داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۱۴
 
 
با تاكيد بر وحدت مسلمانان و مقابله با توطئه‌ دشمنان شيخ الازهر: شيعه و سني دو بال امت اسلام هستند
  با تاكيد بر وحدت مسلمانان و مقابله با توطئه‌ دشمنان  
شيخ الازهر: شيعه و سني دو بال امت اسلام هستند
 
در مواضعي وحدت گرايانه شيخ الازهر ضمن تاكيد بر نقش شيعه در جهان اسلام، وحدت ميان دو بال امت اسلام(شيعه و سني) در زماني که اسلام در هجمه بيگانگان قرار گرفته را يک ضرورت دانست.
همزمان با تشديد تحركات تفرقه افكنانه دشمنان جهان اسلام از جمله سلفي‌ها ، دکتر شيخ احمد الطيب رئيس دانشگاه الازهر مصر با تاكيد بر لزوم مقابله با اين تفرقه افكني‌ها گفت : مذهب شيعه اثني عشري يکي از بزرگترين مذاهب اسلام بوده و پيروان اين مذهب همانند ساير مسلمانان جهان مورد احترام الازهر مي‌باشند.وي در گفت‌وگو با روزنامه "الوطن" کويت تصريح کرد : شيعه و سني دو بال امت اسلام هستند و شيعيان ريشه در تاريخ 1400 ساله اسلام دارند بنابراين نمي‌توان شيعيان را از اسلام جدا دانست.
شيخ الازهر ادامه داد : همانگونه که تعدادي از علماي اهل سنت و طلاب ديني اهل سنت در ايران تحصيل مي‌کنند آمادگي پذيرش طلاب شيعه ايراني در الازهر را داريم و مذاکراتي را نيز با برخي علماي بزرگ شيعه در ايران داشته‌ايم و قدم طلاب ايراني در الازهر را گرامي‌مي‌داريم.لازم به ذکر است اين سخنان در پاسخ به سخنان شيخ احمد بن سعد بن حمدان الحمدان از علماي سلفي وهابي عربستان در چند روز گذشته است وي از الازهر خواسته بود با تکفير شيعيان تکليف جهان اسلام با اين مذهب را روشن کند.
امت اسلامي همواره تاكيد داشته كه رويكرد فراگير علماي بزرگ جهان اسلام بر اصل وحدت مي‌تواند زمينه وحدت مسلمانان و مقابله با توطئه دشمنان را فراهم آورد. امري كه نتيجه آن حل مشكلات جهان اسلام در چارچوب وحدت ميان فرق اسلامي است. در همين حال حزب‌الله لبنان با صدور بيانيه اي نسبت به موضع اخير شيخ الازهر در خصوص حمايت از شيعيان و ضرورت تقويت روابط ميان اهل سنت و شيعيان اعلام کرد: اين مواضع راه را بر هر کسي که مي‌خواهد ميان مسلمانان تفرقه ايجاد نمايد، مي‌بندد. حزب الله با اشاره به اينکه موضع شيخ الازهر تنها راه مبارزه با توطئه دشمنان است،تاکيد کرد: با غنيمت شمردن فرصت، ضمن حمايت از اين موضع، بار ديگر همگان را به تقويت وحدت و يکپارچگي و حمايت از مقاومت با هدف اعتلاي خواسته هاي مردم، حمايت از مقدسات آنها و بازگرداندن بزرگي و عزت، دعوت کنيم.
لازم به ذكر است كه سال گذشته نيز رئيس دانشگاه علوم اسلامي‌الازهر مصر با صدور بيانيه‏اي از فتواي مقام معظم رهبري در تحريم اهانت به صحابه حضرت محمد(ص) و همسران حضرت رسول اکرم(ص) استقبال کرد. الطيب شيخ الازهر همچنين از خداوند خواسته است اين فتوا آغاز خير و ابتداي تلاش جدي براي متحد کردن مسلمانان باشد و به دعوت آنهايي که به غلو يا افراط گرايي و يا فتنه افکني و اختلاف افکني دعوت مي‌کنند، توجهي نشود . شيخ احمد الطيب، شيخ الازهر مصر همچنين گفته بود : ما پشت شيعه نماز مي‌خوانيم و بر خلاف برخي شايعات قرآن دومي‌در ميان شيعه وجود ندارد وگرنه خاورشناسان به دقت اين مسأله را مورد بررسي قرار مي‌دادند و اين طعمه خوبي براي مطالعات آن‌ها مي‌شد.اين شخصيت برجسته مذهبي نخستين وظيفه و ماموريت الازهر را تلاش براي ايجاد وحدت ميان امت اسلامي‌و وحدت كلمه ميان آن‌ها عنوان كرد و براي زيارت هر مكاني كه مسلمانان در آن حضور داشته باشند و بويژه نجف اشرف اعلام آمادگي كرد.
کد مطلب: 67303
 
Share/Save/Bookmark