میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸
 
 
کدام امنیت، کدام اتحاد؟
اعضای شورای همکاری خلیج فارس باردیگر در ریاض گردهم آمدند. وزرای دفاع، خارجه و کشورهای...

اعضای شورای همکاری خلیج فارس باردیگر در ریاض گردهم آمدند. وزرای دفاع، خارجه و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود در ریاض بر لزوم مقابله با "تروریسم" و "مداخلات خارجی" در امورشان تأکید کردند.
در همین حال در اقدامی قابل توجه مقامات سعودی بر اهمیت فعالیت سربازان ائتلاف عربی برای دفاع از شورای همکاری خلیج فارس تأکید کردند. از سوی دیگر این وزرا بر ادامه حمایت شورای همکاری خلیج فارس از "مشروعیت" در یمن و کمک جامعه جهانی برای پایان دادن به بحران در این کشور تأکید کردند. مجموع این مواضع در حالی مطرح شده که یک سوال اساسی باقی است و آن اینکه منظور آنان از مبارزه با تروریسم و دخالت‌های خارجی چیست؟
نخستین ابهام این است که واژه اقدامات واحد مطرح شده در این نشست از چه اصلی گرفته شده است. ؟ کارنامه ۴۰ ساله شورای همکاری خلیج فارس نشان می‌دهد که این کشور هرگز به عرصه وحدت و یکپارچگی دست نیافته و اختلافات مرزی، اقتصادی و سیاسی میان آنان موج می‌زند بگونه‌ای که حتی توان داشتن پول واحد و نیروی واحد نظامی را نداشته و هر کدام علیه دیگری اقدام می‌کنند.
در باب دو کلید واژه مبارزه با تروریسم و مداخلات خارجی نیز کارنامه این شورا بیانگر نکات قابل توجهی است. تروریسمی که در منطقه جریان دارد حال چند اصل است که باید به آنها توجه کرد. اولا به اذعان نهادهای اطلاعاتی آمریکا و انگلیس، این کشور برای منافع خود اقدام به ایجاد و پرورش گروه‌های تروریستی کرده‌اند و ثانیا شرکای منطقه‌ای آنان یعنی سعودی و رژیم صهیونیستی نقشی اساسی در ترویج تروریسم دولتی داشته‌اند که نمود آن را در فلسطین اشغالی، فلسطین، یمن، سوریه و عراق می‌توان مشاهده کرد.
در باب مداخلات خارجی نیز کارنامه منطقه نشان می‌دهد که این دخالت‌ها یا از سوی کشورهای غربی صورت گرفته که برای منافع خود کل منطقه را به بحران کشانده‌اند و از سوی دیگر برخی کشورهای عربی نظیر سعودی برای سلطه بر سایر کشورهای عربی از هیچ اقدامی فروگذار نیست. رژیم صهیونیستی نیز به عنوان محور اصلی رفتارهای بحران‌ساز در منطقه چند دهه است که از هیچ اقدامی فروگذار نبوده است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که شورای همکاری خلیج فارس برای رسیدن به دو ادعای مبارزه با تروریسم و دخالت‌های خارجی نیاز به اتهام زنی به سایر کشورها ندارند بلکه باید به درون خود رجوع کنند و از یک سو به مقابله با کشوری مانند سعودی که در تصور پدرخواندگی کشورهای عربی است بپردازند و از سوی دیگر به دخالت‌های کشورهای غربی بویژه آمریکا و انگلیس در امور منطقه پایان دهند و در نهایت نیز اصل اساسی و مهم یعنی رویکرد به فلسطین برای مبارزه با رژیم صهیونیستی را محقق سازند.رویکردهایی که در نهایت به تحقق امنیت و ثبات در منطقه منجر خواهد شد.

کد مطلب: 99083
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark