایگاه العند واقع در جنوب یمن انجام دادند. در این گزارش آمده عملیات مذکور پس از رصد دقیق تحرکات نیروهای متجاوز در داخل پایگاه العند انجام شد. این عملیات با دقت بالایی که داشته منجر به کشته و زخمی شدن دهها نفر شده است.
اما منابع سعودی فقط به کشته شدن پنج نفر از شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف اعتراف کردند. عربستان سعودی از فروردین ۱۳۹۴ با همراهی چند کشور دیگر جنگی همه جانبه را علیه یمن آغاز کرده تا مانع از تشکیل دولت مستقل و غیروابسته به خود در این کشور شود؛ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با موشک و پهپاد جواب این حملات را می‌دهند. در همین حال بتازگی کمپینی در یمن برای مقابله با حضور غیرقانونی امارات در خاک این کشور تشکیل شده که با استقبال سیاستمداران و فعالان سیاسی و مدنی داخل و خارج از این کشور روبه‌رو شده است.
«یاسر الیمانی» از سران حزب «المؤتمر الشعبی العام» (کنگره مردمی) وابسته به «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهوری پیشین یمن از جمله سیاستمدارانی است که با انتشار فایل‌های ویدئویی، این کمپین را آغاز کرد. الیمانی از همه کسانی که مخالف سیاست امارات در یمن هستند خواست که پیوستن خود به این کمپین را اعلام کنند؛ کمپینی که برای مقابله با حضور امارات در یمن از طریق یک اقدام واحد و یکپارچه است. در این میان در پی عملیات پهپادی موفقیت آمیز انقلابیون یمن علیه پایگاه العند و هلاکت شماری از مزدوران وابسته به عربستان، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن طرف‌های درگیر در این کشور را به خویشتنداری فراخواند!
نکته جالب توجه آن است که نماینده سازمان ملل و دیگر مدعیان تلاش برای پایان بحران یمن، هنگام حملات وحشیانه جنگنده‌های متجاوزان سعودی به زنان و کودکان بی‌دفاع و گرسنۀ یمنی، اغلب سکوت اختیار می‌کنند؛ اما زمانی که انقلابیون یمنی در پاسخ به بخشی از تجاوزات ائتلاف سعودی، با امکانات محدود خود به تفنگداران (و نه غیرنظامیان بی‌دفاع) حمله می‌برند، طرفین را به "خویشتنداری" فرا می‌خوانند!
از سوی دیگر رئیس کمیته عالی انقلابی یمن گفت که متجاوزان حملات خود به مناطق مختلف این کشور را تشدید کرده اند.وی افزود: محاصره و تحریم هوایی، عدم پرداخت حقوق‌ها و تعلل در آزادی اسرا همچنان ادامه دارد و آیا مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن از اینها اطلاع دارد؟ الحوثی گفت: ما از ابتدا خواستار آتش بس شده ایم و اکنون توپ در زمین متجاوزان و همپیمانان آنها است.
در این میان معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه آمار و ارقامی از وضعیت اسفبار مردم یمن منتشر و تأکید کرد که بیش از ۲۴ میلیون یمنی نیازمند کمک بشردوستانه هستند. «مارک لوکوک» معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه درباره پایبندی طرفهای یمنی به توافق صلح یمن در سوئد (استکهلم) ابراز خوشبینی کرد اما درباره وضعیت مردم هشدار داد. لوکوک وضعیت یمن را فاجعه‌بار خواند و تأکید کرد که بیش از «۲۴ میلیون یمنی -۸۰ ساکنان- نیازمند کمکهای انسان‌دوستانه هستند».

کد مطلب: 107544
 
Share/Save/Bookmark